Narodowe Czytanie 2020. Dziś Balladyna czytana jest w całej Polsce

Data: 2020-09-05 12:45:15 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

5 września odbywa się tegoroczna edycja Narodowego Czytania. Lekturą 2020 r. została Balladyna Juliusza Słowackiego. 

Obrazek w treści Narodowe Czytanie 2020. Dziś Balladyna czytana jest w całej Polsce [jpg]fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP / prezydent.pl / Narodowe Czytanie 2019

Od 2012 r. z inicjatywy Prezydenta RP organizowane jest coroczne Narodowe Czytanie. To wyjątkowa akcja literacka organizowana pod patronatem Prezydenta, która ma pomóc w promocji literatury narodowej. 

Pierwsza edycja akcji rozpoczęła się w 2012 r. z okazji obchodów 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, co zostało opisane w Panu Tadeuszu. To właśnie książka Mickiewicza stała się wówczas „lekturą roku”, czytaną w ramach akcji. 

Czytaj także: 8 faktów, których nie wiedzieliście o Adamie Mickiewiczu. Tego nie powiedzą Wam w szkole

W kolejnych latach czytano twórczość Aleksandra Fredry, Trylogię Sienkiewicza, Lalkę, Quo vadis, Wesele (do którego w wypracowaniu na egzaminie z języka polskiego musieli odnieść się tegoroczni maturzyści), Przedwiośnie oraz zbiór Nowele polskie. Tego roku inicjatywa organizowana jest już po raz dziewiąty i uhonorowała Juliusza Słowackiego, jednego z najwybitniejszych polskich twórców epoki romantyzmu.

Lekturą Narodowego Czytania 2020 r. jest Balladyna, czyli jedno z najpopularniejszych dzieł Słowackiego. Balladyna to dramat przedstawiający losy tytułowej Balladyny oraz jej siostry Aliny. Tytułowa bohaterka podejmuje tragiczne decyzje, które zapewnić mają jej życie u boku księcia Kirkora. Dramat powstał w czasie emigracji, stając się przyczynkiem do debaty na temat klęski powstania,  historii i przyszłego losu narodu. Zgodnie z konwencją dramatu romantycznego, w utworze dochodzi do połączenia realizmu i fantastyki. Balladyna obecnie znajduje się wśród lektur obowiązkowych, realizowanych w ramach języka polskiego w szkole podstawowej na poziomie klasy 4-8. 

Ufam, że – wzorem lat ubiegłych – i tym razem podczas Narodowego Czytania każdy z Państwa odkryje swoją Balladynę, oddając się refleksji nad uniwersalnym przesłaniem tego utworu, który obnaża ludzkie słabości i wady, a zarazem opowiada się po stronie zgody, porozumienia i ukazuje zwycięstwo dobra nad złem pisał w swoim liście otwartym Prezydent RP Andrzej Duda

W ramach narodowego czytania instytucje kulturalne w całej Polsce organizują liczne akcje, w ramach których przypominana jest treść dzieła. Podczas wydarzeń czytelnicy często mają także okazję na ostemplowanie swoich egzemplarzy pamiątkowymi pieczęciami konkretnej edycji Narodowego Czytania.  W ramach akcji często organizowane jest głośne czytanie, inscenizacje teatralne czy konkursy z nagrodami. Czasem obok Narodowego Czytania organizowane są dodatkowe spotkania autorskie czy inicjatywy literackie.

Wydarzenia organizowane w ramach Narodowego Czytania 2020 w tym roku muszą uwzględniać specjalne restrykcje bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Narodowe Czytanie organizowane jest co roku w pierwszy weekend września. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Balladyna
Juliusz Słowacki10
Okładka książki - Balladyna

Historia dwóch sióstr, Aliny i Balladyny pozostaje nadal w sercach czytelników. Książka jest jednym z lepszych przedstawień występującego na świecie dobra...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Stajnia pod Lipami
Magdalena Zarębska ;
Stajnia pod Lipami
Pokaż wszystkie recenzje