Najpiękniejsza zabudowa staromiejska w Polsce znajduje się w Krakowie – zadecydowali internauci, którzy internetowym plebiscycie portalu Histmag.org oddali na najładniejsze starówki ponad 17 tys. głosów. - Nie dziwię się tej decyzji. Kraków ma wszystko, aby do takiego miana pretendować - komentuje historyk, prof. Andrzej Chwalba.
Ostatecznie, na Stare Miasto w Krakowie wskazały 4053 osoby. Drugie miejsce zajął Toruń, który wybrało 2887 osób, a trzecie Zamość - 2363 głosy. Na kolejnych miejscach znalazły się: Wrocław (1491), Gdańsk (920), Przemyśl i Lublin (po 780), Sandomierz (634), Warszawa (545) Poznań (367). - To niewątpliwie kanon estetyki i wartości historycznej polskich miast - tłumaczy taki wybór Andrzej Chwalba. - Jakkolwiek nie układalibyśmy listy nominowanych, pewnie wyglądałaby ona podobnie - stwierdza historyk.
- Fenomen Krakowa tkwi w nostalgii za czasami, w których Polska była jednym z europejskich mocarstw. Kraków zawsze będzie tego symbolem. – opowiada prof. Chwalba. - Tu na Starym Rynku (największym w Polsce) występuje, zupełnie wyjątkowe, nagromadzenie oryginalnie zachowanych obiektów o najwyższej wartości historycznej i estetycznej – tłumaczy.
W plebiscycie nie chodziło jednak wyłącznie o wybranie najpiękniejszego miejsca. - Internauci wymieniali się zdjęciami „starówek” liderów rywalizacji, wzajemnie przekonywali się do wartości swoich faworytów, zapraszali się do zwiedzania miast. Jeden z celów, który nam przyświecał, czyli aktywna promocja walorów turystycznych polskich miast i miasteczek, został osiągnięty – cieszy się Michał Świgoń, redaktor naczelny portalu Histmag.org, pomysłodawca plebiscytu.
Jak wyjaśnia Sebastian Adamkiewicz z redakcji Histmag.org, to część działań redakcji portalu, mających na celu promocję dziedzictwa historycznego. - Już dziś zaczynamy kolejne głosowanie, mające na celu wyłonić najpiękniejsze zamki lub ich ruiny. Potrwa ono do połowy lipca, zagłosować można na stronach profilu Histmag.org na Facebooku: http://pl-pl.facebook.com/histmag.org . - mówi. Na łamach portalu zaprezentowany zostanie także cykl “Wakacje ze szczyptą historii”, ukazujący interesujące walory turystyczne i krajoznawcze poszczególnych regionów Polski – ze szczególnym uwzględnieniem obiektów i miejsc ważnych dla miłośników historii.
fot. wikipedia.org