Wyzwanie i Szczeniaki są pierwszymi kieliszkami peruwiańskiej wódki, które należy wypić „na raz”, by móc z większą przyjemnością otwierać kolejne butelki z etykietą: Mario Vargas Llosa.
Tak o tekstach ubiegłorocznego Noblisty, które ukazały się w nowej książce Wydawnictwa Znak, napisał jeden z blogerów. Wkrótce i u nas recenzja tej książki, tymczasem zapraszamy Was do zainteresowania się publikacją Znaku i zakosztowania prozy jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy.
Czym jest honor dla macho?
Czasami ma posmak śmierci. Zwyciężasz albo giniesz.
Bohaterowie Vargasa Llosy żyją w świecie, który jest wyzwaniem rzuconym życiu, przeznaczeniu i społeczeństwu. Każda niewinna sytuacja staje się niebezpieczną grą, w której przegrana oznacza utratę wszystkiego i tylko zwycięstwo zapewnia przetrwanie.
Wyzwanie i Szczeniaki to też wyzwanie rzucone czytelnikowi, który musi odnaleźć się w małej formie, mistrzowsko poprowadzonej przez Vargasa Llosę. Obie historie są arcydziełami sztuki pisarskiej. Głównym motywem opowiadań jest przemoc. Tylko świadoma siebie siła, przewodzenie gromadzie, panowanie nad kobietą, nienaruszony honor własny lub honor bliskich mogą w pełni usatysfakcjonować mężczyznę. A jeśli znajdzie się coś, co zachwieje status quo, należy natychmiast podjąć walkę.
W obu tekstach Llosa odmalowuje problem machismo, pokazuje, jak funkcjonuje on w świadomości społecznej, podkreśla imperatywy – honor, kobieta, opinia – uwypuklając często ich irracjonalność i bezsensowność, ale bez ostatecznego potępienia. W Szczeniakach kompromituje bezlitośnie idee machisto, nadając cechy macho kastratowi Cuellarowi.
Mario Vargas Llosa (ur. 1936 roku w Peru), laureat literackiej nagrody Nobla w 2010 roku, jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy. Autor wielu powieści (m.in. Szelmostw niegrzecznej dziewczynki, Miasta i psów, Ciotki Julii i skryby, Rozmowy w „Katedrze", Pochwały macochy i Wojny końca świata), publicysta i polityk, kandydat do fotela prezydenta Peru w 1990 roku. W wydawnictwie Znak ukazały się niedawno jego wspomnienia pt. Jak ryba w wodzie.
www.mariovargasllosa.pl