Książka, której rosyjska ekranizacja odniosła fenomenalny sukces kasowy na świecie, zarabiając 16 milionów dolarów i kandydując do OSCARA 2004 w kategorii filmów obcojęzycznych! Zrealizowany kosztem zaledwie 4 milionów dolarów film pobił rekordy ustanowione przez Władcę pierścieni: Powrót króla i Spider-mana 2.
13 lipca Nocny patrol ukaże się w Polsce nakładem wydawnictwa Mag.
Czytelnikowi przywodzi na myśl filozofię wschodnią. Nocny patrol jest bowiem fantastyką, ale na modłę rosyjską, korzeniami tkwiącą może jeszcze dalej. Na straży równowagi stoją dwa patrole, Dzienny (przedstawiciel Ciemności) i Nocny (przedstawiciel Światłości) – ci pierwsi strzegą dnia, który jest czasem działania sił Światłości; drudzy działają w nocy, patrząc na ręce sił Ciemności. Siły Ciemności żyją w świecie Zmroku pełnym wilkołaków, strzyg, wampirów i czarodziejów. Obie Straże są instytucjami wywiadowczymi korzystającymi zarówno z magii, jak i baz informatycznych. Nocny patrol jest mniej jawny, mniej bezwzględny, może uczciwszy. Dzienny natomiast brutalniejszy – ich strażnicy są wampirami, którzy z łatwością nęcą krwią nawet najwytrwalsze i najuczciwsze głowy patrolu czuwającego nocą. Rok 2004 jest decydującym dla obu organizacji – w Moskwie ma się pojawić Wielki (Wspaniały, Jedyny) czyli człowiek, który zasili jedną ze Straży i przez to siły Ciemności lub Światłości będą rządziły światem. Zaczyna się śledztwo, pogoń i walka o władzę. Na czele Nocnego Patrolu stoi Anton: postać dekadencka (miast rumu i opium - krew) z domieszką cynizmu i szczyptą obowiązkowej tajemniczości. Anton będzie musiał zadać sobie pytanie, czy aby na pewno stoi po właściwej stronie? Czy przeznaczenie można zmienić? Czy warto poświęcić miłość w imię wielkiej sprawy? Z tymi oraz podobnymi problemami zmierzy się główny bohater Nocnego Patrolu.
Siergiej Łukjanienko (urodzony 11 kwietnia 1968 w Kazachstanie, teraz mieszkający w Moskwie) jest obecnie najpopularniejszym i najgłośniejszym na świecie pisarzem rosyjskojęzycznym – łączne nakłady jego książek przekroczyły milion egzemplarzy.
Łukjanienko okazuje się pisarzem nie tylko oryginalnym i sugestywnym, ale również niekonwencjonalnym i wszechstronnym – tworzy filozoficzne opery kosmiczne, fantasy alternatywną, urban fantasy z pogranicza horroru, powieści s.f. z odcieniem kryminalnym, science fiction o zacięciu moralizatorsko-refleksyjnym, a także cyberpunk z minimalną liczbą komputerowych gadżetów. Łącznie, od 1993 do 2006 Siergiej Łukjanienko otrzymał ponad 20 nagród!
Miedzynarodową sławę przynosi Łukjanience ekranizacja powieści Nocny patrol. W tym właśnie roku rozpoczyna się wielki boom na Łukjanienkę, który przestaje być autorem popularnym w wąskim kręgu czytelników fantastyki, a staje się najsłynniejszym i najlepiej sprzedającym się pisarzem w Rosji. W roku 2005 Siergiej Łukjanienko otrzymuje nagrodę „Fantasta Roku”, w roku 2006 dostaje ją ponownie. Jego książki są tłumaczone na włoski, angielski i niemiecki, na motywach powieści powstają gry komputerowe, oraz, rzecz jasna, kolejne ekranizacje.
Zrealizowany na podstawie książki film "Straż nocna" to stylowy horror fantasy, który zrewolucjonizował kinematografię rosyjską. Zrealizowana przez reżysera i scenarzystę Timura Bekmambetowa (którego Nikita Michałkow nazwał "rosyjskim Tarantino") ekranizacja bestsellerowej powieści Siergieja Łukianienki Nocny patrol to pierwsza część planowanej trylogii, którą uzupełnią "Straż dzienna" i "Straż zmroku". Łącząca rewelacyjne efekty specjalne z zapierającymi dech w piersiach scenami akcji i elementami horroru "Straż nocna" weszła na ekrany rosyjskich kin w lipcu 2004, odnosząc fenomenalny sukces kasowy. Film produkcji rosyjskiej, tak niedocenianej - z mało znaną obsadą, spektakularnością bijący na głowę, co najmniej połowę produkcji hollywoodzkiej! Efekty specjalne najwyższej klasy (prawdziwa rewelacja!), scenariusz niegrzeszący schematem, a reżyser wierny książce.
Film trafił na ekrany w Polsce w 2005 roku
„Straż Dzienna”, ekranizacja Dziennego patrolu wejdzie na ekrany polskich kin 7 września 2006 roku . W Polsce dystrybutorem filmu jest Cinepix.