„Mock" Marka Krajewskiego już dziś w internecie!

Data: 2018-01-29 14:41:09 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Magdalena Galiczek-Krempa
udostępnij Tweet
News - „Mock

Po raz pierwszy w Teatrze Telewizji zobaczyliśmy adaptację prozy Marka Krajewskiego. W poniedziałek, 29 stycznia 2018, o godzinie 20:25 TVP1 wyemitowała adaptację powieści Mock - opowieść o początkach kariery bohatera słynnej serii kryminalnej – detektywa Eberharda Mocka, w reżyserii nagrodzonego w 2015 roku Złotym Orłem za film „Bogowie" Łukasza Palkowskiego. Obecnie oglądać ją możecie na stronie https://vod.tvp.pl/video/mock,mock,35764316 

Opowieść koncentruje się na politycznej prowokacji – niejednoznaczne i krwawe morderstwo, a potem ospale toczące się śledztwo zostają wykorzystane do wzburzenia opinii społecznej. Podoficer Mock, którego przyszłość w policji wisi na włosku, decyduje się na „zdalnie sterowane” śledztwo. Może ono równie dobrze ocalić jego karierę, jak i doprowadzić ją do ostatecznego upadku. Targany różnymi siłami młody wachmistrz zostaje wmanewrowany w trudną polityczną grę, przez którą przekona się, że w jego zawodzie nie ma miejsca ani na zaufanie, ani na litość. Spotęgowane przez liczne zwroty akcji stałe napięcie nie pozwala przejść wobec tej historii obojętnie.

- Opisanie początków drogi zawodowej Mocka było doskonałą decyzją ze strony Marka Krajewskiego - podkreśla Anna Szczurek, recenzentka współpracująca z serwisem Granice.pl - Tym bardziej, że autor w książce tej udowadnia, że mimo kilku powieści słabszych, może powrócić z lekturą na bardzo wysokim poziomie. Mock to kryminał retro w najlepszym stylu – mroczny, gęsty do dymu tytoniowego, pełen brudu burdeli i spelunek, zapachów nocy i niebezpieczeństw. Momentami przypomina klasyczne kryminały noir. Świetna lektura i powrót w wielkim stylu.

Autor powieści w sposób mistrzowski maluje realia przedwojennego Breslau, z jego politycznymi i społecznymi antagonizmami i klimatem. Dla jego wiernego odwzorowania spektakl zrealizowano w naturalnych wnętrzach, m.in. Hali Stulecia. Reżyser Łukasz Palkowski, twórca m.in. wielokrotnie nagradzanego filmu „Bogowie”, zadebiutował tym przedstawieniem na deskach Teatru Telewizji.

- To pierwsza adaptacja mojej prozy i mam nadzieję, że nie ostatnia. Sposób, w jaki zrealizowali ją Krzysztof Kopka i Łukasz Palkowski, jest dla mnie wielkim komplementem. Myślę, że każdy autor kryminałów chciałby zobaczyć taką interpretację swego pisarstwa – powiedział Krajewski.

Krajewski to autor 17 książek; 14 z nich poświęcił seriom kryminalnym o Eberhardzie Mocku, niemieckim policjancie pracującym w Breslau oraz polskiemu śledczemu Edwardowi Popielskiemu, który tropi przestępców w przedwojennym Lwowie i powojennym Wrocławiu. Pisarz stara się wydawać kolejną książkę co roku - na przełom sierpnia i września 2018 r. zapowiedział publikację kolejnego kryminału, zatytułowanego Mock pojedynek.

PREMIERA:

Teatr Telewizji, TVP 1, 29 stycznia, godz. 20:25

Autor: Marek Krajewski
Adaptacja: Krzysztof Kopka
Reżyseria: Łukasz Palkowski
Scenografia: Arkadiusz Kośmider
Kostiumy: Dorota Roqueplo
Zdjęcia: Witold Płóciennik PSC
Muzyka: Bartosz Chajdecki

Obsada: Szymon Piotr Warszawski (Mock), Agnieszka Żulewska (Charlotta), Ireneusz Kozioł (Vyhladil), Bartosz Bielenia (Kurt Rotmandel), Marcel Sabat (Poelzig), Dobromir Dymecki (Nicolai), Paulina Walendziak (Dora), Zbigniew Lesień (Muhlhaus), Adam Cywka (Dyrektor Heckman), Krzysztof Ogonek (Klaus), Włodzimierz Dyła (Heine)

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Mock
Marek Krajewski5
Okładka książki - Mock

Wrocław, rok 1913. Młody wachmistrz kryminalny Eberhard Mock może stracić wszystko. Dał się wplątać w obyczajowy skandal, grozi mu wyrzucenie z policji...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje