Oto najlepsze ksi±¿ki na lato 2021!

Data: 2021-07-08 15:37:09 | Ten artyku³ przeczytasz w 37 min. Autor: Piotr Piekarski
udostêpnij Tweet

Ponad 80 nowo¶ci wydawniczych walczy³o o uznanie jurorów i internautów w plebiscycie „Najlepsza ksi±¿ka na lato", organizowanym przez redakcjê serwisu Granice.pl. W g³osowaniu oddano ponad 65 tysiêcy g³osów. Jakie ksia¿ki warto wiêc wzi±æ ze sob± na wakacyjny wyjazd czy urlop?

Obrazek w tre¶ci Oto najlepsze ksi±¿ki na lato 2021! [jpg]

– Od dwunastu lat w kwartalnych konkursach serwisu Granice.pl wybieramy najciekawsze premiery wydawnicze kolejnych kwarta³ów – mówi S³awomir Krempa, redaktor naczelny serwisu. – Wyboru dokonuje grono profesjonalistów zajmuj±cych siê rynkiem ksi±¿ki oraz – równolegle – czytelnicy, g³osuj±cy za po¶rednictwem strony internetowej www.ksiazkanalato.pl. Dziêki temu na wyró¿nienie maj± szansê zarówno bestsellery, które dotar³y do szerokiego grona czytelników, jak i tytu³y mniej znane, lecz godne szczególnej uwagi. W ten sposób w naszych plebiscytach odbija siê jak w zwierciadle polski rynek ksi±¿ki, panuj±ce na nim mody i trendy. 

Najlepsze ksi±¿ki na lato 2021

Najwa¿niejsz± spo¶ród nagród – nagrod± g³ówn± jury – uhonorowana zosta³a Informacja zwrotna Jakuba ¯ulczyka (Wydawnictwo ¦wiat Ksi±¿ki). To opowie¶æ o na³ogach, które niszcz± nie tylko osobê uzale¿nion±, lecz tak¿e wszystkich jej bliskich. To tak¿e opowie¶æ o alkoholizmie pozbawionym pozorów atrakcyjno¶ci, jakie przypisuje mu popkultura. 

Informacja zwrotna to bez w±tpienia jedna z najlepszych powie¶ci Jakuba ¯ulczyka, który mówi nie tylko o na³ogu alkoholowym i jego konsekwencjach dla jednostki, ale te¿ dla wszystkich jego bliskich, dla ludzi, z którymi siê styka, wreszcie – dla ca³ego spo³eczeñstwa. Ca³o¶æ jest ¶wietnie napisana, choæ bardzo mroczna i pozbawiona opisów wszystkich tych jasnych stron na³ogu, „¶wiecide³ek", którymi alkohol kusi osoby dopiero wpadaj±ce w sid³a uzale¿nienia. W powie¶ci ¯ulczyka babrzemy siê w ludzkim brudzie i smrodzie. W degeneracji, któr± czasem trudno dostrzec na pierwszy rzut oka. 

Jest Informacja zwrotna opowie¶ci± o odpowiedzialno¶ci za w³asne wybory, ale te¿ o konsekwencjach, jakie decyzje te przynosz± bliskim. Jest opowie¶ci± o próbie uwolnienia siê spod ciê¿aru cudzych grzechów, o próbie ¿ycia w zgodzie z samym sob±, o zderzeniu siê naszych marzeñ i z³udzeñ. Jest opowie¶ci± o na³ogach, o uzale¿nieniu nie tylko od alkoholu, ale te¿ w³adzy, pieniêdzy czy innych u¿ywek. To tak¿e solidna opowie¶æ o wspó³czesnej Polsce i zachodz±cych w niej przemianach, bêd±ca zarazem oskar¿eniem wszystkich ¶lepo wierz±cych we wszystkie dobrodziejstwa kapitalizmu.    

Najwiêcej g³osów czytelników w tegorocznym plebiscycie otrzyma³a powie¶æ Agnieszki Lingas-£oniewskiej Przyjdê, gdy za¶niesz (S³owne Mroczne). To niepokoj±cy thriller, to opowie¶æ o manipulacji i przemocy psychicznej. To tak¿e opowie¶æ o tym, ¿e najwiêksze dramaty rozgrywaj± siê czêsto za zamkniêtymi drzwiami domów. 

Nowa ksi±¿ka Agnieszki Lingas-£oniewskiej mówi o tym, ¿e konsekwencje grzechów innych mog± czasem spa¶æ na zupe³nie niewinne osoby. Mówi o tajemnicach, które wielu ludzi skrywa nawet przed najbli¿szymi. Tajemnicach, które mog± czasem zmieniæ nasze ¿ycie w piek³o. Przyjdê, gdy za¶niesz to znakomity thriller i ksi±¿ka, która potrafi spêdziæ sen z oczu.

Najlepsze ksi±¿ki na lato 2021 – proza polska i zagraniczna

Nagrodê jury w kategorii prozy polskiej otrzyma³a ksi±¿ka Niny Majewskiej-Brown Zak³adnicy wolno¶ci. Florentyna i Konstanty (Wydawnictwo Bellona). Powie¶æ, do której inspiracj± by³y losy powstañca wielkopolskiego Feliksa Klaczyñskiego, wuja Niny Majewskiej-Brown, jest podró¿± przez historiê rodziny Zabierzyñskich, która, osiad³szy w ma³ym dworku niedaleko Poznania, do¶wiadcza zmian, jakie przynosi historia. 

Powie¶æ Niny Majewskiej-Brown zachwyca bogactwem zebranego materia³u. Znajdziemy w niej dziesi±tki przepisów kulinarnych, zapiski dotycz±ce polityki, reklamy, miêdzy innymi ¶rodków antykoncepcyjnych z pocz±tków XX wieku i jogurtu, zwanego mlekiem bu³garskim, odezwy do Polaków, mnóstwo archiwalnych zdjêæ i – wreszcie – pamiêtnik kaprala Franciszka Jó¼wiaka, powstañca z Wielkopolski. Ten dokument najdok³adniej ukazuje codzienno¶æ mieszkañców regionu, wraz z ich troskami o przysz³o¶æ i lêkiem przed tymczasowo¶ci± zaproponowanych przez polityków rozwi±zañ.

Internauci najczê¶ciej g³osowali na powie¶æ Dawida Waszaka Wszystko, czego nie mia³a

W swojej powie¶ci Dawid Waszak pokazuje, ¿e bardzo czêsto przeceniamy zagro¿enia p³yn±ce ze ¶wiata zewnêtrznego, nie dostrzegaj±c z³a, które czai siê tu¿ obok nas. Podkre¶la, ¿e najwiêksze dramaty czêsto rozgrywaj± siê za zamkniêtymi drzwiami domów rodzinnych. Przestrzega te¿ przed zagro¿eniami p³yn±cymi z tradycyjnego modelu wychowania, szczególnie dziewcz±t. Bardzo czêsto bowiem przecenia siê „grzeczno¶æ” jako cechê w³a¶ciw± dla nastolatek. Gdy za¶ tak zwane „dobre wychowanie” zaczyna przeradzaæ siê w uleg³o¶æ, bardzo ³atwo o ró¿nego rodzaju nadu¿ycia. M³oda dziewczyna nie potrafi broniæ siê przed oprawc±, nie potrafi odmówiæ, poprosiæ o pomoc. Czêsto okazuje siê zbyt ufna i ³atwowierna. A to mo¿e skoñczyæ siê tragedi±.

Wiele jest w ksi±¿ce Dawida Waszaka psychologicznej prawdy i tak zwanej „¿yciowej m±dro¶ci”, któr± warto przyswoiæ sobie podczas lektury. Kolejne rozdzia³y otwieraj± krótkie zdania – refleksje, maj±ce sk³oniæ do przemy¶leñ, rzucaj±ce wiêcej ¶wiat³a na to, czego czytelnik jest ¶wiadkiem na kolejnych stronach. Wszystko, czego nie mia³a to lektura wa¿na. To powie¶æ, która budzi wiele emocji. To ksi±¿ka, która nikogo – absolutnie nikogo – z pewno¶ci± nie pozostawi obojêtnym.

Najlepsza powie¶æ zagraniczna tego lata? Na to miano – zdaniem jurorów – najbardziej zas³uguje powie¶æ Hwang Sun-mi Kud³ata (Wydawnictwo Kwiaty Orientu). Historia maleñkiej suczki, dzielnej potomkini starej rasy sapsari, zwanej przez opiekuna Kud³at±, jest w rzeczywisto¶ci wzruszaj±ca opowie¶ci± o przygodach zwierzêcia towarzysz±cego parze starszych ludzi.

Kud³ata, choæ skierowana do dzieci, jest powie¶ci±, któr± mo¿na poleciæ ka¿demu czytelnikowi. Podobnie jak w poprzedniej, znanej polskiemu czytelnikowi powie¶ci O kurze, która opu¶ci³a podwórze, Hwang Sun-Mi wyra¼nie podkre¶la, ¿e wszystkie istoty s± czê¶ci± jednego ¶wiata, a ich odmienny wygl±d stanowi uzupe³nienie innych stworzeñ. To opowie¶æ o odwadze, o marzeniu i szczê¶ciu wynikaj±cym z macierzyñstwa, o przywi±zaniu i poszukiwaniu przyja¼ni, nawet tej trudnej, opartej na akceptacji tych, których siê nie lubi.

Kud³ata to niewielka objêto¶ciowo historia, któr± czyta siê szybko, z zachwytem. Mówi±c o codzienno¶ci, dotyka spraw uniwersalnych, dziêki przyjêtej konwencji ukazanych bez zbêdnego patosu. To wa¿na pozycja w krêgu literatury dzieciêcej i m³odzie¿owej, pomagaj±ca w kszta³towaniu wra¿liwo¶ci i szacunku wobec innych.

Czasami wydarzenia z odleg³ej przesz³o¶ci mog± staæ siê impulsem do zmian w ¿yciu wspó³czesnych ludzi. Ten motyw wykorzysta³a Sarah Penner w nagrodzonej przez internautów powie¶ci Zaginiona apteka (HarperCollins Polska), przeplataj±c intryguj±c± historiê z koñca XVIII wieku z rozterkami Caroline, wspó³czesnej kobiety, która na kilka dni przed dziesi±t± rocznic± ¶lubu odkrywa zdrady mê¿a.. 

Zaginiona apteka to manifest na cze¶æ marzeñ i wolno¶ci wyboru. Sarah Penner pokazuje, ¿e na wszystko przychodzi odpowiedni moment (chocia¿by na za³o¿enie rodziny), ale musi to wynikaæ z potrzeby serca, a nie tylko z rozs±dku czy nacisków spo³eczeñstwa. Aby byæ w pe³ni szczê¶liwym, trzeba d±¿yæ do realizacji marzeñ i planów, a nie dopasowywaæ siê wy³±cznie do potrzeb czy oczekiwañ partnerów.

Ksi±¿kê czyta siê szybko, z zainteresowaniem ¶ledz±c losy zarówno bohaterek XVIII-wiecznych, jak i wspó³czesnych. Fascynuj±ce t³o historyczne, szczegó³owo¶æ opisów przygotowywania trucizn i intryg prowadz±cych do podania ich wiaro³omnym, niewiernym b±d¼ brutalnym mê¿om, ojcom czy bratom sprawia, ¿e ksi±¿kê czyta siê jak porywaj±cy krymina³. Warstwa obyczajowa dope³nia ca³o¶ci i nadaje historii lekko¶ci. Zaginiona apteka to ¶wietny i obiecuj±cy debiut. Warto zapamiêtaæ nazwisko autorki, by ¶ledziæ jej kolejne literackie dokonania.

Najlepsza ksi±¿ka na lato – krymina³y i thrillery

W¶ród thrillerów czytelnicy zwrócili uwagê na powie¶æ Przyjdê, gdy za¶niesz, która otrzyma³a równie¿ nagrodê g³ówn± w tegorocznym plebiscycie.

Stare porzekad³o mówi, ¿e strach ma wielkie oczy. Jak wielkie, o tym na w³asnej skórze przekonuj± siê bohaterki nagrodzonego thrillera Alicji Sinickiej Bêdziesz tego ¿a³owaæ (Wydawnictwo Kobiece). Czytelnik za spraw± lektury zobaczy tak¿e, jak dobrym narzêdziem manipulacji mo¿e byæ lêk.

Bêdziesz tego ¿a³owaæ to powie¶æ, która poch³ania od pierwszej strony. Najpierw czytelnik zostaje wci±gniêty w wir wydarzeñ zwi±zanych ze stalkingiem, którego ofiar± pada g³ówna bohaterka. Potem, gdy wydaje siê, ¿e dziewczyna znalaz³a upragniony spokój na zamkniêtym Osiedlu Marzeñ, okazuje siê, ¿e tak naprawdê wpad³a z deszczu pod rynnê. Napiêcie ro¶nie. Strach zaczyna przybieraæ rozmiary paranoi. Zaczynamy zadawaæ sobie pytania: czy z³o rzeczywi¶cie czai siê wszêdzie? Czy ju¿ nigdzie cz³owiek nie mo¿e czuæ siê bezpieczny?

Ksi±¿ka Alicji Sinickiej to ¶wietna powie¶æ domestic noir. Zamkniête osiedle, które mia³o byæ rajem na ziemi, okazuje siê piek³em, a obowi±zuj±ce w nim zasady – choæ akceptowane przez mieszkañców – mro¿± krew w ¿y³ach. Dreszcz emocji nie opuszcza czytelnika ani na chwilê, a rosn±ce z rozdzia³u na rozdzia³ napiêcie nie pozwala od³o¿yæ ksi±¿ki, nie doczytawszy jej do koñca.

Najwiêcej g³osów internautów w kategorii krymina³ów przypad³o powie¶ci Magdaleny Kubasiewicz 100 wesel i zaginiêcie (Wydawnictwo Czarna Dama). To kolejna ods³ona ¶wietnie zapowiadaj±cej siê serii kryminalnej.

Magdalena Kubasiewicz stworzy³a barwnych, charakterystycznych bohaterów i rzuci³a ich w wir zdarzeñ, które mog± staæ siê udzia³em ka¿dego. Wiarygodno¶æ fabu³y to ogromna zaleta ksi±¿ki, co dodatkowo sprawia, ¿e naprawdê trudno oderwaæ siê od historii, nie poznawszy jej ostatecznego rozwi±zania. Magdalena Kubasiewicz prowadzi akcjê wartko, tworzy naturalnie brzmi±ce dialogi i opisuje emocje postaci tak, jak mog³yby one wygl±daæ w rzeczywisto¶ci. Dowodzi to tego, ¿e autorka obdarzona jest ¶wietnym s³uchem literackim, jest te¿ dobr± obserwatork± ludzkich zachowañ.

W¶ród krymina³ów jurorom szczególnie przypad³a do gustu powie¶æ Gdy nikt nie patrzy M.M. Perr (Wydawnictwo Prozami). To sprawnie napisana powie¶æ kryminalna, w której liczne w±tki z ¿ycia prywatnego bohaterów nadaj± historii dodatkowego smaczku.

Ksi±¿ka M.M. Perra wci±ga od pierwszej strony. Czyta siê j± z nies³abn±cym zainteresowaniem a¿ do samego fina³u. I chocia¿ w pewnym momencie mo¿na odnie¶æ wra¿enie, ¿e sprawa policjantom wymyka siê z r±k, a ¶ledztwo nigdy nie doczeka siê rozwi±zania, autor serwuje odbiorcom nag³y zwrot akcji i zaskakuje fina³em.

Mo¿na te¿ odnie¶æ wra¿enie, ¿e Gdy nikt nie patrzy to jeszcze nie koniec opowie¶ci o podkomisarzu Robercie Lwie, a seria kryminalna o jego przygodach dopiero nabiera rozpêdu.

Nie ma chyba lepszej pory roku na lekturê komedii kryminalnych ni¿ lato. Te lekkie, lecz wci±gaj±ce powie¶ci gwarantuj± solidny zastrzyk dobrego humoru nawet w najgorsz± pogodê na urlop. Tak jest w przypadku nagrodzonej przez jurorów komedii kryminalnej Gdzie diabe³ nie mo¿e, tam trupa po¶le (Wydawnictwo Dragon). W kolejnej ods³onie serii powie¶ci Iwona Banach nie zawodzi, serwuj±c czytelnikom zarówno ciekaw± zagadkê kryminaln±, jak i mnóstwo scen, które wywo³aj± u¶miech na twarzy, a czasem nawet niepowstrzyman± salwê ¶miechu.

Iwona Banach przyzwyczai³a ju¿ czytelników do tego, ¿e w jej powie¶ciach sprawa kryminalna jest najzupe³niej serio i mog³aby stanowiæ materia³ na mro¿±cy krew w ¿y³ach krymina³. I pewnie autorka mog³aby go napisaæ, gdyby nie to, ¿e ten rodzaj literatury zupe³nie jej nie interesuje. Iwona Banach rozsadza wiêc wszelkie mo¿liwe schematy, napiêcie równowa¿±c ogromn± doz± poczucia humoru. S± tu absurdalne sceny i wydarzenia rodem ze slapstickowych komedii. Jest du¿o zjadliwych komentarzy na temat otaczaj±cej nas rzeczywisto¶ci, ludzi, ich cech, przywar i obyczajów. A wszystko to podlane spor± doz± ironii.

Narracja powie¶ci jest barokowo rozbuchana, obfituj±ca w dygresje i mocno ironiczne rozwa¿ania na tematy fundamentalne (jak choæby na temat kurierów notorycznie gubi±cych przesy³ki). Opowie¶æ p³ynie wartko, czasem meandruj±c, miejscami jak górska rzeka opadaj±c nag³ymi kaskadami, nigdy jednak nie osiadaj±c na narracyjnych mieliznach. Nic dziwnego, ¿e tej ksi±¿ki raczej siê nie czyta, ale po³yka siê j±. Choæ – jak zwykle w przypadku powie¶ci Iwony Banach – najbezpieczniej czyniæ to w domowym zaciszu. Inaczej oskar¿enie o opêtanie – w wyniku niekontrolowanych wybuchów ¶miechu – wydaje siê nieuchronne.

Czytelnicy za najlepsz± komediê kryminaln± uznali powie¶æ Anny M. Brengos Dzieñ prawdy (Wydawnictwo Lucky). To pe³na humoru opowie¶æ o d±¿eniu do realizowania marzeñ, które – jak to czasem bywa – po spe³nieniu mog± okazaæ siê czym¶ zupe³nie innym, nie do koñca zgodnym z oczekiwaniami marzycieli.

Pe³na humoru i iskrz±cych dialogów powie¶æ Anny M. Brengos to doskona³a propozycja na letnie popo³udnia. Autorka siêgnê³a po popularny w±tek próby odmiany ¿ycia w sielskiej scenerii, przeobra¿aj±c go i adaptuj±c na potrzeby opowiadanej historii. Ten czêsto spotykany w polskiej literaturze obyczajowej motyw zyska³ nowy wymiar. Czy swoista „ucieczka na wie¶” jest rzeczywi¶cie remedium na wszelkie ¿yciowe problemy? Czy ludzie na wsi s± prostolinijni i ¿yczliwi? Czy przyroda zawsze jest sprzymierzeñcem znêkanego ¿yciem mieszczucha? I – wreszcie – czy gdzie indziej jest lepiej ni¿ u nas?

Dzieñ prawdy to bardzo udana lektura, doskonale wspó³graj±ca z najlepszymi polskimi wzorcami komedii kryminalnej. W tym przypadku otrzymujemy literaturê z wyrazistymi rolami kobiecymi, detektywkami, które podejmuj± siê rozwik³ania zagadki kryminalnej i (wspó³pracuj±c z organami ¶cigania, ale g³ównie dzia³aj±c na w³asn± rêkê) doprowadzaj± sprawê do szczê¶liwego koñca. Na polskim rynku wydawniczym taki gatunek uprawiaj± miêdzy innymi Alek Rogoziñski (który zamieszcza blurb na ok³adce Dnia prawdy) i Jacek Galiñski. Komedia kryminalna to bardzo pojemny gatunek, dostarczaj±cy czytelnikowi zarówno rozrywki, jak i wyzwañ intelektualnych. Dzieñ prawdy realizuje oba te wymogi, co sprawia, ¿e powie¶æ czyta siê bardzo dobrze. Autorka zapowiada jej kontynuacjê – miejmy nadziejê, ¿e trafi ona do r±k czytelników jak najszybciej.

Najlepsze ksi±¿ki na lato – powie¶ci pe³ne emocji

Na miano to z pewno¶ci± zas³uguj± rywalizuj±ce w tegorocznej edycji plebiscytu powie¶ci obyczajowe i romanse. Nagrodzone w¶ród powie¶ci obyczajowych Tango Ewy Cielesz (Axis Mundi) to przejmuj±ca historia o zniewoleniu ale i o zauroczeniu, które prowadzi do wyrzeczenia siê siebie i do rozpaczy nad utraconym ¿yciem.

Ewa Cielesz szczegó³owo przedstawia relacje miêdzyludzkie, nie epatuj±c jednocze¶nie sentymentalnymi scenami. Pozostawia czytelnika nieco z boku, ukazuj±c mu ¶wiat, w którym nie ma czarno-bia³ych sytuacji. Pozwala na analizê wydarzeñ i w³asn± ocenê. Jednak czytaj±c Tango, nie mamy w±tpliwo¶ci, ¿e temat zosta³ przez autorkê dog³êbnie zbadany i ma ona do niego emocjonalny stosunek.

Tango to trudna, poruszaj±ca lektura, odró¿niaj±ca siê od szeregu powie¶ci obyczajowych, których nie brak na polskim rynku wydawniczym. To bardzo dobrze napisana historia, o spójnej fabule, której nie odk³ada siê po prostu na pó³kê. Nie brak w niej bolesnych scen, trudnych do zaakceptowania decyzji bohaterów. Jednak to powie¶æ, w której nie zabrak³o katharsis, oczyszczenia, ukazania z³a w czystej postaci, wraz z jego mocnymi i co wa¿ne, s³abymi punktami. A to ju¿ budzi nadziejê na lepszy ¶wiat. Bardzo polecam.

Internauci wyró¿nili w tej kategorii idealn± na wakacje powie¶æ Kamili Mitek Moje greckie lato (Wydawnictwo Dragon). To niezwykle ciep³a historia z cudownymi pejza¿ami w tle, pe³na greckich smaków.

– W powie¶ci Kamili Mitek poznajemy równie¿ zwyczaje, tradycje i upodobania kulinarne Greków – podkre¶la czytelniczka mamausza. I dodaje:

– Dziêki plastycznym i niezwykle obrazowym opisom zdecydowanie mo¿na poczuæ jakby¶my sami byli na Kefalonii. Ca³o¶æ jest pe³na emocji, rozterek, ale i trudnych wyborów oraz decyzji. Nie zabraknie mi³o¶ci, poszukiwania w³asnej drogi, ale i rodziny wraz z jej tajemnicami. Problemy, jakie spotkamy na kartach ksi±¿ki, mog± przydarzyæ siê ka¿demu. Bohaterowie s± wyrazi¶ci, maj± swoje k³opoty, rado¶ci i tajemnice. To cudowna ksi±¿ka, któr± czyta siê z ogromn± przyjemno¶ci±. 

W¶ród romansów czytelnicy wyró¿nili Upadek milionera Izabelli Fr±czyk i Jagny Rolskiej (Prószyñski i S-ka). To drugi tom bestsellerowego cyklu, który jednak mo¿na swobodnie czytaæ bez znajomo¶ci pierwszej czê¶ci. Najwa¿niejsze wydarzenia Kaprysu milionera zosta³y bowiem zaprezentowane ju¿ na pocz±tku Upadku milionera i zorientowanie siê w fabule ksi±¿ki, rozpoznawanie kolejnych bohaterów oraz ich roli w ca³ej historii nie bêdzie nastrêczaæ k³opotów.

Nad bohaterami zebra³y siê czarne chmury wlok±cej siê od miesiêcy sprawy kryminalnej, a pozornie przyjemny wyjazd zaowocowa³ konieczno¶ci± podjêcia wakacyjnej pracy zarobkowej. Ponado kto¶ dybie na ¿ycie tytu³owego milionera. Kto¶ bardzo zdesperowany i pragn±cy zemsty.

Upadek milionera sk³ada siê z kilku zwi±zanych ze sob± w±tków. S± te¿ nowi bohaterowie, nowe miejsca i nowe problemy, a kolejne, czêsto zabawne perypetie przeplatane s± opisami scen ³ó¿kowych. Ksi±¿kê czyta siê szybko, wyczekuj±c fina³u. Czy Danusia i Emil wróc± bezpiecznie do swoich domów? Co bêdzie czeka³o ich w Polsce? Czy milioner i fotografka wreszcie siê zejd±? Na te pytania odpowie z pewno¶ci± kolejny tom serii Izabelli Fr±czyk i Jagny Rolskiej.

¯ycie bywa okrutne i nieprzewidywalne. Jednak czy mimo niepowodzeñ cz³owiek wci±¿ ma szansê byæ szczê¶liwy? Przekonuj± siê o tym bohaterowie nagrodzonej przez jury powie¶ci Magdaleny Szponar Cztery ¿ywio³y. W p³omieniach (Wydawnictwo Szósty Zmys³). 

Magdalena Szponar udowadnia, ¿e mi³o¶æ jest uczuciem potê¿nym. Mo¿e byæ pocz±tkiem czego¶ piêknego, ale jednocze¶nie mi³o¶æ chorobliwa mo¿e doprowadziæ do ¿yciowych tragedii. Autorka pokazuje, ¿e ka¿dy z nas ma swe tajemnice i sekrety, mimo tego kluczem do szczê¶cia jest zaufanie drugiej osobie oraz dawanie drugiej szansy tym, którzy na ni± zas³uguj±.

Debiutancka ksi±¿ka Magdaleny Szponar to przyjemna lektura, która chocia¿ idealnie wpasowuje siê w regu³y rz±dz±ce wspó³czesn± proz± popularn±, jest jednocze¶nie powie¶ci±, po któr± warto siêgn±æ. Mi³o¶nicy nietuzinkowych romansów z ca³± pewno¶ci± bêd± zadowoleni.

Najlepsza ksi±¿ka na lato – publikacje z histori± w tle

Dorastanie nigdy nie jest ³atwe. A zw³aszcza wtedy, gdy jest siê m³od± w³a¶cicielk± dóbr ziemskich i ¿yje siê na pocz±tku XX wieku. Marzena Rogalska powraca do historii Karli Linde w nagrodzonej przez jurorów w kategorii „z histori± w tle" powie¶ci Kres czasów (Wydawnictwo Znak).

Nowa ksi±¿ka Marzeny Rogalskiej to kontynuacja ¶wietnie przyjêtej powie¶ci Czas tajemnic. Podobnie jak w przypadku pierwszego tomu, tak¿e i teraz bohaterom powie¶ci przyjdzie zmierzyæ siê z licznymi problemami. Ksi±¿ka zachwyca stylem, Marzena Rogalska ¶wietnie oddaje atmosferê lat 30. XX wieku. Podobnie jak w przypadku pierwszej czê¶ci, tak¿e i teraz autorka równowa¿y jêzykow± stylizacjê barwnymi przygodami bohaterów. W ten sposób konstruuje powie¶æ nie tylko ciekaw±, ale tak¿e jêzykowo wiarygodn±.

Kres czasów to dobrze napisana, interesuj±ca powie¶æ obyczajowa, która nie bazuje jedynie na znanych motywach i schematach. Autorka umiejêtnie ³±czy fakty historyczne i fikcjê literack±, tworz±c pasjonuj±c± sagê rodzinn±.

Nagrodzone przez internautów Cienie Pary¿a Pauliny Kuzawiñskiej (Wydawnictwo Lira) to intryguj±ca opowie¶æ o czasach wielkich marzeñ i przekraczania granic, jakie przed ludzko¶ci± stawia³a fizyka. 

Paulina Kuzawiñska sprawnie odtwarza ostatnie lata XIX wieku, wraz z ich strachami i czarem, któremu nawet dzisiaj trudno siê oprzeæ. Nie bez powodu epoka fin de siècle sta³a siê inspiracj± dla wielu powie¶ci i filmów. Marzenie o niej do dzi¶ jest jednym z napêdowych kó³ paryskiej bran¿y turystycznej, a jej element – wizerunek wie¿y Eiffla – najczê¶ciej sprzedawanym francuskim upominkiem. Warto zajrzeæ do Cieni Pary¿a, aby choæ na kilka godzin przenie¶æ siê w czasy, gdy szelest kobiecych sukien i delikatny zapach cygar wype³nia³y foyer Opéra Garnier. Mo¿e uda siê poczuæ si³ê, która pozwala³a ludziom takim jaki Gustave Eiffel uwierzyæ, ¿e ¶wiat zas³uguje na wyj±tkowe rzeczy. Choæ sam in¿ynier narazi³ siê Francuzom i zosta³ za ¿ycia oskar¿ony o zdradê Francji, to sprawi³, ¿e ¶wiat sta³ siê piêkniejszy i bogatszy o szereg niezwyk³ych konstrukcji. Marzy³ o mostach nad wielkimi rzekami i planowa³ podwodny kana³, który po³±czy Angliê i Francjê. Pozostawi³ po sobie dzie³o, które na zawsze rozs³awi³o jego imiê.

Najlepsze ksi±¿ki na lato – literatura faktu

Odkrywanie jest jedn± z wa¿nych potrzeb cz³owieka. Przez kolejne wieki ludzie odnajdowali nowe l±dy, zapuszczali siê w miejsca nikomu wcze¶niej nieznane, udowadniali, ¿e ¿ycie nie toczy siê tylko w najbli¿szym otoczeniu. W koñcu nasta³a te¿ era wielkich podró¿y na Arktykê. O jednej z najbardziej znanych, ale te¿ i najtragiczniejszych wypraw opowiada nagrodzona przez jurorów w kategorii literatury faktu publikacja Owena Beattie’go i Johna Geigera Na zawsze w lodzie. ¦ladami tragicznej wyprawy Johna Franklina (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielloñskiego).

Na zawsze w lodzie to poruszaj±cy dokument i ¶wiadectwo ludzkiej odwagi, ale te¿ bezradno¶ci zestawionej z pierwotnymi si³ami natury. Na niezbadanych wodach Arktyki ¶mieræ zdawa³a siê czyhaæ za ka¿dym lodowym za³omem, a brak wiedzy (choæby dotycz±cej diety czy pakowania ¿ywno¶ci) sprawi³, ¿e choroby dziesi±tkowa³y marynarzy. Ksi±¿kê Na zawsze w lodzie czyta siê z zapartym tchem. Choæ od wydarzeñ opisanych na jej stronach dzieli nas nieca³e 200 lat, to wydaje siê, jakby przepa¶æ ta by³a niezmierzona. Walka o ¿ycie w trzecim roku wyprawy Terrora i Erebusa okaza³a siê ostatnim, co pozosta³o za³odze. Schorowani, pozbawieni nadziei, wynêdzniali i niewyobra¿alnie g³odni, umierali, albo zjadali siebie nawzajem. Ksi±¿ka Owena Beattie’go i Johna Geigera porywa od pierwszej do ostatniej strony. Przystêpny jêzyk sprawia, ¿e przez opowie¶æ dos³ownie siê p³ynie. Wszystkie szczegó³y zostaj± wyja¶nione, a w odbiorze pomagaj± tak¿e mapki, na których zaznaczono omawiane miejsca i szlak ¿eglugi Terrora i Erebusa. Na zawsze w lodzie to ksi±¿ka, której nie da siê od³o¿yæ, nie doczytawszy jej do koñca.

Nagroda internautów w kategorii literatury faktu przypad³a publikacji Yasuke. Amerykañski samuraj w feudalnej Japonii (Wydawnictwo Kirin). 

Yasuke to postaæ, w dziejach której mity splataj± siê z prawd± historyczn±, tworz±c mozaikê tyle¿ barwn±, co niejednoznaczn±. Pewne w³a¶ciwie jest tylko to, ¿e kto¶ taki istnia³ i ¿y³ w XVI wieku. Mia³ byæ pierwszym afrykañskim samurajem, a zarazem pierwszym w¶ród tych wojowników, który nie pochodzi³ z Japonii. Do kraju tego mia³ trafiæ, chroni±c jezuitê Alessandro Valignano. Mówiono, ¿e Yasuke by³ potê¿nej postury. Z czasem mia³ do³±czyæ do stra¿y przybocznej Ody Nobunagi, jednego z najpotê¿niejszych ludzi w Japonii. Podobno towarzyszy³ mu do koñca. 

„Podobno”, „mówiono”, „mia³ byæ” – te sformu³owania przez wiele lat by³y nieodzowne, gdy kto¶ próbowa³ odtworzyæ dzieje tego fascynuj±cego cz³owieka. Do czasu, gdy Thomas Lockley podj±³ siê tytanicznej pracy, by dotrzeæ do tak wielu ¼róde³ mówi±cych o Yasuke, jak tylko by³o to mo¿liwe. Zbada³ ponad setkê ksi±¿ek i niezliczone ¼ród³a archiwalne. Jednak ksi±¿ka Yasuke. Afrykañski samuraj w feudalnej Japonii nie ma charakteru pracy naukowej, choæ oparta jest na imponuj±cej bibliografii. Nie jest to zapis badañ prowadzonych przez autora, relacja ze swoistego „historycznego ¶ledztwa”, które Lockley przeprowadzi³. To ¿ywa i wartka historia niezwyk³ego cz³owieka, którego ¿ycie mog³oby staæ siê podstaw± fascynuj±cej powie¶ci. 

Najlepsza ksi±¿ka na lato – fantastyka

Nagrodzony przez jurorów w kategorii fantastyki ¯mij Marcina Sindery, bêd±cy kontynuacj± dobrze przyjêtej powie¶ci Wró¿da, ukazuje dalsze losy Draconisa, herosa z czasów prepiastowskich. Tym razem trafiamy do roku 877, gdy plemiona Polan zaczynaj± przeistaczaæ siê w organizmy, od których ju¿ tylko krok do powstania pañstwa. Draconis, zasiadaj±cy na Gieczu i Gnie¼dzie, musi siê zmierzyæ z przywódc± legendarnych wojowników z Jomsborga. Doskonale wyszkolony i bezwzglêdny przeciwnik nie wie jednak, ¿e pod wodz± Draconisa mieszkañcy zajêtych przez potomka boga ¯mija terenów nie s± ju¿ jedynie dzikusami z lasu, ale gotowymi do walki o swoje ziemie wojownikami. Zapowiada siê rze¼, z której tylko jedna strona mo¿e wyj¶æ zwyciêsko.

Marcin Sindera tworzy intryguj±cy, pe³en magii ¶wiat, w którym nic nigdy nie jest przes±dzone, a w¶ród ludzi ¿yj± zmory i przyjazne plonki, obserwuj±ce zmagania szaleñców, równie czêsto rozmawiaj±cych o wolno¶ci co odcinaj±cych swoim wrogom g³owy. Autor tworzy barwny ¶wiat, w którym o duszê wojownika ¶cieraj± siê si³y ¿ywych i demonów, a wczorajszy przyjaciel jutro mo¿e staæ siê ¶miertelnym wrogiem.

Akcja w ¯miju toczy siê wartko, miecze tn± na prawo i na lewo, Draconis fortelem i si³± walczy z odwiecznymi i nowymi wrogami. Równie szybko zakochuje siê i zatraca w mi³o¶ci, a potem porzuca obiekt po¿±dania, nie zwa¿aj±c na to, jak wiele go ka¿da mi³o¶æ kosztuje. Dla kobiety rzuca na szalê swoj± przyja¼ñ i ¿ycie, graj±c o najwy¿sz± stawkê.

Fabu³a zaskakuje dynamik±, nie ma tu miejsca na nudê, bohaterowie wci±¿ wymachuj± toporami, a Czerwieñ, tajemniczy miecz Draconisa, nieustannie domaga siê ¶wie¿ej krwi.

Nagrodzona przez czytelników Iskra Katarzyny Tkaczyk (Wydawnictwo Nowa Ba¶ñ) jest jak Harry Potter… osadzony w ¶wiecie zupe³nie nie przypominaj±cym naszego. To pe³na magii opowie¶æ, która spodoba siê zarówno nastoletnim, jak i doros³ym czytelnikom. 

Iskra mówi o pocz±tkach dorastania i dojrzewania, o odkrywaniu w³asnej roli w ¶wiecie, ale na marginesie fabu³y Katarzyna Tkaczyk porusza te¿ wiele innych tematów. Przypomina, ¿e zawsze, nawet w najtrudniejszej sytuacji, cz³owiek ma za co dziêkowaæ – bogu lub losowi. ¯e za wiele darów, które otrzymujemy, musimy zap³aciæ. ¯e najwiêksza magia nie jest zwi±zana z pos³ugiwaniem siê czarami, ale z ka¿dym ¶witem, który ogarnia ¶wiat. I o tym, ¿e zawsze pozostaje nam jeszcze co¶ do odkrycia. Wystarcz± tylko otwarto¶æ oraz ciekawo¶æ ¶wiata.

Powie¶æ Katarzyny Tkaczyk napisana jest naprawdê dobrze, z literackim zaciêciem. Autorka sprawnie portretuje swoich bohaterów i wprowadza czytelnika w nowy dla niego ¶wiat, nie przyt³aczaj±c jednak nadmiarem szczegó³ów. Narracja jest bardzo p³ynna, dialogi wypadaj± naprawdê naturalnie. Akcja powie¶ci toczy siê szybko, kolejne zwroty biegu zdarzeñ nie pozwalaj± oderwaæ siê od lektury do czasu, gdy przewróci siê ostatni± stronê. Wówczas za¶ pozostaje ju¿ tylko wyczekiwaæ na kolejny tom opowie¶ci o przygodach Olava. Ten za¶ – wnosz±c z lektury Iskry – zapowiada siê naprawdê interesuj±co. 

Najlepsze ksi±¿ki na lato – propozycje dla m³odych czytelników

Kiedy dziecko dowiaduje siê, ¿e komu¶ z najbli¿szej rodziny sta³a siê krzywda, jego ¶wiat rozpada siê niczym talia kart. To co dotychczas by³o oczywiste, sta³e i niezaprzeczalne, przestaje mieæ znaczenie. Jednak Tamzin Merchant, autorka nagrodzonych przez jurorów w kategorii „dla dzieci" Kapeluszników (Wydawnictwo Dwukropek) udowadnia w swojej ksi±¿ce, ¿e ból mo¿na przekuæ w dzia³anie i ¿e nadzieja zawsze umiera ostatnia.

Opowie¶æ jest idealnie wywa¿ona – dramat i napiêcie równowa¿± tu lekka forma i liczne ¿arty s³owne czy sytuacyjne. Jest wiêc w ksi±¿ce czas na refleksjê i zadumê, ale jest te¿ miejsce na ¶miech i dobr± zabawê. Akcja ksi±¿ki jest bardzo dynamiczna, historia opisana na stronach Kapeluszników rozgrywa siê na przestrzeni zaledwie kilku dni. Kapelusznicy to równie¿ opowie¶æ pe³na smaczków i literackich nawi±zañ. Wra¿enie robi research, jaki przeprowadzi³a autorka, nim przyst±pi³a do pisania.

Kapeluszników czyta siê b³yskawicznie. Zwroty akcji autentycznie zaskakuj±, a zakoñczenie sprawia, ¿e ka¿dy czytelnik wyczekiwa³ bêdzie kontynuacji tej historii. Wszak ostatnie zdanie zdaje siê byæ pocz±tkiem nowej, zaskakuj±cej opowie¶ci.

Któ¿ nie chcia³by trafiæ do bajkowego ¶wiata i staæ siê bohaterem? Poniewa¿ mo¿liwo¶ci takie znajduj± siê w zasiêgu odgrywaj±cych rozmaite role aktorów, o wielkim marzeniu i jego realizacji opowiada nagrodzona przez czytelników ksi±¿ka Sta¶ na tropie. Moja aktorska przygoda (Wydawnictwo S³owne M³ode), po któr± chêtnie siêgnie m³ody czytelnik, zastanawiaj±cy siê nad tym, kim chcia³by zostaæ w przysz³o¶ci.

Ksi±¿ka Ewy Winnickiej i Stasia £azarewicza jest zabawna, pe³na ¶miesznych sformu³owañ, a tre¶æ urozmaicona: opatrzone has³em „Ludzie filmu” najwa¿niejsze wydarzenia z ¿ycia najbardziej znanych aktorów oraz re¿yserów (wraz z rysunkami twarzy), zamieszczone w ramkach wa¿ne informacje „Dla ciekawych” oraz „Aktorskie ABC”, wywiady ze znanymi postaciami ze ¶wiata filmu, listy Stasia do Janusza Gajosa i Marty ¯mudy-Trzebiatowskiej, opisy fabu³ kultowych filmów, urywki wiersza Pch³a Szachrajka, w prosty sposób wyja¶nione fachowe pojêcia, a tak¿e rady dla rówie¶ników oraz æwiczenia ust i jêzyka (równie¿ æwiczenia na po³amanie jêzyka). £atwy w odbiorze, zabawny jêzyk przekazu wzbogacony zosta³ zdjêciami oraz rysunkami autorstwa Paw³a Kurandy.

Ksi±¿ka przekonuje, ¿e da siê pokonaæ trudno¶ci oraz tremê, wystarcz± odwaga i wiara w siebie. Sta¶ to ju¿ wie – a po lekturze bêdzie wiedzia³ i czytelnik – ¿e na scenie trzeba byæ wiarygodnym. W ¿yciu równie¿.

Nagrodê internautów otrzyma³a równie¿ ksi±¿ka Magdaleny Kryger Wró¿ka Zuzia i cudowny ch³opiec (Wydawnictwo Alegoria). 

Dawno, dawno temu w Zaczarowanej Krainie ma³a wró¿ka Zuzia wyczarowa³a cudowne dzieci. Dziêki temu zyska³a wielu wspania³ych przyjació³, a cudowne dzieci pojawi³y siê tak¿e na Ziemi. Niestety, nie ka¿dy je pokocha³, nie ka¿dy doceni³. Bo czasem najpiêkniejsze jest g³êboko ukryte i trzeba nauczyæ siê patrzeæ sercem, nie samymi oczami.

Tak w³a¶nie by³o z Wojtkiem, który d³ugo nie umia³ siê odnale¼æ w¶ród rówie¶ników, czu³ siê samotny i odrzucony. I pewnie trwa³oby to jeszcze d³u¿ej, ale wró¿ka Zuzia nie zostawia nikogo w potrzebie.

Czemu Wojtek by³ smutny, co dok³adnie zrobi³a ma³a wró¿ka i co z tego wynik³o? Aby siê o tym przekonaæ, trzeba siêgn±æ po ksi±¿kê Magdaleny Kryger.

W¶ród ksi±¿ek dla m³odzie¿y, jurorzy nagrodzili powie¶æ Leny Kiefer Don't love me (Wydawnictwo Jaguar). To opowie¶æ o szeroko rozumianym dojrzewaniu i braniu odpowiedzialno¶ci za w³asne b³êdy. W powie¶ci Don’t love me autorce udaje siê zrównowa¿yæ w±tki problemowe z komediowo-romantycznymi.

W nowej ksi±¿ce Lena Kiefer przedstawia historiê Kenzie, m³odej kobiety, która w³a¶nie wchodzi w doros³o¶æ. Kenzie to bohaterka, która musia³a zbyt szybko dorosn±æ. Okazuje siê, ¿e z doros³o¶ci± czêsto niewiele wspólnego ma sam wiek. Za spraw± postaci Layalla autorka pokazuje natomiast, ¿e czasem do tego, by dojrzeæ, nale¿y samemu pope³niæ wiele b³êdów. 

Don’t love me opowiada równie¿ o plotce i jej sile. Z powie¶ci p³ynie przes³anie: zdecydowanie nie powinni¶my patrzeæ na ludzi jedynie przez pryzmat cudzych opinii. Prawda na temat nas samych jest bowiem znacznie bardziej skomplikowana ni¿ plotki rozpowszechniane przez „¿yczliwych”. 

Don’t love me to przede wszystkim dobrze napisana powie¶æ new adult, która przypadnie do gustu wchodz±cym w doros³o¶æ czytelnikom. Lena Kiefer w umiejêtny sposób ³±czy w±tki powie¶ci m³odzie¿owej z humorem i elementami znanymi z romansów, tworz±c w ten sposób ciekaw± historiê. Don’t love me to ksi±¿ka warta przeczytania – nie tylko w trakcie wakacji!

Najwiêcej g³osów czytelników w kategorii powie¶ci m³odzie¿owych przypad³o ksi±¿ce Anny Szafrañskiej Uwa¿aj, czego pragniesz (Wydawnictwo JakBook). To poruszaj±ca opowie¶æ o mi³o¶ci, która mo¿e staæ siê naszym wyzwoleniem lub najwiêksz± obsesj±. 

Anna Szafrañska stworzy³a bardzo dobr± powie¶æ dla czytelników young adult, która wzbudzi równie¿ sporo emocji w doros³ych, którzy zdecyduj± siê siêgn±æ po tê ksi±¿kê. Autorka tworzy bardzo wiarygodne, rozbudowane portrety psychologiczne swoich bohaterów. £atwo siê z nimi identyfikowaæ, ³atwo wspó³odczuwaæ, ³atwo zaanga¿owaæ siê w ich losy i kibicowaæ, gdy ka¿dy z nich walczy ze swoimi demonami. 

Anna Szafrañska stopniowo ods³ania przed czytelnikami kolejne tajemnice swoich bohaterów. Sprawnie buduje napiêcie, zapowiadaj±c mroczny sekret jednego z nich, jednak nie ujawniaj±c, której z postaci dotyczy. S± tu zwroty akcji, jest atmosfera niepokoju, która gêstnieje a¿ do bardzo mocnego fina³u.   

Powie¶æ Anny Szafrañskiej mówi o mi³o¶ci i zauroczeniu, o przyja¼ni i obsesji, o realizowaniu w³asnych pragnieñ i o mroku, który ka¿dy cz³owiek (choæ ró¿nym stopniu) kryje w sobie. To ksi±¿ka, która z pewno¶ci± ¿adnego z czytelników nie pozostawi obojêtnym.  

To ju¿ wszystkie publikacje nagrodzone w plebiscycie „Najlepsza ksi±¿ka na lato 2021". Ze wszystkimi zg³oszonymi tytu³ami zapoznaæ siê mo¿na na stronie internetowej www.ksiazkanalato.pl. Recenzje za¶ bior±cych udzia³ w konkursie ksi±¿ek, ich fragmenty, a tak¿e obszerne opinie czytelników znajdziecie, oczywi¶cie, w naszym serwisie.  

Zobacz tak¿e

Musisz byæ zalogowany, aby komentowaæ. Zaloguj siê lub za³ó¿ konto, je¿eli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesi±ca
Srebrny ³añcuszek
Edward £ysiak ;
Srebrny ³añcuszek
Dziadek
Rafa³ Junosza Piotrowski
 Dziadek
Katar duszy
Joanna Bartoñ
Katar duszy
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgie³³o
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cieñ bogów
John Gwynne
Cieñ bogów
Rozb³yski ciemno¶ci
Andrzej Pupin ;
Rozb³yski ciemno¶ci
Wstydu za grosz
Zuzanna Orliñska
Wstydu za grosz
Poka¿ wszystkie recenzje