Rok 2011 jest obchodzony na całym świecie jako Rok Czesława Miłosza. Z tej okazji ruszył specjalny serwis Polskiego Radia – milosz.polskieradio.pl Co tydzień będą w nim prezentowane m.in. nowe audycje, archiwalne nagrania i wspomnienia ludzi, dla których Czesław Miłosz był postacią wyjątkową.
Serwis podzielono na różne zakładki. W „Audycjach” pod oryginalnym numerem katalogowym będzie można odnaleźć unikatowe nagrania Polskiego Radia związane z noblistą. Jako pierwsze zaprezentowane zostały: „Rozmowa z Czesławem Miłoszem”, nagrana przez Małgorzatę Mietkowską w 1991 roku, a także „Miłosz nas polubił” – wspomnienia autorki na temat wywiadów przeprowadzonych z poetą. W zakładce „Czytelnia” znawcy i koneserzy twórczości Miłosza, ludzie kultury i dziennikarze wskażą trzy jego utwory, które ich zdaniem są najciekawsze. W ten sposób powstaną całkowicie subiektywne literackie przewodniki. Niewtajemniczeni czytelnicy w kategorii „Dla każdego” znajdą polecane książki, a na szczególnie dociekliwych czeka cykl „Prawdziwe wyzwanie”. Jako pierwszy o swoich ulubionych dziełach Miłosza opowiada Jerzy Sosnowski – pisarz i dziennikarz radiowej Trójki, który w dziale „Dla wtajemniczonych” poleca książkę-przewodnik po Roku Miłosza „Rodzinna Europa”. „Kalendarium” zawiera zapowiedzi wydarzeń związanych z całorocznymi obchodami oraz audycji, jakie będą się w tym czasie pojawiać na wszystkich antenach Polskiego Radia. Tu też znajdą się konkursy organizowane specjalnie przez serwis tematyczny kultura.polskieradio.pl, w których będzie można wygrać atrakcyjne nagrody – książki, związane z bohaterem serwisu. Natomiast „Biografia” przedstawia dźwiękowy „Album rodzinny” – reportaż z wypowiedziami Andrzeja Miłosza, brata poety.
Przez cały rok
serwis milosz.polskieradio.pl wzbogacany będzie o kolejne materiały – zarówno te pochodzące z archiwów Polskiego Radia, jak i zupełnie nowe, tworzone w związku z obchodami Roku Miłosza. Portal polskieradio.pl zachęca do zapoznania się z efektami owych prac, a także do aktywnego współtworzenia serwisu. Wszyscy, którzy chcieliby podzielić się swoimi wspomnieniami o Czesławie Miłoszu, zdjęciami ze spotkań autorskich i refleksjami po lekturze jego dzieł, mogą wysyłać swoje wypowiedzi na adres: portal.kultura@polskieradio.pl