Można odwiedzać celę Konrada

Data: 2009-05-30 00:27:32 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - Można odwiedzać celę Konrada

W dawnym klasztorze bazylianów w Wilnie, gdzie się znajdowała legendarna Cela Konrada, w której był więziony Adam Mickiewicz, i gdzie się toczy akcja trzeciej części "Dziadów", w piątek została otwarta stała ekspozycja - Cela Konrada.
 Ekspozycję przygotowało Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

"Przygotowanie ekspozycji było dosyć trudnym zadaniem - powiedziała w rozmowie z PAP kurator ekspozycji Jolanta Pol z warszawskiego muzeum. - Mieliśmy tylko 25 metrów kwadratowych, a chcieliśmy pokazać jednocześnie Celę Konrada, a także dzieje Mickiewicza".

Pomieszczenie jest podzielone na dwie części. W jednej - przez otwór w drzwiach, można obejrzeć zaaranżowaną celę; stoi tu prycza i świeca. W drugiej są plansze z informacjami o Adamie Mickiewiczu, filomatach, filaretach, o Wilnie i o profesorach Uniwersytetu Stefana Batorego.

Cela Konrada mieści się jednak nie w miejscu, w którym w okresie międzywojennym polscy literaci wmurowali tablicę z inskrypcją w języku łacińskim: "Gustaw zmarł tu 1 listopada 1823 r. Tu narodził się Konrad 1 listopada 1823 r." i gdzie się odbywały słynne Środy Literackie.

Obecnie mieści się tam elegancki hotel, a Cela Konrada została przeniesiona do odbudowanego skrzydła klasztoru, które łączyło XV- wieczny unicki kościół Przenajświętszej Trójcy i które zostało zniszczone przez Rosjan na początku XIX wieku, z resztą zabudowań klasztornych. Nie wyklucza się, że Cela Konrada znajdowała się właśnie w tym budynku.

Spór na temat lokalizacji Celi Konrada toczył się już przed wojną. Temat ten wywoływał wiele dyskusji i sporów również w ostatnich latach.

Jak zaznaczył w piątek podczas otwarcia ekspozycji podsekretarz Stanu w polskim Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Tomasz Metra, "my Polacy najbardziej przywiązani jesteśmy do tej lokalizacji (przedwojennej), która powstała w skutek pracy profesora Pigonia i profesora Kłosa". Obecnie znajduje się tam tablica pamiątkowa. Natomiast nowa ekspozycja mieści się w jednym z prawdopodobnych miejsc lokalizacji celi.

Minister Metra ocenił, że "jest to właściwy sposób rozwiązania tego problemu". Wyraził nadzieję, że gorące spory na temat lokalizacji Celi Konrada należą już do przeszłości.

"Bardzo ważne, że przychodzimy w to miejsce, do klasztoru bazylianów, które z pewnością było miejscem więzienia Mickiewicza i jego przyjaciół i że mamy szanse oddać im hołd" - powiedział minister Tomasz Merta.

Źródło: czytelnia.onet.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
W jedną noc dookoła świata
Małgorzata Starosta
W jedną noc dookoła świata
Piekło
Katarzyna Wolwowicz
Piekło
Pokaż wszystkie recenzje