Laureatem Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2009 został Józef Hen, którego wyróżniono za całokształt dokonań. Zwycięzca otrzymał czek na 100 tys. zł oraz pamiątkowy dyplom i medal.
Jury nagrodziło także Annę Piwkowską za tomik „Farbiarka” (Znak), Macieja Wojtyszkę za książkę dla młodych czytelników „Bromby i Fikandra wieczór autorski” (Ezop), a w kategorii edycja o tematyce warszawskiej prof. Marka Kwiatkowskiego za „Gawędy warszawskie” (PIW). Każdy z nich otrzymał po 20 tys. zł.
Nagroda Literacka Miasta Stołecznego Warszawy ma być, w zamierzeniu inicjatorów, kontynuacją chwalebnej tradycji wyróżnienia o tej samej nazwie, przyznawanego w latach 1926-38. Pierwszym jego laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim zaś (przed II Wojną Światową) Leopold Staff (1938). Nagrodą tą wyróżniono również twórców tak wybitnych jak Wacław Berent (1929), Tadeusz Boy-Żeleński (1933), Pola Gojawiczyńska (1935), Maria Kuncewiczowa (1937). W okresie powojennym istniały w Warszawie nagrody o podobnym charakterze, nie było jednak konsekwencji ani w nazwie, ani w zasadach ich przyznawania. Spośrod nazwisk laureatów nagród powojennych warto przypomnieć m.in. Mirona Białoszewskiego, Kazimierza Brandysa, Ernesta Brylla, Juliusza Wiktora Gomulickiego, Hannę Januszewską czy Jerzego Waldorffa.
W ubiegłym roku laureatami nagrody zostali: Tadeusz Konwicki, Julia Hartwig, Joanna Kulmowa oraz Tomasz Pawłowski i Jarosław Zieliński, których nagrodzono za książkę "Żoliborz. Przewodnik historyczny", wydaną z inicjatywy Rady Dzielnicy Żoliborz m. st. Warszawy przez wydawnictwo Rosner i Wspólnicy.
fot. wikipedia.org
REKLAMA