Język polski nie sprawia problemów? Matury z polskiego po nauce online zdane!

Data: 2021-07-05 12:33:18 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W poniedziałkowy poranek maturzyści poznali wyniki egzaminów, które zdawane były przez nich na początku maja. Jak się okazuje, pomimo trudności związanych z nauką zdalną, język polski udało się zdać na maturze sporej grupie abiturientów. 

Obrazek w treści Język polski nie sprawia problemów? Matury z polskiego po nauce online zdane! [jpg]

W poniedziałek, 5 lipca, tegoroczni absolwenci szkół średnich poznali wyniki swoich egzaminów maturalnych. Maturę z egzaminu z języka polskiego zaliczyło ponad 90% zdających. 

Matury z polskiego zdane! 

W maju odbyły się tegoroczne egzaminy maturalne. W przeciwieństwie do ubiegłego roku, tegoroczny egzamin został zorganizowany w pierwotnym, majowym terminie. Tegoroczni abiturienci to także osoby, których nauka kilkukrotnie poddawana była próbie – w czasie strajku nauczycieli w 2019 roku, a następnie w czasie nauki zdalnej, która trwała od marca 2020 roku, z krótką jesienną przerwą. 

Czytaj także:  Kolejne zmiany na liście lektur szkolnych? Resort zapowiada zmiany

Pomimo obaw związanych z tegorocznymi wynikami, okazuje się, że w przypadku egzaminu z języka polskiego – nie jest wcale najgorzej. Przede wszystkim zauważalna jest wysoka zdawalność – aż 93% maturzystów, którzy przystąpiło do matury na poziomie podstawowym, zaliczyło egzamin. 

Przypomnijmy, że by zdać maturę, zdający musi napisać go na minimum 30%. Na maturę w formie pisemnej składa się egzamin czytania ze zrozumieniem oraz wypracowanie. Na maturze weryfikuje się podstawową wiedzę z zakresu literatury i języka. 

Czytaj także: Matura 2021 – język polski odpowiedzi do egzaminu

Według danych przekazanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, średni wynik tegorocznej matury z języka polskiego na poziomie podstawowym wynosi ok. 55%. Co ciekawe, to wynik niższy niż średni wynik z matematyki, który wyniósł o jeden punkt procentowy więcej. Najlepiej wypadł natomiast obowiązkowy egzamin z języka angielskiego, który zdany został na poziomie 76%. 

„Rzeź” na egzaminie z języka polskiego?

Część uczniów i nauczycieli obawiała się tego, jak ocenione zostaną prace z języka polskiego. Według części medialnych informacji, tegoroczny egzamin z języka polskiego nie okazał się najprostszy dla niektórych uczniów. 

Czytaj także:  Mniej lektur na egzaminie ósmoklasisty! Co zostało wykreślone?

W 2021 roku maturzyści w pracy pisemnej na egzaminie maturalnym musieli odnieść się do Lalki Bolesława Prusa, a jednocześnie zrealizować temat związany z ambicją: „Czy ambicja ułatwia osiągnięcie człowiekowi zamierzonego celu?”. Było to jednak wypracowanie do wyboru – w przypadku, gdyby uczniowi nie spodobał się temat oparty na powieści pozytywistycznej, mógł wybrać także zadanie z fragmentem Ziemi obiecanej Reymonta lub zinterpretować wiersz Strych Beaty Obertyńskiej. 

Dzieło Reymonta nie znajduje się w kanonie lektur obowiązkowych, w związku z czym zdający wybierający temat numer dwa, musiał odnieść się jedynie do fragmentu tekstu załączonego w arkuszu. 

Czytaj także:  Atwood, Tokarczuk i Iwaszkiewicz na egzaminie do liceum. Rodzic oskarża szkołę o pedofilię 

Wypracowanie pisemne stanowi najważniejsze zadanie w całym egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Oprócz wypracowania, uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania związane z modami językowymi na podstawie tekstu bazowego oraz zrealizować zadania związane z komizmem w Zemście Fredry. 

Ułatwienia w 2021 i 2022 roku 

W 2021 roku Centralna Komisja Egzaminacyjna wraz z Ministerstwem Edukacji i Nauki poinformowała, że w związku ze światową pandemią COVID-19 i koniecznością prowadzenia nauki w formie zdalnej, przewiduje ułatwienia na egzaminach kończących szkołę podstawową i szkołę średnią. 

Czytaj także:  Zmiany na liście lektur. Co tak naprawdę oznacza to dla kształcenia literackiego?

W przypadku języka polskiego – było to m.in. umieszczenie w egzaminie aż 3 tematów do wyboru zamiast standardowych dwóch. Uczniowie nie musieli także zmagać się z ustnym egzaminem z języka polskiego i pisać obowiązkowego egzaminu na poziomie rozszerzonym (przedmiot do wyboru). 

Także w 2022 roku egzamin maturalny ma być łatwiejszy. Matura zorganizowana zostanie na podstawie rozporządzenia, podobnie jak ta w 2021 roku, a nie podstawy programowej. Przyszłoroczna matura nie będzie obejmowała egzaminu z języka polskiego w formie ustnej, jednak każdy maturzysta będzie musiał zdawać dowolny egzamin na poziomie rozszerzonym.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Szpital św. Judy
M.M. Perr
Szpital św. Judy
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Krypta trzech mistrzów
Marcin Przewoźniak
Krypta trzech mistrzów
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Pokaż wszystkie recenzje