Maryse Condé nie żyje. Zmarła jedna z najwybitniejszych francuskojęzycznych pisarek 

Data: 2024-04-02 12:08:02 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W nocy z 1 na 2 kwietnia 2024 r. zmarła Maryse Condé – pisarka, laureatka licznych konkursów literackich, profesorka literatury. W poprzednim roku nominowana była do Międzynarodowej Nagrody Bookera. W 2018 roku uhonorowano ją „alternatywną Nagrodą Nobla”. 

Maryse Conde nie żyje
fot. Georgia Popplewell/Flickr/ CC BY-NC-ND 2.0 Deed 

Jak podaje The Guardian, zmarła Maryse Condé – pochodząca z Gwadelupy pisarka i literaturoznawczyni. W tym roku obchodziła 90. rocznicę urodzin. 

Nie żyje Maryse Condé

Maryse Condé urodziła się 11.02.1934 roku w Pointe-à-Pitre, mieście w Gwadelupie. Jej matka prowadziła własną szkołę w mieście, a jej ojciec – najpierw był nauczycielem, a później założył własny, mały bank. Wychowywała się w wielodzietnej rodzinie, miała ośmioro rodzeństwa. 

Pierwszą sztukę napisała jeszcze w wieku 12 lat. Tekst napisała w ramach prezentu urodzinowego dla matki. To wydarzenie jakby nakierowało ją na życiową drogę, na zawsze wiążąc ją z pisaniem. Także z pisaniem publikacji naukowym – w 1975 zrobiła doktorat na Uniwersytecie w Sorbonie. Pracowała przez wiele lat jako nauczycielka, była zatrudniona w BBC oraz w licznych uniwersytetach amerykańskich. W 2005 roku przeszła na zawodową emeryturę. 

Swoją pierwszą powieść wydała późno – w wieku 42 lat. Była to książka Heremakhonon, która na rynku ukazała się w połowie lat 70. W kolejnych latach pojawiły się dwutomowy cykl Ségou (1984–1985), w którym rozkochali się Francuzi. Jednak prawdziwą sławę przyniosła piąta powieść w jej dorobku – Ja, Tituba, czarownica z Salem

W 2004 r. została odznaczona francuską Legią Honorową, a w 2015 r. znalazła się na krótkiej liście do Międzynarodowej Nagrody Man Booker za całokształt twórczości. Do nagrody nominowana została raz jeszcze w 2023 roku – tym razem za jej ostatnia powieść The Gospel According to the New World, za który otrzymała nominację do Międzynarodowej Nagrody Bookera. Często znajdywała się także wśród typów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. O krok do Nobla była w 2018 roku – wówczas uhonorowana została tzw. alternatywnym Noblem. 

Zmarła 2 kwietnia 2024 r. w wieku 90 lat w Apt, malutkim miasteczku we Francji nad rzeką Calavon. Informację o jej śmierci podał mąż pisarki. Następnie kondolencje w mediach społecznościowych złożone zostały m.in. przez Marie Guévenoux, francuską minister do spraw terytoriów zamorskich Francji. Kondolencje znalazły się również na social mediach The Booker Prize:

Jesteśmy głęboko zasmuceni wiadomością o śmierci Maryse Conde. Wielka Dama literatury karaibskiej, dwukrotnie nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera – w 2015 i 2023 r. – pozostawiła po sobie niezwykły dorobek. Jej rodzinie składamy najszczersze kondolencje

– czytamy. 

Condé dwukrotnie wychodziła za mąż. W sierpniu 1958 wyszła za mąż za Mamadou Condé, z którym miała czworo dzieci. Od 1969 roku małżeństwo pozostawało w separacji, która ostatecznie zakończyła się rozwodem w 1981 roku. Rok później pisarka wzięła ślub z tłumaczem Richardem Philcoxem. 

 
źródło: The Guardian, twitter.com
Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Ja, Tituba, czarownica z Salem
Maryse Condé 1
Okładka książki - Ja, Tituba, czarownica z Salem

Słynne procesy „czarownic z Salem” zaczęły się w 1692 roku wraz z aresztowaniem trzech kobiet. Jedną z nich była Tituba, czarna niewolnica...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje