Bill Gates – założyciel znanej firmy komputerowej Microsoft, amerykański miliarder, nie ukrywa, że jest sympatykiem literatury. W ciągu roku czyta około 50 książek i w grudniu każdego mijającego roku wybiera pięć najlepszych pozycji przeczytanych przez ostatnie 12 miesięcy.
Także i tego roku na swoim blogu opublikował swoje najlepsze książki 2018 roku. Miliarder przyznał, że jego lista jest w tym roku… dość eklektyczna. A to za sprawą różnorodności gatunkowej w zestawieniu książek wybranych przez Gatesa.
Tego roku w top pięć książek Billa Gatesa znalazły się:
21 lekcji na XXI wiek Yuval Noah Harari – książka izraelskiego historyka i wizjoner, w której autor przedstawia obecne problemy cywilizacyjne. Autor analizuje zjawiska i sytuacje, które wpływają na nasze życie i losy ludzkości z właściwą dla siebie lekkością, która przekonała także założyciela Microsoftu.
The Headspace Guide to Meditation and Mindfulness Andy’ego Puddicombe’a to książka poświęcona technice medytacji I wyciszenia. Wybierając tę książkę, Gates powiedział, że gdyby miał dwadzieścia lat, to nigdy nie zawracałby sobie głowy technikami relaksacyjnymi. A teraz? Jak najbardziej!
Bad Blood to książka dziennikarza I reportażysty – Johna Carreyrou, która wyjaśnia historię wielkiego amerykańskiego skandalu związanego z firmą Elizabeth Holmes. Książka przybliża czytelnikom losy firmy związanej z biotechnologią, wycenioną kiedyś na 10 miliardów dolarów.
Army od None Paula Scharre’a to książka przedstawiająca od kuchni, jak wygląda życie amerykańskich żołnierzy czynnie służących krajowi. Scharre to ekspert Pentagonu i były wojskowy, którego książka przedstawiająca zarówno wady, jak i zalety obecnych formacji zrobiły na Gatesie olbrzymie wrażenie.
Educated to wspomnienia Tary Westover – amerykańskiej pisarki, która wychowała się w rodzinie Mormonów mieszkających w wiejskim Idaho. Przedstawia swoje dzieciństwo, wychowanej jako najmłodsze dziecko spośród siedmiorga dzieci i odizolowana od społeczeństwa do 17 roku życia. Gates powiedział, że w Educated autorka świetnie uchwyciła swój proces zapoznania, a książka świetna jest dla każdego, niezależnie od wybieranych zazwyczaj gatunków.
A co Wy dodalibyście do tej listy?
Fot. Kuhlmann /MSC / CC BY 3.0 DE