Zobaczyliście już wszystkie odcinki nowego serialu Netflixa New Amsterdam? A czy wiecie, że produkcja ta stworzona została na podstawie książki opowiadającej o prawdziwym lekarzu?
- New Amsterdam to historia oparta na życiu dr. Erica Manhimera.
- New Amsterdam powstał na kanwie książki.
- W Polsce od kilku tygodni można zobaczyć pierwsze dwa sezony serialu.
New Amsterdam to hit Netflixa ostatnich miesięcy. Jak się okazuje, popularny serial Netflixa stworzony został na podstawie książki prawdziwego lekarza, dyrektora jednej z amerykańskich klinik.
New Amsterdam – serial oparty na faktach!
New Amsterdam to produkcja, która opowiada o losach doktora Maxa Goodwina, niezależnego lekarza, który pracuje w jednym z najstarszych szpitali w Stanach Zjednoczonych. Doktor pełen jest pasji i wizji zmian w systemie działania jego szpitala, liczy także na to, że w przyszłości samemu zasiądzie za dyrektorskim biurkiem szpitala, w którym leczy.
Czytaj także: New Amsterdam w trzecim sezonie opowie o pandemii koronawirusa. Kiedy premiera?
Jak się okazuje, amerykańska produkcja, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem na Netflixie, oparta jest na prawdziwej historii doktora Erica Manheimera. To właśnie dr Manheimer był pierwowzorem Maxa Goodwina.
Eric Manheimer, podobnie jak jego serialowy odpowiednik, przez lata wspinał się po szczeblach medycznej ścieżki zawodowej, by ostatecznie objąć posadę dyrektora w nowojorskim szpitalu Bellevue. Bellevue stało się inspiracją dla stworzenia szpitala New Amsterdam. W swojej karierze lekarskiej dr Manheimer spotkał się z wieloma trudnymi i nietypowymi przypadkami.
New Amsterdam – książka podstawą popularnego filmu
Skąd to wszystko wiemy? Na początku każdego z odcinków serialu, pojawia się informacja, że serial oparty jest na książce Erica Manheimera!
Czytaj także: W lesie dziś nie zaśnie nikt 2 – premiera horroru/slashera już tej jesieni na Netflix
Dyrektor szpitala po latach napisał własną powieść – Dwunastu pacjentów – która została zaadaptowana do wersji serialowej. To właśnie w tej książce Manheimer przedstawia najbardziej skomplikowane medyczno-społeczne sytuacje.
Chociaż książka Manheimera obecnie nie jest dostępna w naszym kraju, niebawem także i Polacy będą mogli ją przeczytać. Jak zapowiedziało Wydawnictwo Znak, obecnie trwają prace nad przekładem i polskim wydaniem książki.
Dwunastu pacjentów – już wkrótce premiera w Polsce
Premiera Dwunastu pacjentów w Polsce zaplanowana została na 22 listopada 2021 r. Powieść na język polski przełożyła Małgorzata Kafel. Książka liczyć będzie 448 stron i obecnie kupić można ją w przedsprzedaży m.in. w księgarni Matras.pl. Powieść kupić będzie można także w popularnych księgarniach internetowych: