Na schodach Biblioteki Śląskiej pojawił się… wiersz!

Data: 2021-01-16 15:53:19 | Ten artykuł przeczytasz w 2 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Na schodach popularnej w Katowicach Biblioteki Śląskiej umieszczony został… wiersz, którego autorem Julio Cortazar. W projekt zaangażował się lokalny artysta, Kacper Mutke oraz Akademia Sztuk Pięknych. 

Obrazek w treści Na schodach Biblioteki Śląskiej pojawił się… wiersz! [jpg]
Fot. Biblioteka Śląska / Facebook.com

Zdobienia na schodach w miejscach użyteczności publicznej – takich jak urzędach czy domach kultury – stają się w naszym kraju coraz popularniejsze. Podąża za tym trendem także Biblioteka Śląska, która na swych schodach umieściła wiersz argentyńskiego pisarza, Julio Cortázara. 

Czytaj także: Bibliotekarze na rowerach wypożyczają książki i zapisują do biblioteki

Na schodach popularnej na śląsku książnicy pojawił się utwór pochodzący ze zbioru Powracająca ceremonia, który niedawno ukazał się na rynku dzięki współpracy Biblioteki Śląskiej, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie oraz Instytutu Literatury. 

Projekt naklejek na schody stworzył Kacper Mutke. Artysta współpracujący z Biblioteką Śląską adaptując wiersz do graficznej formy ozdób nie skorzystał z gotowych rozwiązań w komputerowych programach graficznych, a skontaktował się z Akademią Sztuk Pięknych i wykorzystał czcionki pochodzące z nieczynnej już na ASP pracowni zecerskiej. 

Do stworzenia kompozycji napisów na schodach w Bibliotece Śląskiej wykorzystałem stare czcionki zecerskie. Wśród wykorzystanych liter były zarówno »drewniaki« jak i czcionki ołowiane. Odbite najpierw na papierze, zostały następnie zdigitalizowane, i poskładane w tekst Cortázara już przy pomocy komputera

– mówił Kacper Mutke. 

Praca została umieszczona na głównych schodach w budynku Biblioteki Śląskiej, niedaleko głównego wejścia do książnicy. Oprócz funkcji ozdobnej, artysta chciał zwrócić uwagę na znaczenie zecerstwa w dzisiejszych czasach. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje