Nagrodzony felieton: "Kuchenne rewolucje"

Data: 2015-05-11 14:04:40 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Nagrodzony felieton:

Nakładem Oficyny Literackiej Noir Sur Blanc ukazała się niedawno książka Więcej niż możesz zjeść. To zbiór tekstów o jedzeniu publikowanych przez Dorotę Masłowską w magazynie „Zwierciadło” w latach 2011-2013. Tekstów, które jednak mocno odbiegają od tradycyjnego pojęcia rubryki kulinarnej, jeśli go wręcz jawnie nie przedrzeźniają. 

 

- Wszyscy wiedzą że piszę książki, że nagrywam płyty, a mało kto domyśla się, że w wolnym czasie również trochę jem. O tym nieujawnianym dotąd fakcie pisałam do magazynu „Zwierciadło” felietony; przez 2 lata prowadziłam tam rodzaj rubryki spożywczej, w którym z właściwą sobie swadą opisywałam jedzone jedzenie. Te grubymi nićmi szyte refleksje kulinarne stanowiły jednak wyłącznie pretekst dla rozważań szerszych: chwalenia się zagranicznymi podróżami, opisywania potknięć moralnych znajomych, czy ujawniania drastycznych szczegółów ze swoich operacji plastycznych. Dziś opatrzone genialnymi ilustracjami Macieja Sieńczyka ze wzruszeniem kieruję do rąk czytelnika. - pisze Masłowska. - Tak inteligentnie i trafnie o nie tylko polskiej obyczajowości już od dawna nikt nie pisał - podkreśla Sławomir Krempa, redaktor naczelny serwisu Granice.pl w recenzji książki. Niedawno zaprosiliśmy Was do lektury, a także do wzięcia udziału w naszym konkursie na felieton. Jego autorzy otrzymają książki z autografem Doroty Masłowskiej. Mieliście okazję przeczytać już pierwszy nagrodzony felieton - "Przyjeżdżając za chlebem" autorstwa Natalii Karolak. Kolejnych laureatów poznamy w przyszłym tygodniu. Dziś czas na drugi - "Kuchenne rewolucje" Agnieszki Pogorzelskiej:

 

Kuchenne (r)ewolucje

Agnieszka Pogorzelska

 

Jem, więc żyję. Nie, przepraszam, piję, więc jestem. Dietetycy zalecają niegazowaną, ale z niegazowanych to ja mogę jedynie czystą, tę samą, z której doktorat zrobił niejaki Mendelejew. Ciekawe, czy domyślał się tego, że w przyszłości większość z jego ułożonych zgodnie z najnowszymi zasadami merchandisingu pierwiastków będzie można znaleźć w niemal każdym produkcie o przedłużonym terminie przydatności do spożycia? Pewnie Mendelejew nie był także alergikiem, bo obok tak niezbędnych organizmowi do funkcjonowania pierwiastków jako chociażby bor (nie mylić  z Biurem Ochrony Rządu) będzie można znaleźć śladowe ilości orzechów czy soi. No, i jeszcze są tam przecież substancje zakazane przez rzesze samych dietetyków: cukier, który jest białą śmiercią i uzależnia, mąka, bo to gluten, kolejny czynnik śmierciotwórczy, odpowiedzialny tym razem za bliżej nieokreślone choroby (bo nie za alergie pokarmowe), sól - czyli kolejna biała śmierć, do tego glutaminian sodu, który poprawi smak nawet dykty. Wystarczy zalać gorącą wodą z czajnika - najlepiej ze specjalnego dystrybutora, bo przecież kranówka jest pełna nieczystości, rdzy z plastikowych rur i chloru, którego nie ma już nawet w miejskich pływalniach. Jeśli zdrowa dieta, to jedynie na ekologicznych warzywach i owocach, które kosztują z pięć razy tyle i które nawet nie leżały obok równie ekologicznego krowiego łajna, ale za to są dostępne od chłopa na EkoBazarze w starej fabryce bynajmniej nie żywności. 

 

W zasadzie – co za różnica, co codziennie wrzucam do swojego alergizującego układu pokarmowego, skoro mieszkam w mieście, w którym normy dla dymów i spalin przekroczone są pięciokrotnie, przynajmniej w mojej dzielnicy? Pozostaje mi jedynie uczta duchowa i delektowanie się słowem. Pisanym. Co najwyżej umrę z głodu. Wśród produktów kulinarnych, wśród witamin i mikroelementów, które nie są suplementami diety, wśród innych ludzi, którzy są również skrzywieni na punkcie zdrowej żywności. A mnie się marzy piętka gorącego chleba, z mrożonego ciasta, ale nadal gorącego, z masłem roślinnym, bo naturalnego krowiego bez dodatku olejów roślinnych chyba już nie ma w ofercie sklepowej. I kufel zimnego piwa, które odkłada się warstwą tłuszczyku w okolicach brzucha.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje