Jury Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego wybrało 10 tytułów, które w tym roku mają szansę na zdobycie tytułu najlepszego reportażu.
30 marca ujawniono tytuły nominowane do 14. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. W skład jury tegorocznej edycji wchodzą Katarzyna Surmiak-Domańska, William R. Brand, Elżbieta Sawicka, Ludwika Włodek oraz Abel Murcia Sorian. Sekretarzynią Nagrody pozostała Maria Krawczyk.
Nagroda im. Kapuścińskiego – nominacje 2023
Ujawnione na długiej liście nominowanych tytuły to reportaże, które na polskim rynku ukazały się w minionym roku. W zestawieniu znalazły się zarówno polskie tytuły, jak i przekłady z języka angielskiego. Nominacje otrzymali:
- Matthieu Aikins, Nadzy nie boją się wody. Reportaż o ucieczce przed wojną, tłum. Tomasz Macios, Znak Koncept, Kraków 2022.
- Anna Bikont, Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2022.
- Urszula Chylaszek, Kanska. Miłość na Wyspach Owczych, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2022.
- Anna Goc, Głusza, Dowody na Istnienie, Warszawa 2022.
- Elizabeth Kolbert, Pod białym niebem. Natura przyszłości, tłum. Jakub Jedliński, Wydawnictwo Filtry, Warszawa 2022.
- Christina Lamb, Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom, tłum. Agnieszka Sobolewska, Znak Literanova, Kraków 2022.
- Anna Liminowicz, Zamalowane okna, Dowody na Istnienie, Warszawa 2022.
- Jakub Sieczko, Pogo, Dowody na Istnienie, Warszawa 2022.
- Ilona Wiśniewska, Migot. Z krańca Grenlandii, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2022.
- Katarzyna Włodkowska, Na oczach wszystkich. Historia przypadku polskiego Fritzla, Wielka Litera, Warszawa 2022.
Spośród tytułów z długiej listy wybranych zostanie pięć reportaży, które trafią do finału 14. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Laureatkę lub laureata tegorocznej edycji Nagrody poznamy w maju – w trakcie Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.