Oto najlepsze ksi±¿ki na wiosnê 2021!

Data: 2021-04-12 14:28:46 | Ten artyku³ przeczytasz w 33 min. Autor: Piotr Piekarski
udostêpnij Tweet

Kilkadziesi±t ksi±¿ek wydanych w ostatnich miesi±cach rywalizowa³o o uznanie jurorów i internautów w plebiscycie „Najlepsza ksi±¿ka na wiosnê", organizowanym przez redakcjê serwisu Granice.pl. W g³osowaniu oddano ponad 60 tysiêcy g³osów. Po które nowo¶ci wydawnicze warto wiêc siêgn±æ?

Obrazek w tre¶ci Oto najlepsze ksi±¿ki na wiosnê 2021! [jpg]

– Od dwunastu lat w kwartalnych konkursach serwisu Granice.pl wybieramy najciekawsze premiery wydawnicze kolejnych kwarta³ów – mówi S³awomir Krempa, redaktor naczelny serwisu. – Wyboru dokonuje grono profesjonalistów zajmuj±cych siê rynkiem ksi±¿ki oraz – równolegle – czytelnicy, g³osuj±cy za po¶rednictwem strony internetowej www.ksiazkanawiosne.pl. Dziêki temu na wyró¿nienie maj± szansê zarówno bestsellery, które dotar³y do szerokiego grona czytelników, jak i tytu³y mniej znane, lecz godne szczególnej uwagi. W ten sposób w naszych plebiscytach odbija siê jak w zwierciadle polski rynek ksi±¿ki, panuj±ce na nim mody i trendy. 

Najlepsze ksi±¿ki na wiosnê 2021

Najwa¿niejsz± spo¶ród nagród – nagrod± g³ówn± jury – uhonorowana zosta³a Dama Kier Moniki Godlewskiej (Wydawnictwo Lira). 

W tym porywaj±cym debiucie powie¶ciowym Monika Godlewska zawar³a wszystko, co powinno siê znale¼æ w dobrej historii. Mamy tu mi³o¶æ, skrywane tajemnice, wielkie zagro¿enie i bezpardonow± walkê o ¿ycie na tle nieopisanego przepychu i wielkiej polityki. W ¶wiecie, gdzie szampan leje siê strumieniami, diamenty zdobi± damskie suknie, a szczera przyja¼ñ jest zjawiskiem niezwykle rzadkim, pojawia siê temat sprawiedliwo¶ci spo³ecznej. Próba uwolnienia Irlandii spod zwierzchnictwa Anglii, Indie Brytyjskie, ró¿nice klasowe i zwyk³a ludzka pod³o¶æ tworz± mozaikê, na tle której wyra¼nie kszta³tuje siê desperacka próba Nory zapewnienia sobie niezale¿no¶ci. Czy bogata kobieta zdana jest na ³askê i nie³askê mê¿a w takim samym stopniu jak hinduska s³u¿±ca? Czy wolno jej ¶miaæ siê i wyra¿aæ swoje zdanie nawet wtedy, gdy ró¿ni siê ono od zdania jej ma³¿onka? Gdzie – wreszcie – przebiega granica pomiêdzy hipokryzj± a pow¶ci±gliwo¶ci± w g³oszeniu pogl±dów? Nade wszystko jednak Dama Kier to doskona³a powie¶æ o poszukiwaniu mi³o¶ci i szczê¶cia, o prawie do wolno¶ci i próbie ucieczki od dusznego ¶wiata wy¿szych sfer.

Najwiêcej g³osów czytelników w tegorocznym plebiscycie otrzyma³a ksi±¿ka Ostatnia „wiê¼niarka" Auschwitz, której autork± jest Nina Majewska-Brown (Wydawnictwo Bellona). 

W swej nowej ksi±¿ce Nina Majewska-Brown po raz kolejny stara siê przybli¿yæ czytelnikom dramat, który sta³ za wydarzeniami II wojny ¶wiatowej. I sprawia, ¿e suche fakty, daty, wydarzenia znane z lekcji w szko³ach nabieraj± wymiaru osobistej tragedii bohaterów tej prozy. Prawdziwych ludzi, którzy przypadkiem wci±gniêci zostali w wir wielkiej Historii. 

Choæ Ostatnia wiê¼niarka Auschwitz oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, jest w ksi±¿ce Niny Majewskiej-Brown dramaturgia i napiêcie, jest te¿ wierno¶æ faktom historycznym i szczegó³owe odtwarzanie przedwojennej, a potem wojennej, okupacyjnej i obozowej rzeczywisto¶ci. S± fascynuj±ce postaci i przejmuj±ce ludzkie dramaty. Jest plastyczno¶æ opisu i mnóstwo emocji. 

Najlepsze ksi±¿ki na wiosnê 2021 – proza polska i zagraniczna

Nagrodê jury w kategorii prozy polskiej otrzyma³a powie¶æ Danuty Awolusi Nie mówi±c nikomu (Wydawnictwo Prószyñski i S-ka). 

Ka¿dy z nas ma swoje tajemnice. Ka¿dy z nas walczy z w³asnymi demonami. O tym, jak poradziæ sobie na ¿yciowym zakrêcie, opowiada tak¿e Danuta Awolusi w swojej najnowszej ksi±¿ce.

W Nie mówi±c nikomu poznajemy historiê Laury, która prowadzi dostatnie ¿ycie u boku mê¿a. To jednak tylko pozory… Laura marzy o powrocie do pracy, pragnie ¿yæ tak, jak wymarzy³a sobie przed laty. Na to nie pozwala jej jednak m±¿, Maks, pragn±cy za wszelk± cenê jako jedyny utrzymywaæ rodzinê. Laura skrywa sekret, którym nie dzieli siê z mê¿em czy dzieæmi. Pracuje w tajemnicy, pisz±c reporta¿ o kobiecie, która za spraw± traumatycznych zdarzeñ z przesz³o¶ci na zawsze odciê³a siê od innych. Jednak nie tylko Laura nie mówi swoim najbli¿szym ca³ej prawdy. Wkrótce rodzina przekona siê, ¿e ka¿dy ma swoje tajemnice. I ka¿dy ma prawo do tego, by byæ szczê¶liwym. 

Nowa ksi±¿ka Danuty Awolusi to wyj±tkowa powie¶æ obyczajowa, poruszaj±ca wa¿kie problemy spo³eczne w przystêpny i intryguj±cy sposób. To opowie¶æ o ludziach zagubionych i próbuj±cych odnale¼æ w³a¶ciw± ¶cie¿kê w ¿yciu. 

Internauci najczê¶ciej g³osowali na powie¶æ Bianki Kunickiej-Chudzikowskiej Na wieki wieków Pani Amen (Oficynka). To pe³na pasji opowie¶æ o kobiecie, która nie potrafi kochaæ.

Bianka Kunicka-Chudzikowska prowadzi czytelnika przez krête drogi Dolnego ¦l±ska, opisuj±c zarówno piêkno stolicy regionu – Wroc³awia, jak i tajemnice ma³ych miejscowo¶ci tej czê¶ci Polski, które, bêd±c przez wieki terenami pogranicznymi, ³±czy³y w sobie historiê i magiê ¶wiatów wzajemnie siê przenikaj±cych. Ukazuj±c ich piêkno i niezbadane tajemnice, odkrywa obszar, który wci±¿ jest niejednoznaczny i mocno przenikniêty duchowo¶ci± – zarówno t± w rozumieniu religijnym, jak i magicznym, gdzie szeptuchy i ich tajemne s³owa prowadz± cz³owieka ku zbawieniu lub ku zag³adzie. Z dala od oficjalnych siedzib w³adców, pozostawione nieco na uboczu, zaczarowane ma³e miejscowo¶ci Kotliny K³odzkiej poci±gaj± tajemniczo¶ci± i pozwalaj± odkryæ ¶wiat, o którym dzisiaj coraz rzadziej s³ychaæ. ¦wiat przenikania siê religii i kultur, przesi±kniêty tajemnicami, od których zaczyna siê ca³a historia tego regionu.

Na wieki wieków Pani Amen to porywaj±ca opowie¶æ o pragnieniu mi³o¶ci, ale i historia o poszukiwaniu siebie w wymiarze kosmicznym. Czy jeste¶my jedynie czê¶ci± znanego nam ¶wiata, czy raczej elementem kosmicznej uk³adanki, w której wszystko zosta³o ju¿ kiedy¶ zapisane i trzeba interwencji si³ wy¿szych, aby dokonaæ zmiany w tej boskiej ³amig³ówce?

Najlepsza proza zagraniczna tej wiosny? Na to miano – zdaniem czytelników – najbardziej zas³uguje powie¶æ Shin Kyung-sook Dworska tancerka (Wydawnictwo Kwiaty Orientu)

Dworska tancerka Shin Kyung-sook to poruszaj±ca opowie¶æ o ludziach próbuj±cych wyj¶æ z ról, jakie narzuca im pochodzenie, pozycja spo³eczna czy pe³nione funkcje. To opowie¶æ o zderzeniu cywilizacji, ¶wiatów i kultur. To tak¿e szansa na lepsze poznanie pewnego wycinka historii Korei – kraju, który wci±¿ nam, Polakom, wydaje siê bardzo odleg³y. 

Dworska tancerka mówi o zmianach spo³ecznych i tradycji, o postêpie i kontrastach, o zderzeniu kultur i rolach, jakie pe³nimy oraz zobowi±zaniach, jakie mamy wobec swojego kraju, bliskich, otoczenia. Nade wszystko to jednak po prostu wybitna proza, pora¿aj±ca sw± urod±. Nie przegapcie tej ksi±¿ki. 

Jurorzy w tej kategorii zwrócili uwagê na powie¶æ Wyborny trup (Wydawnictwo Mova). 

Co musia³oby siê staæ, by¶my wszyscy zostali… weganami? I jak± cenê p³acimy za miêso wisz±ce na rze¼niczych hakach? Augustina Bazterrica w swojej dystopii zwraca uwagê na wa¿ne problemy moralno-etyczne. 

Wyborny trup nie jest powie¶ci± o optymistycznym wyd¼wiêku. Mocna fabu³a z dosadnym zakoñczeniem nie daje wiêkszych nadziei czytelnikom. Bazterrica pokazuje ¶wiat w mrocznych, ciemnych barwach. Nie widzi te¿ ³atwego i prostego rozwi±zania. Zadaje niewygodne pytania, ale odpowiedzieæ na nie musz± ju¿ sami czytelnicy.

Powie¶æ Wyborny trup szokuje, jednak nie ma nic wspólnego ze wzbudzaniem taniej sensacji. Sprawnie napisana, dopracowana ksi±¿ka wstrz±¶nie wieloma odbiorcami. A potem sk³oni ich do refleksji. Bo w³a¶nie wzbudzenie refleksji jest g³ównym celem tej niebanalnej prozy. 

Powie¶ci pe³ne emocji

Na miano to zas³uguj± z pewno¶ci± rywalizuj±ce w tegorocznej edycji plebiscytu powie¶ci obyczajowe. W tej kategorii jurorzy zwrócili uwagê na Damê Kier, która otrzyma³a równie¿ nagrodê g³ówn± w tegorocznym plebiscycie.

A internauci? Internauci wskazali na powie¶æ Magdaleny Alicji Kruk Jeszcze bêdzie epicko (Wydawnictwo Lucky).

Czasami, choæ wydaje siê, ¿e ca³y ¶wiat wali nam siê na g³owê, jest to tak naprawdê tylko zapowied¼ zmian na lepsze. Przekonuje siê o tym Majka, trzydziestokilkuletnia bohaterka tej ksi±¿ki.

Jeszcze bêdzie epicko to powie¶æ obyczajowa dotykaj±ca spraw, które bliskie bêd± ka¿dej czytelniczce. Na stronach powie¶ci Magdalena Alicja Kruk sportretowa³a cztery przyjació³ki zmagaj±ce siê z codziennym ¿yciem. Majkê, g³ówn± bohaterkê, która w zasadzie przez wiêkszo¶æ ¿ycia robi³a wszystko pod dyktando innych. Gosiê, matkê trójki dzieci, kobietê, która po¶wiêcaj±c siê obowi±zkom domowym i wychowaniu potomstwa, rezygnuje z kariery i samorealizacji, a do tego podejrzewa mê¿a o romans. Agnieszkê, m³od± mamê, która dopiero odkrywa trudy macierzyñstwa i prze¿ywa ka¿d± odbiegaj±c± od przeciêtnej zawarto¶æ pieluchy swojego Piotrusia. I Basiê, kobietê tu¿ po rozwodzie, która w ramionach nowego partnera stara siê odnale¼æ szczê¶cie.

Jeszcze bêdzie epicko to ciep³a, zabawna, choæ nie stroni±ca od wa¿nych tematów historia. Autorka na stronach ksi±¿ki porusza problem ciê¿kiej choroby. Opisuje tak¿e problemy dotycz±ce wykluczenia czy braku akceptacji, z jakimi zmagaj± siê osoby LGBT. Ksi±¿kê Jeszcze bêdzie epicko czyta siê szybko, mocno kibicuj±c Majce i jej przyjació³kom. Wszak po ka¿dej burzy wychodzi s³oñce, a w ¿yciu w koñcu nadchodzi moment, gdy jest epicko!

Najwiêcej g³osów internautów w kategorii romansów przypad³o powie¶ci Femme fatale Katarzyny Nowakowskiej (Burda Ksi±¿ki). To udana kontynuacja erotycznej serii pisarki, która debiutowa³a pod pseudonimem K.N. Haner.

W nowej powie¶ci Katarzyny Nowakowskiej powracamy do losów Julii, bohaterki Skandalu. Rozbita, zniechêcona, sfrustrowana brakiem kontaktu ze strony niedawnego ukochanego kobieta decyduje siê na wyjazd do Francji. Jej zadaniem w Pary¿u bêdzie udzielenie pomocy francuskiemu przedsiêbiorcy, Gaspardowi, który pragnie otworzyæ tam hotel. Problem w tym, ¿e Julia kompletnie nie ma pojêcia o prowadzeniu takiego biznesu. Jednak temperament, gotowo¶æ do mierzenia siê z wyzwaniami, bezpo¶rednio¶æ i dynamika sprawiaj±, ¿e dla Julii nie ma rzeczy niemo¿liwych. Nic dziwnego, ¿e Gaspard szybko zwraca na ni± uwagê, a potem dzieli siê z ni± wszystkim, co Francuzi wiedz± o mi³o¶ci. I pewnie Julii w koñcu uda³oby siê zapomnieæ o przesz³o¶ci, gdyby nie to, ¿e wkrótce na jej progu staje by³y szef i kochanek. A wówczas t³umione emocje i po¿±danie uderzaj± w ni± ze zdwojon± si³±.

W Femme fatale s± ¶wietne restauracje, cudowne francuskie pejza¿e, jest paryska atmosfera i codzienno¶æ ludzi bajecznie bogatych. Nie brak erotyki, zmys³owe napiêcie pomiêdzy bohaterami Katarzyna Nowakowska ukazuje bardzo sprawnie, a i fabu³a biegnie ca³kiem szybko – wprost do kolejnego cliffhangera. Jest wiêc wiêcej ni¿ pewne, ¿e czytelnicy Skandalu i Femme fatale siêgn± po kolejn± powie¶æ o Julii, gdy tylko ta trafi do ksiêgarñ. Mi³o¶nicy powie¶ci „z pieprzykiem” z pewno¶ci± bêd± zachwyceni.

W¶ród romansów jurorom szczególnie przypad³ do gustu Rytm zagubionych serc Karoliny Rudnik (Wydawnictwo Szósty Zmys³). To historia dwojga ludzi pokrzywdzonych przez los, którzy próbuj± zaufaæ sobie nawzajem. 

Czy mi³o¶æ mo¿e odmieniæ nasze ¿ycie? W swej powie¶ci Karolina Rudnik pokazuje, ¿e chocia¿ za spraw± uczucia nie zniknie nagle ca³y nasz ¿yciowy ba³agan, to dziêki relacji zbudowanej na mi³o¶ci i zaufaniu mo¿na pokonaæ wszelkie ¿yciowe trudno¶ci. 

Bohaterowie powie¶ci Rytm zagubionych serc przekonuj±, ¿e nie da siê cofn±æ czasu. Powinni¶my wyci±gaæ lekcje z naszej przesz³o¶ci i dbaæ o tych, którzy s± dla nas wa¿ni. 

Najlepsze krymina³y i thrillery na wiosnê

Najlepszym thrillerem wed³ug jurorów okaza³a siê powie¶æ Lisy Gray Ukryte (Burda Ksi±¿ki). To sprawnie napisana ksi±¿ka z ciekaw± intryg±, utrzymana w konwencji charakterystycznej dla amerykañskich powie¶ci detektywistycznych. 

Lisa Gray w swojej powie¶ci wykorzystuje sprawdzone zabiegi, czêsto stosowane przez amerykañskich autorów krymina³ów. Postawiona w niemal¿e patowej sytuacji bohaterka musi zrobiæ wszystko, by rozwik³aæ zagadkê – na szali le¿y bowiem ludzkie ¿ycie. Zestaw chwytów stosowanych przez autorkê ¶wietnie dzia³a i powie¶æ z pewno¶ci± usatysfakcjonuje ka¿dego mi³o¶nika gatunku.

Czytelnicy za najlepszy thriller uznali powie¶æ ¦lady. Psim tropem Katarzyny Kieleckiej (Wydawnictwo Szara Godzina).

Edytê i Jêdrka, ich adopcyjnego syna Grzesia, psa Kufê, a tak¿e brata bli¼niaka Edyty – Wojtka, jego ¿onê Aniê i córkê Zuziê czytelnicy mieli okazjê poznaæ za spraw± powie¶ci Sedno ¿ycia i Piêtno dzieciñstwa. I chocia¿ ka¿da z tych opowie¶ci stanowi spójn± i zamkniêt± ca³o¶æ, to okaza³o siê, ¿e autorka, Katarzyna Kielecka, postanowi³a dopisaæ ci±g dalszy historii rodziny Bliñskich i Rawickich. Te zupe³nie nowe, zaskakuj±ce i owiane nut± dramatu wydarzenia opisane zosta³y w dwutomowej serii ¦lady.

Powie¶æ ¦lady. Psim tropem nie jest typowym thrillerem czy krymina³em. Choæ autorka porusza tematy dotycz±ce pracy policji czy prowadzenia ¶ledztwa, to pamiêtaæ trzeba, ¿e nie jest to podstawowy element powie¶ci. W ksi±¿ce Katarzyna Kielecka koncentruje siê przede wszystkim na bohaterach. Na tym, co przywiod³o ich w to w³a¶nie miejsce. Zastanawia siê nad przyczynami tak katastrofalnych dzia³añ i decyzji bandziorów. Pokazuje, jak pewne trudne, czêsto traumatyczne do¶wiadczenia z przesz³o¶ci potrafi± z³amaæ i zniszczyæ cz³owieka. Obok niepokoj±cych portretów bandytów: B³a¿eja, Aksona czy Justyny, autorka rozwija postaci ¶wietnie znane czytelnikom. Ukazuje Edytê w sytuacji, w której wiele osób po prostu by siê podda³o, jednak kobieta walczy nie tylko o swoje ¿ycie, ale pomaga tak¿e wspó³wiê¼niarce, która szczerze jej nienawidzi. Buduj±ce s± równie¿ postawy Jêdrka i Wojtka, którzy – choæ daleko im do bycia postaciami kryszta³owymi – anga¿uj± wszystkie si³y, poruszaj± niebo i ziemiê, by odnale¼æ ukochane osoby. Wzrusza odwaga dziewiêcioletniego Grzesia. A ³obuzerski portret bokserki Kufy od razu skradnie serce czytelników.

Najwiêcej g³osów internautów spo¶ród wszystkich krymina³ów rywalizuj±cych w tegorocznej edycji plebiscytu zdoby³ Podejrzany jak diabli Jacka Getnera (Wydawnictwo Lira). 

Autor znakomitej serii z detektywem Jackiem Przypadkiem Jacek Getner zabiera tym razem czytelników na Suwalszczyznê, by w pensjonacie Lodowiec, zagubionym w¶ród lasów i jezior, zapewniæ swoim bohaterom mro¿±ce krew w ¿y³ach doznania. Brzmi intryguj±co? Oczywi¶cie! Kto my¶li, ¿e nudny hotelik nad rozpadaj±cym siê pomostem to cisza, spokój i ca³kowity brak emocji, ten jest w b³êdzie. Dopiero tam, na skraju Polski, ¶wiat jest pe³en atrakcji, a niepozorni wczasowicze okazuj± siê naprawdê interesuj±cymi osobnikami.

Pe³na humoru (czarnego humoru) historia przypomina krymina³y Joanny Chmielewskiej i brytyjskie komedie obyczajowe (albo powie¶ci napisane trochê w stylu Leonory Carrington), gdzie granica pomiêdzy powag± a ¿artem jest niebezpiecznie p³ynna, dziêki czemu czytelnik bawi siê wy¶mienicie, a powie¶æ zawiera sporo pouczaj±cych elementów, które w tej sytuacji, podane lekko i wdziêkiem w³a¶ciwym Jackowi Getnerowi, ucz±, bawi±c. To powie¶æ kryminalna o zabarwieniu parodystyczno-humorystycznym, w której przenikaj± siê konwencje i formy, pocz±wszy od budowania scenerii, po jêzyk bohaterów, stylizowany na potoczn± polszczyznê. Poza tymi stylizacjami sam narrator, prowadz±cy czytelnika i czasami pozwalaj±cy sobie na cofanie siê w akcji czy dodatkowe wyja¶nienia, jest raczej przyjacielem ni¿ niezale¿nym medium. Wydaje siê bawiæ równie dobrze, jak prowadzony przez niego odbiorca tekstu.

Je¶li szukacie czego¶ na pochmurne (albo przeciwnie – s³oneczne) dni, polecamy powie¶æ Podejrzany jak diabli. To urocza, zabawna historia o tym, ¿eby nigdy nie igraæ z uczuciami inteligentnych kobiet. I w ogóle lepiej uwa¿aæ, bo zawsze mo¿na zgin±æ przynajmniej dwa razy.

W¶ród krymina³ów rywalizuj±cych w tegorocznej edycji plebiscytu  jurorzy postanowili wyró¿niæ powie¶æ Magdaleny Kubasiewicz 50 wesel i pogrzeb (Wydawnictwo Czarna Dama). 

Emilka to m³oda fotografka. Uwielbia robiæ zdjêcia, a pasja sta³a siê jej prac±, bo realizuje reporta¿e ¶lubne, sesje zdjêciowe narzeczonych, par m³odych, rodzin oraz dzieci. Jest sta³± bywalczyni± wesel i z perspektywy obs³ugi zna je niemal od podszewki. Emilka ma jednak uczestniczyæ w weselu w zupe³nie innym charakterze, gdy najbli¿szy przyjaciel prosi j± o to, by by³a ¶wiadkow± na jego ¶lubie. Serce Emilki zostaje z³amane, bo od lat skrycie podkochuje siê w Patryku, co jednak nie zmienia faktu, ¿e na ¶wiadkowanie siê godzi. Dziewczyna podchodzi do sprawy profesjonalnie, a w ramach ¶lubnego prezentu proponuje m³odym narzeczeñsk± sesjê zdjêciow±. Gdy nadchodzi dzieñ ¶lubu Patryka i Moniki, ekscytacja udziela siê wszystkim, w tym tak¿e Emilii. Wszystko zdaje siê i¶æ g³adko do momentu, gdy panna m³oda staje siê dziwnie poddenerwowana, w noc po¶lubn± nie chce wpu¶ciæ do apartamentu swojego mê¿a, za¶ rano zostaje znaleziona przez Emilkê w wannie. Martwa…

Akcja powie¶ci toczy siê bardzo dynamicznie. Nie ma tu miejsca na oddech, na chwilê zatrzymania czy zawahania. Dzieje siê sporo, choæ grupa podejrzanych wcale nie jest przesadnie du¿a. Mno¿± siê nowe tropy, na jaw wychodz± tajemnice z przesz³o¶ci. Okazuje siê, ¿e nawet zwi±zuj±c siê z drugim cz³owiekiem, mo¿emy go wcale nie znaæ. W powie¶ci 50 wesel i pogrzeb ostatecznie czytelnik rozwik³a tajemnicê ¶mierci panny m³odej, jednak Magdalena Kubasiewicz zapowiada, ¿e nie jest to koniec historii Emilki. Mo¿emy tylko domy¶laæ siê, czy m³oda fotografka w kolejnym tomie serii, zatytu³owanym 100 wesel i zaginiêcie, znowu prowadziæ bêdzie ¶ledztwo na w³asn± rêkê, czy te¿ sama zostanie uwik³ana w inn± kryminaln± sprawê. A mo¿e rozwiniête zostan± w±tki obyczajowe? Odpowiedzi na te pytania czytelnik pozna dopiero po lekturze kolejnej powie¶ci Magdaleny Kubasiewicz.

Najlepsza ksi±¿ka na wiosnê - literatura z histori± w tle

W¶ród ksi±¿ek z histori± w tle czytelnicy wyró¿nili Ostatni± „wiê¼niarkê" Auschwitz Niny Majewskiej-Brown, która otrzyma³a równie¿ nagrodê g³ówn± w tegorocznym plebiscycie. Jurorzy z kolei wybrali Dziewczynkê z wycinanki. Opowie¶æ o wojnie, przetrwaniu i rodzinie (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielloñskiego). To powie¶æ reporta¿owa Barta van Esa, którego dziadek podczas II wojny ¶wiatowej ukrywa³ Hessseline, dziewiêciolatkê, z której dopiero Hitler zrobi³ ¯ydówkê. Ma³a Lien, jak wiele dzieci z nowoczesnych holenderskich rodzin o ¿ydowskich korzeniach, ¿y³a inaczej ni¿ ortodoksyjni wyznawcy judaizmu. ¦liczna jasnow³osa Lien nawet nie przypomina³a ¯ydówki, co potwierdza historia z 1944 roku, gdy wêdruj±ca w poszukiwaniu jedzenia po wsi Lien zosta³a podwieziona przez grupê przeje¿d¿aj±cych drog± niemieckich ¿o³nierzy, którzy nakarmili dziecko czekolad± i pokazywali mu zdjêcia swoich bliskich. A jednak zosta³a – zarówna ona, jak i jej rodzice – skazana na ¶mieræ tylko za to, ¿e w jej ¿y³ach p³ynê³a ¿ydowska krew.

Dziewczynka z wycinanki to niezwykle trudna i bolesna lektura, ukazuj±ca ciemne strony zjawiska, które przywykli¶my ogl±daæ w innych barwach. Chyba po raz pierwszy kto¶ tak g³o¶no i wyra¼nie opowiedzia³ o tym, ¿e wspólne cierpienie mo¿e zaowocowaæ... dalszym cierpieniem. Tragedia dzieci Holokaustu nie zakoñczy³a siê wraz z wyzwoleniem ¶wiata spod jarzma nazizmu. Trwa³a jeszcze dziesi±tki lat po tym, gdy wszyscy opowiedzieli ju¿ ¶wiatu swoje historie. Piêtno ofiary bywa bowiem niezmywalne. Historia Lien pokaza³a, ¿e dziecko sta³o siê zak³adnikiem historii, która na zawsze okre¶li³a jego miejsce w ¶wiecie.

Najlepsze ksi±¿ki na wiosnê 2021 - literatura faktu

Najciekawsza literatura faktu ostatnich miesiêcy? To bez w±tpienia nagrodzony przez jurorów Wampir z Zag³êbia – nowe, mocno rozszerzowe wydanie reporterskiej ksi±¿ki Przemys³awa Semczuka (¦wiat Ksi±¿ki). To wstrz±saj±ca opowie¶æ o polowaniu na seryjnego mordercê, ale te¿ o manipulacjach dotycz±cych procesu s±dowego Zdzis³awa Marchwickiego. 

Przemys³aw Semczuk opiera siê na nieznanych dokumentach IPN i próbuje wyja¶niæ jedn± z najwiêkszych tajemnic w dziejach polskiej kryminalistyki. Nie zak³ada ¿adnej tezy, któr± móg³by próbowaæ udowodniæ. Nie os±dza, jak zrobili to jeszcze przed procesem dziennikarze i prokuratura. Przedstawia jedynie swoje w±tpliwo¶ci oraz zwraca uwagê na niejasno¶ci w tej sprawie. Autor nie udziela jednoznacznych odpowiedzi, ale zmusza czytelnika do przemy¶leñ. Dziêki czemu jego ksi±¿kê czyta siê jak najlepszy krymina³, który – niestety – napisa³o ¿ycie, przez co jest jeszcze bardziej emocjonuj±cy.

– W trakcie lektury niejednokrotnie zadawa³am sobie pytanie, czy Zdzis³aw Marchwicki by³ najs³ynniejszym seryjnym morderc± kobiet, czy ofiar± systemu. Czy by³a to najwiêksza mistyfikacja polskiego wymiaru sprawiedliwo¶ci? – zastanawia siê Noelka – czytelniczka pisz±ca o tej ksi±¿ce w serwisie Granice.pl 

Internauci najwy¿ej ocenili Harcerki z Ravensbruck Anny Kwiatkowskiej-Biedy (Wydawnictwo Bellona). 

Ksi±¿ka Anny Kwiatkowskiej-Biedy przedstawia rolê polskich harcerek, dziêki którym nawet w niewyobra¿alnie trudnym ¶rodowisku obozu w Ravensbruck dzia³a³o regularne podziemie i opozycja wobec nazistów. Od listopada 1941 roku do wyzwolenia obozu w grupie by³o przesz³o sto kobiet, bardziej lub mniej do¶wiadczonych w organizacjach skautowskich, potrafi±cych wykorzystaæ przedwojenne do¶wiadczenie w celu niesienia pomocy wspó³wiê¼niarkom. Kobiety te zdobywa³y dodatkow± ¿ywno¶æ (z puli przeznaczonej dla esesmanów), podtrzymywa³y innych na duchu, zdobywa³y ciep³± odzie¿, leki, koce, obuwie, pomaga³y znale¼æ l¿ejsz± pracê i wszystko, co dawa³o nadziejê na przetrwanie. Doskonale zorganizowane kobiety posuwa³y siê tak¿e do aktów dywersji, przygotowuj±c celowo nieu¿yteczn± ciep³± odzie¿, maj±c± s³u¿yæ niemieckim ¿o³nierzom na froncie wschodnim, czy wrêcz niszcz±c elementy broni w fabryce, do której by³y kierowane jako tania si³a robocza.

Pozycja ta wpisuje siê w bardzo bogaty zbiór literatury obozowej, traktuj±cej o zbrodniczym re¿imie hitlerowskim. Jest przestrog± przed pu³apk± nacjonalizmu i faszyzmu, bowiem przypomina o tym, ¿e wzajemne relacje ludzi musz± siê opieraæ na ¿yczliwo¶ci i woli tworzenia wspólnoty, w której rozwija siê talenty i chroni s³abszych, bez wzglêdu na wygl±d, pochodzenie czy upodobania. I jako taka powinna stanowiæ lekturê obowi±zkow±.

Najlepsze ksi±¿ki na wiosnê 2021 - poradniki

Je¶li szukacie interesuj±cych poradników, powinni¶cie – zdaniem jurorów – siêgn±æ po Epidemiê smartfonów Manfreda Spitzera (Wydawnictwo Dobra Literatura). Publikacja ta sk³ania do refleksji. Autor, posi³kuj±c siê dziesi±tkami badañ naukowych i ich wynikami, wyci±ga wnioski, które nie nastrajaj± optymistycznie. Jeste¶my uzale¿nieni od smartfonów, korzystanie ze smartfona przedk³adamy nad normalne relacje ze znajomymi czy rodzin±, telefon upo¶ledza wiêzi rodzinne, a tak¿e przyczynia siê do wyst±pienia wielu chorób o pod³o¿u fizycznym (oty³o¶æ) i psychicznym (depresja). Dostêp do internetu za pomoc± smartfona, a – co za tym idzie – do mediów spo³eczno¶ciowych sprawia, ¿e wielu u¿ytkowników tych urz±dzeñ nie potrafi „oderwaæ siê” od ekranu.

Epidemiê smartfonów powinien przeczytaæ ka¿dy. Smartfony s± elementem naszej codzienno¶ci, obecne s± w ¿yciu naszym, naszych dzieci i bliskich znajomych. I czêsto tylko krok dzieli nas od tego, by przekroczyæ niebezpieczn± granicê uzale¿nienia – chorobliwego od¶wie¿ania tre¶ci w social mediach czy odczuwania wibracji fantomowych, gdy tak naprawdê nie dociera do nas sygna³ ¿adnej wiadomo¶ci.

Internauci za najlepszy poradnik wiosny 2021 roku uznali publikacjê Miej go w d*pie autorstwa Damiana Poprawy. 

Damian Poprawa pokazuje, jak bardzo szkodliwe mo¿e byæ tkwienie w toksycznych zwi±zkach, które – z jednej strony – uzale¿niaj± cz³owieka, z drugiej za¶ stopniowo go wyniszczaj±. Pokazuje, jakie manipulacje sprawiaj±, ¿e pozostajemy w takich relacjach i jak siê od nich uwolniæ.

Lektura ksi±¿ki Miej go w d*pie mo¿e okazaæ siê wyzwalaj±cym do¶wiadczeniem. 

Najlepsza fantastyka na wiosnê 2021

Internauci w tej kategorii wyró¿nili Opowie¶ci starych drzew. Szepty na wzgórzach Agnieszki Osikowicz-Chwai (Wydawnictwo Alegoria). To solidny kawa³ fantastyki, dotykaj±cej tematów uniwersalnych: strachu, wiary i wojny.

Bardzo sprawnie Agnieszka Osikowicz-Chwaja radzi sobie z prowadzeniem fabu³y, która autentycznie anga¿uje. Nie¼le portretuje swoich bohaterów, wyrazistych, z interesuj±c± przesz³o¶ci±, z³o¿onymi motywami i czêsto nie³atwymi charakterami. Wiêcej ni¿ poprawne s± dialogi, plastyczne opisy bywaj± naprawdê sugestywne. ¦wiat Sahinry intryguje, przyci±ga i kusi. Zwraca uwagê spora dynamika wydarzeñ. Pozostaje te¿ jeszcze wiele tajemnic do wyja¶nienia i przestrzeni do odkrycia. Zapewne poznamy je w kolejnej ksi±¿ce z cyklu Opowie¶ci starych drzew.

Jurorzy uznali, ¿e warto bli¿ej przyjrzeæ siê powie¶ci Arkadego Saulskiego Czerwony lotos (Fabryka S³ów). To opowie¶æ o Kentaro, duchu, mistrzu walk, którego jedynym celem by³o chroniæ sw± Pani±. Choæ nie sprosta³ temu zadaniu, otrzymuje od losu drug± szansê. Czy jednak j± wykorzysta?

Arkady Saulski zastanawia siê nad tym, kim by³by cz³owiek od zawsze hodowany do walki? Czy móg³by on uwolniæ siê od przesz³o¶ci i pój¶æ w³asn± drog±? Równocze¶nie autor zabiera czytelników do fascynuj±cego ¶wiata, pod wieloma wzglêdami przypominaj±cego dawn± Japoniê. W jego ksi±¿ce napisane z prawdziwym znawstwem sceny walk, interesuj±ce portrety psychologiczne bohaterów i wartko p³yn±ca akcja towarzysz± refleksjom dotycz±cym tematów moralnych, ludzkich wyborów czy polityki. 

Najlepsze ksi±¿ki na wiosnê 2021 - propozycje dla dzieci

Internauci m³odszym czytelnikom polecaj± Szczê¶liwy zegar z Freiburga Roberta M. Rynkowskiego (Wydawnictwo Dwukropek). Autor za spraw± tej ksi±¿ki zabiera czytelników w dynamiczn±, pe³n± zwrotów akcji, emocjonuj±c± podró¿ do ¶wiata starych czasomierzy.

Szczê¶liwy zegar z Freiburga to przede wszystkim przygodowa historia, od której nie sposób siê oderwaæ. Autor tak skonstruowa³ fabu³ê i tak poprowadzi³ narracjê, ¿e w ksi±¿ce nie ma miejsca na oddech. Kolejne niespodziewane wydarzenia spadaj± na czytelnika nieustannie. W powie¶ci nie ma miejsca na nudê czy przyd³ugie, „przegadane” fragmenty. Ka¿de s³owo, ka¿dy opis czy dialog s± przemy¶lane i na w³a¶ciwym miejscu.

Ksi±¿ka Roberta M. Rynkowskiego kierowana jest do m³odszych nastolatków. Wartka akcja, sympatyczni g³ówni bohaterowie, frapuj±ca zagadka i prawdziwe szkolne problemy, z którymi mierzy siê wielu uczniów sprawiaj±, ¿e ksi±¿ki nie da siê od³o¿yæ, nie doczytawszy jej do koñca. Historiê Szczê¶liwego zegara z Freiburga po prostu siê po³yka.

Jurorzy w tej kategorii wyró¿nili ksi±¿kê Krzysztofa Kochañkiego Wszyscy jeste¶my kosmitami (Wydawnictwo Literatura). To zbiór opowiadañ, które mog± obudziæ nieco zapomniane emocje, jakich do¶wiadczali¶my przy pierwszym spotkaniu z fantastyk± Kiry³a Bu³yczowa i Stanis³awa Lema. Przedstawione z dzieciêcej perspektywy historie zaskakuj± oryginalno¶ci±, Krzysztof Kochañski doskonale odwzorowa³ dzieciêcy sposób pojmowania ¶wiata, w którym wyobra¼nia odgrywa centraln± rolê. Siedem opowiadañ skonstruowano wedle podobnej zasady; stworzona zosta³a opowie¶æ, w której centralne miejsce zajmuje dziecko, a uwaga czytelnika zogniskowana jest na jego marzeniach, przygodach i niezwyk³ych wnioskach. Codzienno¶æ bohaterów, zestawiona z niezwyk³ymi wydarzeniami, które staj± siê ich udzia³em, obfituje w zabawne sytuacje, zaskakuj±ce sceny i intryguj±ce wnioski dotycz±ce przedstawianej codzienno¶ci.

Wszyscy jeste¶my kosmitami to udana, pe³na humoru i refleksji lektura dla uczniów szko³y podstawowej – tych poszukuj±cych pierwszych kontaktów z literatur± i tych, którzy wol± krótsze formy literackie, mocno nasycone interesuj±cymi zagadnieniami. Pokazuje ¶wiat nauki jako przyjazne otoczenie, w którym warto pozostaæ na d³u¿ej.

Najlepsze ksi±¿ki dla m³odzie¿y

Si³a to nie tylko fizyczna zdolno¶æ do pokonywania przeszkód. Si³a to równie¿ umiejêtno¶æ stawiania czo³a wyzwaniom, przeciwno¶ciom i z³o¶liwo¶ciom losu. Si³a to cecha, która pozwala wznie¶æ siê ponad to, co zwyczajne i przeciêtne. O silnych m³odych kobietach pisz± w nagrodzonej przez internautów antologii opowiadañ Silna (Wydawnictwo Zielona Sowa) ¶wietne polskie autorki: Anna Cieplak, Natalia Fiedorczuk, Aneta Jadowska, Katarzyna Berenika Miszczuk, Agnieszka P³oszaj i Dominika S³owik, zara¿aj±c si³± oraz wiar± w siebie wszystkie czytelniczki.

Publikacja wydana nak³adem Zielonej Sowy to mocny i bardzo wa¿ny g³os w obecnych, trudnych czasach. To niebanalne historie, które ka¿± czytelniczkom walczyæ o swoje prawa i nale¿ne im w spo³eczeñstwie miejsce. To opowie¶ci, które u¶wiadamiaj±, porz±dkuj± i inspiruj±. To – wreszcie – opowiadania, które udowadniaj±, ¿e si³a zawsze, od zarania dziejów by³a kobiet±.

¦wiat gier komputerowych potrafi poch³on±æ bez reszty. D³ugie godziny spêdzane przed ekranem, zaanga¿owanie w rozwi±zanie kolejnych zagadek czy przechodzenie coraz trudniejszych poziomów potrafi mocno oderwaæ gracza od realnego ¶wiata. A gdyby tak da³o siê przenie¶æ do wirtualnej rzeczywisto¶ci? Staæ siê bohaterem gry i fizycznie do¶wiadczaæ kolejnych trudno¶ci? Tak dzieje siê w nagrodzonej przez jurorów w¶ród ksi±¿ek dla m³odzie¿y powie¶ci Jennifer Bell Wonderscape. Podró¿ w nieznane (Wydawnictwo Dwukropek).

Wonderscape. Podró¿ w nieznane to ksi±¿ka, w której akcja toczy siê bardzo dynamicznie, do z³udzenia przypominaj±c przebieg pe³nej zagadek gry komputerowej o zró¿nicowanym poziomie trudno¶ci. Tutaj obok niesamowitych zbiegów okoliczno¶ci i zaskakuj±cych zwrotów akcji du¿± rolê odgrywaj± wspó³praca bohaterów i umiejêtno¶æ logicznego my¶lenia oraz dedukcji.

Wonderscape to publikacja kierowana zarówno do ch³opców, jak i do dziewcz±t. To opowie¶æ dla mi³o¶ników ksi±¿ek, ale te¿ dla fanów gier komputerowych. To historia dla nastoletnich odbiorców, ale te¿ dla doros³ych czytelników. Ksi±¿ka Jennifer Bell dostarcza ¶wietnej rozrywki, ale i sk³ania do my¶lenia, przemyca sporo wiedzy i zmusza do zastanowienia i refleksji.

To ju¿ wszystkie publikacje nagrodzone w plebiscycie „Najlepsza ksi±¿ka na wiosnê 2021". Ze wszystkimi zg³oszonymi tytu³ami zapoznaæ siê mo¿na na stronie internetowej www.ksiazkanawiosne.pl. Recenzje za¶ bior±cych udzia³ w konkursie ksi±¿ek, ich fragmenty, a tak¿e obszerne opinie czytelników znajdziecie, oczywi¶cie, w naszym serwisie.  

Zobacz tak¿e

Musisz byæ zalogowany, aby komentowaæ. Zaloguj siê lub za³ó¿ konto, je¿eli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesi±ca
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgie³³o
Aldona z Podlasia
Rozb³yski ciemno¶ci
Andrzej Pupin ;
Rozb³yski ciemno¶ci
Z³y Samarytanin
Jaros³aw Dobrowolski ;
Z³y Samarytanin
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Skazana na niepamiêæ
B. M. W. Sobol ;
Skazana na niepamiêæ
Nó¿
Salman Rushdie
Nó¿
Apaszka w kwiaty jab³oni
Anna Wojtkowska-Witala
Apaszka w kwiaty jab³oni
Poka¿ wszystkie recenzje