W poniedziałkowy poranek maturzyści poznali wyniki egzaminów, które zdawane były przez nich na początku maja. Jak się okazuje, pomimo trudności związanych z nauką zdalną, język polski udało się zdać na maturze sporej grupie abiturientów.
- Ponad 90% maturzystów zdało egzamin z języka polskiego.
- Średni wynik z egzaminu z polskiego porównywalny jest do egzaminu z matematyki.
- MEiN planuje zmiany na liście lektur w kolejnych latach.
W poniedziałek, 5 lipca, tegoroczni absolwenci szkół średnich poznali wyniki swoich egzaminów maturalnych. Maturę z egzaminu z języka polskiego zaliczyło ponad 90% zdających.
Matury z polskiego zdane!
W maju odbyły się tegoroczne egzaminy maturalne. W przeciwieństwie do ubiegłego roku, tegoroczny egzamin został zorganizowany w pierwotnym, majowym terminie. Tegoroczni abiturienci to także osoby, których nauka kilkukrotnie poddawana była próbie – w czasie strajku nauczycieli w 2019 roku, a następnie w czasie nauki zdalnej, która trwała od marca 2020 roku, z krótką jesienną przerwą.
Czytaj także: Kolejne zmiany na liście lektur szkolnych? Resort zapowiada zmiany
Pomimo obaw związanych z tegorocznymi wynikami, okazuje się, że w przypadku egzaminu z języka polskiego – nie jest wcale najgorzej. Przede wszystkim zauważalna jest wysoka zdawalność – aż 93% maturzystów, którzy przystąpiło do matury na poziomie podstawowym, zaliczyło egzamin.
Przypomnijmy, że by zdać maturę, zdający musi napisać go na minimum 30%. Na maturę w formie pisemnej składa się egzamin czytania ze zrozumieniem oraz wypracowanie. Na maturze weryfikuje się podstawową wiedzę z zakresu literatury i języka.
Czytaj także: Matura 2021 – język polski odpowiedzi do egzaminu
Według danych przekazanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, średni wynik tegorocznej matury z języka polskiego na poziomie podstawowym wynosi ok. 55%. Co ciekawe, to wynik niższy niż średni wynik z matematyki, który wyniósł o jeden punkt procentowy więcej. Najlepiej wypadł natomiast obowiązkowy egzamin z języka angielskiego, który zdany został na poziomie 76%.
„Rzeź” na egzaminie z języka polskiego?
Część uczniów i nauczycieli obawiała się tego, jak ocenione zostaną prace z języka polskiego. Według części medialnych informacji, tegoroczny egzamin z języka polskiego nie okazał się najprostszy dla niektórych uczniów.
Czytaj także: Mniej lektur na egzaminie ósmoklasisty! Co zostało wykreślone?
W 2021 roku maturzyści w pracy pisemnej na egzaminie maturalnym musieli odnieść się do Lalki Bolesława Prusa, a jednocześnie zrealizować temat związany z ambicją: „Czy ambicja ułatwia osiągnięcie człowiekowi zamierzonego celu?”. Było to jednak wypracowanie do wyboru – w przypadku, gdyby uczniowi nie spodobał się temat oparty na powieści pozytywistycznej, mógł wybrać także zadanie z fragmentem Ziemi obiecanej Reymonta lub zinterpretować wiersz Strych Beaty Obertyńskiej.
Dzieło Reymonta nie znajduje się w kanonie lektur obowiązkowych, w związku z czym zdający wybierający temat numer dwa, musiał odnieść się jedynie do fragmentu tekstu załączonego w arkuszu.
Czytaj także: Atwood, Tokarczuk i Iwaszkiewicz na egzaminie do liceum. Rodzic oskarża szkołę o pedofilię
Wypracowanie pisemne stanowi najważniejsze zadanie w całym egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Oprócz wypracowania, uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania związane z modami językowymi na podstawie tekstu bazowego oraz zrealizować zadania związane z komizmem w Zemście Fredry.
Ułatwienia w 2021 i 2022 roku
W 2021 roku Centralna Komisja Egzaminacyjna wraz z Ministerstwem Edukacji i Nauki poinformowała, że w związku ze światową pandemią COVID-19 i koniecznością prowadzenia nauki w formie zdalnej, przewiduje ułatwienia na egzaminach kończących szkołę podstawową i szkołę średnią.
Czytaj także: Zmiany na liście lektur. Co tak naprawdę oznacza to dla kształcenia literackiego?
W przypadku języka polskiego – było to m.in. umieszczenie w egzaminie aż 3 tematów do wyboru zamiast standardowych dwóch. Uczniowie nie musieli także zmagać się z ustnym egzaminem z języka polskiego i pisać obowiązkowego egzaminu na poziomie rozszerzonym (przedmiot do wyboru).
Także w 2022 roku egzamin maturalny ma być łatwiejszy. Matura zorganizowana zostanie na podstawie rozporządzenia, podobnie jak ta w 2021 roku, a nie podstawy programowej. Przyszłoroczna matura nie będzie obejmowała egzaminu z języka polskiego w formie ustnej, jednak każdy maturzysta będzie musiał zdawać dowolny egzamin na poziomie rozszerzonym.