Laureatem trzeciej edycji Angelusa, nagrody dla pisarzy z Europy Środkowej, został Péter Esterházy za książkę "Harmonia calestis". Nagroda została wręczona podczas uroczystej gali w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.
Przyznana w tym roku po raz trzeci nagroda Angelus to najważniejsza nagroda dla pisarzy z Europy Środkowej. Wyróżnieniem tym honorowane są książki prozatorskie wydane po polsku, napisane przez żyjących autorów z 21 krajów Europy Środkowej: Albanii, Austrii, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Macedonii, Mołdawii, Niemiec, Polski, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Ukrainy i Węgier.
Ogłoszona w 2000 r. "Harmonia calestis" Pétera Esterházyego stała się prawdziwą sensacją literacką nie tylko na Węgrzech, ale w całej niemal Europie.
Péter Esterházy, potomek jednego z najstarszych i najświetniejszych węgierskich rodów arystokratycznych, jest pisarzem poszukującym nowoczesnych środków wyrazu. W obszernej powieści "Harmonia Caelestis" autor opowiada o swoim rodzie i rodzinie – nielinearnie, wieloznacznie, w pełen paradoksów i humoru sposób. Dzieli się wszechstronną i częstokroć bolesną refleksją nad rolą ojca i ojcostwa, a także nad sytuacją syna. Wiele miejsca poświęca opisowi ostatnich dwóch pokoleń rodu, które podobnie jak cała pozostała w kraju po II wojnie światowej arystokracja węgierska, padły ofiarą wysiedlenia. Dowiadujemy się, w jaki sposób przetrwały te lata, zachowując godność i styl, zdobywając jednocześnie wiele rozmaitych doświadczeń. Ten fragment trudnej, powojennej historii Węgier w powieści Pétera Esterházyego został pokazany właściwie po raz pierwszy w literaturze tego kraju.
Angelus, ufundowany przez prezydenta Wrocławia to czek na 150 tys. zł oraz statuetkę autorstwa Ewy Rossano.
Laureata wybierało jury w składzie: Natalia Gorbaniewska, przewodnicząca, Stanisław Bereś, Piotr Kępiński, Julian Kornhauser, Ryszard Krynicki, Tomasz Łubieński, Krzysztof Masłoń, Justyna Sobolewska i Andrzej Zawada.
Ubiegłorocznym zwycięzcą Angelusa był austriacki prozaik Martin Pollack za powieść "Śmierć w bunkrze - opowieść o moim ojcu".
Źródło: www.czytelnia.onet.pl