Matka Boska kocha prostaczków. Fragment książki „Fatima"

Data: 2017-04-25 10:24:09 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Matka Boska kocha prostaczków. Fragment książki „Fatima

Fatima - niewielka wioska w Portugalii, której nazwa od stu lat wywołuje emocje zarówno wśród wierzących, jak i tych, którzy wątpią. Objawienia, pytania, tajemnice, niepewności...

 

Książka Fatima Icilio Feliciego bardzo rzetelnie przybliża wydarzenia 1917 roku. Opowiada o tym, co przydarzyło się trójce pastuszków, ale opowiada w sposób, który pozwala nam po prostu prawdziwie uwierzyć. Rozbudza głęboką wiarę Maryjną, skłaniającą nas do przemiany życia - nawrócenia, modlitwy i pokuty. Umacnia w przekonaniu, że to właśnie wiara jest kluczem do zrozumienia sensu tajemnic fatimskich.

 

Nowe polskie wydanie zostało uzupełniono o aktualne informacje (w wersji oryginalnej książka opisuje historię objawień i dzieje orędzia do 1978 r.) i komentarz. Przeczytajcie jej fragment:

 

Wydaje się, że Matka Boska ma wyraźne upodobanie do prostaczków w ogóle, a do pasterzy w szczególności, gdziekolwiek bowiem się ukazała – a litościwie macierzyńska ukazała się i będzie się ukazywać w wielu miejscach i wielu sytuacjach, dopóki dzieci powierzone Jej pieczy przez Bożą dobroć nadal będą zbaczały z prostej ścieżki i błądziły – tam pasterze, czy to mali, czy też dorośli, prawie zawsze są w centrum wydarzenia.

 

Nic w tym dziwnego.

 

W Betlejem w świętą noc właśnie pasterze jako pierwsi złożyli hołd Królowi, który dopiero co ujrzał światło i leżał w żłobku, a pośród tej zimnicy to Maryja najpierw poczuła tchnienie ich pełnej miłości i szczerej wiary, tchnienie cieplejsze jeszcze niż oddech wołu i osiołka. Zapewne ten przepojony miłością początek dany Jej, by pocieszyła się po tylu przypadkach odepchnięcia i tylu biedach, utkwił Jej na zawsze w pamięci i – by tak powiedzieć – pozostawił trwałe poczucie wdzięczności wobec prawowitych następców pastuszków przybyłych do groty.

 

Wiemy doskonale, że mówiąc w ten sposób, rozumujemy na sposób ludzki, ale nie wydaje się, byśmy zubożali wzniosłe wyobrażenia, jakie każdy z nas ma o Matce Niebieskiej, przypisując Jej uczucie, które przecież ustanawia najbardziej logiczną więź między stworzeniem a Stwórcą, między ziemią a niebem.

 

Jeśliby ktoś doszukiwał się u młodych bohaterów z Fatimy jakichś szczególnych darów lub znaków, które pozwalałyby zawczasu dostrzec, że oni właśnie są przeznaczeni do spraw wielkich, byłby rozczarowany.

 

Była to po prostu trójka „dzieciaków” w całym znaczeniu tego słowa.

 

I właśnie trojga dzieciaków szukała Matka Boska, a nie trzech cudów. Wszak o cudach mogła pomyśleć już Ona sama...

 

I znalazła taką trojkę młodych ludzi w Aljustrel, maleńkim osiedlu leżącym na obrzeżach Fatimy, gdzie życie niewielkiej liczby mieszkańców toczyło się radośnie i pogodnie.

 

Dwie dziewczynki i jeden chłopczyk. Trzy duszyczki w jednym ziarnku.

 

Dziesięcioletnia Łucja, jej dziewięcioletni kuzyn Franciszek Marto i ledwie siedmioletnia siostrzyczka Franciszka, Hiacynta. Cała trojka zdrowa i mocna, jak przystało na dzieci żyjące w górach, raczej nieśmiała, jak wszystkie dzieci niemające styczności z obcymi. Na ich twarzach łatwo można było dostrzec działanie słońca i wiatru. Naturalnie żadne z trojga dzieci nie umiało czytać ani pisać.

 

Łucja, najmłodsza z sześciorga dzieci Marii Róży, kobiety solidnej, jak gdyby była z jednej bryły marmuru, energicznej i po chrześcijańsku mądrej, i Antoniego dos Santos, była dzieckiem inteligentnym, spokojnym i do tego stopnia roztropnym, że jeśli któraś sąsiadka musiała w jakichś sprawach wyjść z domu, to jej właśnie powierzała dzieci. W wieku dziesięciu lat Łucja przystąpiła już do Pierwszej Komunii Świętej, została bowiem odpowiednio przygotowana i przeegzaminowana przez proboszcza z Fatimy.

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Fatima
Icilio Felici2
Okładka książki - Fatima

Fatima - niewielka wioska w Portugalii, której nazwa od stu lat wywołuje emocje zarówno wśród wierzących, jak i tych, którzy...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje