Nagrody m.st. Warszawy wręczone

Data: 2011-10-17 08:07:28 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: kwojcik
udostępnij Tweet
News - Nagrody m.st. Warszawy wręczone

Eustachy Rylski, Jarosław Mikołajewski, Joanna Papuzińska, Magdalena Stopa i Jan Brykczyński zostali laureatami Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Tytuł Warszawskiego Twórcy przypadł Januszowi Głowackiemu. Wręczenie nagród odbyło się w piątek w stołecznym teatrze Syrena.



Janusz Głowacki, uhonorowany za całokształt twórczości, związany jest z Warszawą od dzieciństwa. Jak podkreślił przewodniczący jury Andrzej Makowiecki, Warszawa była scenerią wielu opowiadań Głowackiego, powieści "Ostatni cieć", a tom wspomnień "Z głowy" doskonale oddaje atmosferę Warszawy lat 60. i 70. Po ogłoszeniu stanu wojennego Głowacki wyemigrował do USA, ale w latach 90. powrócił do Warszawy.



"Obecnie dzieli czas pomiędzy dwa kontynenty, będąc wzorcowym egzemplarzem nowojorskiego warszawianina i warszawskiego nowojorczyka. Ulica Bednarska pozostaje jednak najmniejsza z małych ojczyzn Głowackiego" - powiedział Makowiecki.



"Nagrody dzielę na te, których nie otrzymałem i którymi głęboko gardzę, oraz na te, które otrzymałem i wysoko je cenię" - wyznał Głowacki, dziękując za laur Warszawskiego Twórcy.



W kategorii prozatorskiej nagrodzono "Na grobli" Eustachego Rylskiego (Świat Książki) - opowieść o pisarzu uwikłanym w politykę, w którym można rozpoznać Jarosława Iwaszkiewicza, a w kategorii poetyckiej - tom "Zbite szklanki" Jarosława Mikołajewskiego (Wydawnictwo Literackie).



Wśród książek dla dzieci jurorzy wybrali "Asiunię" Joanny Papuzińskiej (wyd. Literatura i Muzeum Powstania Warszawskiego) - opowieść o wojnie widzianej oczami dziecka, a w kategorii edycja warszawska nagrodą uhonorowano Magdalenę Stopę i Jana Brykczyńskiego za "Ostańce" (Dom Spotkań z Historią) - album o najstarszych warszawskich kamienicach.


Laureaci w poszczególnych kategoriach otrzymali po 20 tys. zł, a laureatowi nagrody za całokształt twórczości przekazano czek na 100 tys. zł.



Nagroda Literacka Miasta Stołecznego Warszawy jest, w zamierzeniu inicjatorów, kontynuacją tradycji wyróżnienia o tej samej nazwie, przyznawanego w latach 1926-38. Pierwszym jego laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim zaś Leopold Staff (1938). Wśród laureatów tej nagrody są m.in. Wacław Berent (1929), Tadeusz Boy-Żeleński (1933), Pola Gojawiczyńska (1935), Maria Kuncewiczowa (1937).



Choć w okresie powojennym istniały w Warszawie nagrody literackie, nie było jednak konsekwencji ani w nazwie, ani w zasadach ich przyznawania. Zmieniło się to w roku 2008, kiedy po raz pierwszy przyznano Nagrodę Literacką Miasta stołecznego Warszawy w obecnej edycji. (PAP)

 

fot: www.goodnightdzerzi.blip.pl/

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka
Z okruchów nadziei
Pokaż wszystkie recenzje