Wydawnictwo Lambook poleca "Kwintet Muzułmański" - bestsellerowy, wielokrotnie nagradzany i przetłumaczony na kilkanaście języków cykl powieści historycznych Tariqa Ali o losach muzułmańskich władców i arystokratów. Każdy z tomów to fascynująca opowieść o władzy, wielkich namiętnościach, zdradach i marzeniach, które stają się udziałem ludzi wszystkich stanów i kolejnych pokoleń. Epicki rozmach serii sprawia, że jest ona porównywana do "Trylogii kairskiej" Nadżiba Mahfuza.
W cieniu drzewa granatu to bestsellerowa saga o przełomie epok, lojalności, zdradzie, utraconej miłości i rodzinnej tajemnicy.
Grenada, rok 1499. Jiménez de Cisneros, bezwzględny arcybiskup Toledo i zagorzały orędownik rekonkwisty i inkwizycji, obsesyjnie dąży do całkowitego usunięcia muzułmanów z Hiszpanii i wymazania kultury mauretańskiej z historii chrześcijańskiej Europy. Za cichym przyzwoleniem Izabeli Kastylijskiej przeprowadza konfiskatę i publiczne palenie arabskich ksiąg oraz przymusowe konwersje Arabów. Świat eklektycznej, wyrafinowanej andaluzyjskiej kultury oraz harmonijnej egzystencji muzułmanów, chrześcijan i żydów dobiega właśnie końca.
Tariq Ali snuje opowieść o rodzinie arabskich arystokratów, którzy w obliczu zagłady własnej cywilizacji muszą dokonywać dramatycznych wyborów. Od decyzji ʿUmara Ibn Farida, głowy rodu Al-Hudajl i przywódcy społeczności muzułmańskiej, zależy życie nie tylko jego rodziny, lecz także wszystkich jego poddanych. Jak wysoką cenę jest w stanie zapłacić za wierność własnej tradycji? Co wybrać, gdy wybierać trzeba między życiem a szacunkiem dzieci, przyjaciół, podwładnych?
- Powieść na miarę naszych czasów. - Edward W. Said
Kair, rok 1181. Ibn Jakub, ambitny i utalentowany skryba żydowskiego pochodzenia, podejmuje się spisania historii życia sułtana Salah ad-Dina - potężnego władcy i wyjątkowego człowieka. Przez długie miesiące, podczas których towarzyszy Saladynowi, poznaje jego przyzwyczajenia, poglądy i sekrety, a zarazem uczestniczy w życiu dworu, haremu i armii. By wykonać powierzone mu zadanie i nie stracić przy tym życia, Ibn Jakub musi nauczyć się funkcjonować w niezwykłym dla siebie świecie zakulisowych rozgrywek o władzę, manipulacji dworskich urzędników i haremowych intryg.
Fascynująca powieść historyczna osnuta wokół postaci legendarnego Saladyna i rozgrywająca się w scenerii dwunastowiecznego Kairu, Damaszku oraz Jerozolimy. Tariq Ali w mistrzowski sposób odtwarza nie tylko realia wypraw krzyżowych i przetasowań na dworach muzułmańskich władców, ale również skomplikowane relacje międzyludzkie. Z epickim rozmachem przedstawia barwną galerię postaci historycznych i fikcyjnych, z których każda ma swoje tajemnice, ambicje, namiętności i słabości.
Ali tka misterną sieć opowieści, które pomysłowością i fantazją dorównuje "Baśniom 1001 nocy". - „The Times”
Jak każdego lata, kiedy upał w Stambule staje się nie do zniesienia, rodzina Iskendera Paszy wyjeżdża do pałacu nad morzem Marmara. Jest rok 1899 i ostatnie mocarstwo islamskie chwieje się w posadach. W czasach nieuniknionych przemian i kształtowania się nowego porządku świata tylko ona wydaje się niezmienna - kobieta z kamienia, kamienny posąg, stojący od wieków w pałacowym ogrodzie. Czy ta niema powiernica sekretów całych pokoleń osmańskiego rodu zdoła pojednać zwaśnionych krewnych?
Burzliwe dzieje rodziny, której losy od pięciuset lat splatają się z losami Imperium Osmańskiego, stanowią odzwierciedlenie historii tego wielkiego kraju, z jej okresami świetności i upadku. Spotkanie wszystkich członków rodu w dawnej posiadłości staje się okazją nie tylko do bolesnej analizy wzajemnych konfliktów, ujawnienia głęboko skrywanych sekretów i poznawania na nowo bliskich sobie osób, lecz także do żarliwych dyskusji o przyszłości osmańskiego państwa i kultury. To pełna pasji opowieść o wielkich namiętnościach, zdradach i straconych marzeniach, które stają się udziałem ludzi wszystkich stanów i kolejnych pokoleń.
Wspaniale i żywiołowo opowiedziana historia o intrygach, miłości, rebelii i manipulacji. - „The Guardian”
Palermo, rok 1153. Sycylię, znajdującą się pod panowaniem Rogera II – najbardziej wschodniego ze wszystkich chrześcijańskich władców – wciąż jeszcze licznie zamieszkują muzułmanie. Pomimo przychylności króla i jego oddania kulturze arabskiej, ich los na Sycylii jest przesądzony. Gdy staje się jasne, że współistniejące dotąd światy islamu i chrześcijaństwa nie mogą dłużej przetrwać w harmonii, Muhammad al-Idrisi, nadworny kartograf i przyjaciel władcy, musi opowiedzieć się po jednej ze stron. Rozdarty między bliskim przywiązaniem do sułtana a lojalnością wobec swoich współwyznawców, szuka zapomnienia w ramionach dawnej ukochanej. Okazuje się jednak, że odzyskanej miłości brak dawnego żaru, rodzinna idylla to fikcja a przed trudnymi wyborami nie można uciec.
Sułtan z Palermo to historia życia i namiętności średniowiecznego geografa Al-Idrisiego wpisana w unikalną scenerię dworu w Palermo oraz konflikt muzułmańsko-chrześcijański dwunastowiecznej Sycylii. Napisana z epickim rozmachem powieść historyczna, która mieni się wielością wątków i bogactwem opisów jest przede wszystkim uniwersalną opowieścią o wolności, lojalności, miłości i poświęceniu.
Błyskotliwa, energetyzująca i cudownie kąśliwa książka. - „Daily Mail”
Niezwykła, pełna zaskakujących anegdot, retrospekcji i charakterystycznego humoru historia cynicznego pisarza Dary i ekscentrycznego malarza Platona - przyjaciół rozdzielonych przez los i połączonych na nowo obietnicą sprzed lat. Przygotowując się do napisania biografii Platona, Dara wyrusza w podróż z Lahauru do Londynu i z Paryża do Pekinu, wydobywając na światło dzienne dawno zapomniane wydarzenia i epizody z życia osobliwego artysty, które okazują się być w równym stopniu nieobyczajne, co fascynujące. Aby zrozumieć jednego człowieka, Dara musi podjąć próbę zrozumienia kraju, z którego obaj pochodzą a także zmierzyć się ze swoją własną przeszłością.
Noc Złotego Motyla to piąta i ostatnia część popularnego i wielokrotnie nagradzanego Kwintetu Muzułmańskiego, której akcja - w odróżnieniu od poprzednich tomów serii - rozgrywa się w czasach współczesnych. Tariq Ali w mistrzowski sposób łączy w powieści wątki fabularne z najnowszą historią Pakistanu oraz kwestią chińskich muzułmanów. Wyraziste postacie, polityka, religia, przyjaźń, namiętność i satyra to barwny przekładaniec stanowiący kwintesencję Nocy Złotego Motyla. Niezapomniana, wspaniała lektura.
Tariq Ali (ur. 1943 w Lahore) – Brytyjczyk pakistańskiego pochodzenia, absolwent Oxfordu, pisarz, politolog, filozof i reżyser. Autor kilkunastu książek poświęconych historii powszechnej i polityce oraz licznych scenariuszy filmowych i teatralnych. Redaktor naczelny magazynu „New Left Review” i publicysta związany z „The Guardian” oraz BBC Radio.