Ja, Tituba, czarownica z Salem

Ocena: 4.5 (2 głosów)
Słynne procesy „czarownic z Salem” zaczęły się w 1692 roku wraz z aresztowaniem trzech kobiet. Jedną z nich była Tituba, czarna niewolnica. Wiadomo o niej tylko tyle, że przyznała się do winy, a po amnestii została zwolniona z więzienia i sprzedana. Teraz opowiada swoją historię. Rok 16**, w drodze na Barbados angielski marynarz gwałci czarną dziewczynę Abenę. Owocem tego gwałtu jest Tituba. Siedem lat później Abena, broniąc się przed kolejnym gwałtem, podnosi rękę na swojego pana, za co zostaje powieszona. Jej mąż popełnia samobójstwo, połykając własny język, a Tituba musi opuścić plantację. Przygarnia ją czarownica Man Yaya, która uczy dziewczynkę sztuki uzdrawiania i komunikowania się ze światem zmarłych. Mówi jej: „Będziesz w życiu cierpiała. Wiele, bardzo wiele. Ale przeżyjesz!” Opowiadając historię Tituby, Maryse Condé z żywą wyobraźnią i ironicznym humorem opisuje rzeczywistość niewolnicy-czarownicy, atmosferę wiary w magię, hipokryzję purytanów i mechanizmy zbiorowej histerii. Książka porusza wciąż aktualny problem, jakim są prześladowania rasowe, społeczne, polityczne i religijne.

Informacje dodatkowe o Ja, Tituba, czarownica z Salem:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: b.d
Kategoria: Przygodowe
ISBN: 978-83-74-14251-9
Liczba stron: 284

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Ja, Tituba, czarownica z Salem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Ja, Tituba, czarownica z Salem - opinie o książce

Avatar użytkownika - dredota
dredota
Przeczytane:2013-03-31, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Powieść ta zaczyna się dobrze, fabuła rozwija się ciekawie do procesu czarownic z Salem (do którego nawiązuje tytuł), jednak potem jest tylko gorzej. Wątek procesu Tituby został zakończony za szybko i niejasno. Poza tym autorka wplotła w powieść jeszcze romans z garbatym Żydem, powrót na Barbados, walkę o wyzwolenie Barbadosu i kilka innych wątków, które do mnie nie przemówiły. Oceniam książkę jako dobrą, ale nie wywarła na mnie jakiegoś szczególnego wrażenia.
Link do opinii
Avatar użytkownika - zanett_m
zanett_m
Przeczytane:2018-05-06, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2018,

Książka o niewolnictwie ale całkiem inna niż pozostałe. Porusza tematykę rasizmu, handlu żywym towarem, fanatyzmu chrześcijan i ciężkiego losu niewolników z Afryki a jednocześnie wprowadza w tajemniczy świat magii, duchów i wierzeń plemion Afryki. Dramatyczne przejścia głównej bohaterki i jej wiara w lepszą przyszłość nadają książce mocy, a jej słabości (zwłaszcza do mężczyzn) uczłowieczają ją. Bardzo poruszająca książka, przeczytałam w dwa dni i nie żałuję ani chwili jaką na nią poświęciłam. 

Link do opinii
Inne książki autora
Ewangelia Nowego Świata
Maryse Condé0
Okładka ksiązki - Ewangelia Nowego Świata

Garbaty posłaniec, niepełnoletnia matka, dziecię, któremu gwiazdy zwiastowały niezwykły los, przedsiębiorczy zdrajca... Opowieść laureatki Międzynarodowej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy