Marvano w Polsce!

Data: 2007-08-23 16:42:33 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - Marvano w Polsce!

Marvano, czyli Mark Van Oppen, rysownik kultowych serii „Wieczna wojna” i „Wieczna wolność” - komiksowych adaptacji powieści Joe Haldemana, będzie gościem Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki Polcon 2007, który odbędzie się w Warszawie w dniach 30 sierpnia – 2 września.
Autor promuje swój najnowszy komiks pt.: „Dallas Barr".

O komiksie:

Trzeci tom kolekcji "Plansze Europy", prezentującej najciekawsze osiągnięcia komiksu europejskiego. W jej ramach ukazują się albumy różnych europejskich autorów, które zyskały dużą popularność i zostały wyróżnione prestiżowymi nagrodami. Ich twórcy są znanymi i cenionymi w świecie komiksu mistrzami gatunku.

Dallas Barr ukaże się w Polsce 28 sierpnia b.r. - w wydaniu znalazło się 7 tomów edycji francuskiej.

Kilka słów o serii:

Dallas Barr to seria komiksowa belgijskiego artysty Marvano, będąca adaptacją książki amerykańskiego pisarza SF Joe Haldemana pt.: Buying Time.

Protagonista Dallas Barr ma 132 lata. Wydarzenia opisywane w komiksie toczą się w roku 2075, w świecie, w którym Księżyc został skolonizowany i szerzy się AIDS-X, a istnienie specjalnej procedury umożliwia przedłużenie życia. Zabieg ten jest bardzo kosztowny i by jego efekty utrzymywały się, powinien być powtarzany co 10 lat. Nie wszystkich jednak stać na przedłużanie sobie życia i zachowanie wiecznej młodości. Główny bohater serii, tytułowy Dallas Barr, jest najemnikiem w typie Jamesa Bonda, specjalizującym się w wykonywaniu „misji niemożliwych”. Dallas Barr jest właśnie takim zbyt ubogim klientem salonów wiecznej młodości - tylko dzięki nim może zdobyć środki na kolejne kuracje odmładzające. By nie utracić nieśmiertelności, jest gotowy ryzykować własnym życiem. Komiks porusza zagadnienia z zakresu polityki, filozofii, a także ukazuje głupotę ludzkości.

O rysowniku:

Urodził się w 1953 roku, z wykształcenia jest dekoratorem wnętrz, pracował jako ilustrator, autor krótkich komiksów, a przez jakiś czas był też redaktorem naczelnym holenderskiej edycji pisma Tintin (zatytułowanej Kuifje). Dzięki komiksom według prozy Haldemana ("Wieczna wojna" i "Wieczna wolność") stał się uznanym i cenionym twórcą. Oprócz wspomnianych serii pracował też m. in. nad cyklem Rourke wg powieści Paula-Loup Sulitzera czy autorskim projektem "Siedem krasnoludków".

Wieczna wojna i Wieczna wolność – o seriach komiksowych Marvano i Haldemana

W latach osiemdziesiątych, gdy na polskim rynku komiksowych królowało pismo „Komiks-Fantastyka”, jednym z jego niekwestionowanych hitów była trylogia Marvano i Haldemana "Wieczna wojna". Frapujący temat, atrakcyjna formuła i oryginalne rozwiązania fabularne i graficzne sprawiły, że komiks ten cieszył się sympatią czytelników. Opowieści o konfliktach między rasą ludzką a obcymi kosmicznymi cywilizacjami znalazły już niezliczone realizacje fabularne tak w literaturze, jak w filmie czy komiksie. Trylogia Marvano i Haldemana jest wśród nich wyjątkiem przede wszystkim za sprawą niezwykłego realizmu przedstawionych w niej sytuacji, wynikającą z faktu, że sytuacje te są fabularnym zapisem doświadczeń autora teksu, wyniesionych z wojny wietnamskiej. Po powrocie z frontu Haldeman znalazł dla swych dramatycznych doświadczeń ujście w postaci utworów literackich, początkowo osadzonych w naszej rzeczywistości, a następnie – właśnie powieść "Wieczna wojna" – przeniesionych w kosmos i konwencję fantastyczno-naukową. Wydana w 1975 roku książka zdobyła najważniejsze amerykańskie nagrody w dziedzinie fantastyki naukowej: Hugo i Nebula.

W końcu lat 80. zainteresował się powieścią belgijski rysownik Marvano, który przyjaźni się z pisarzem od czasu spotkania na jednym z konwentów science fiction w 1980 r. Marvano przekształcił literacką fabułę w trzytomowy komiks o nowoczesnej, oryginalnej narracji i klarownym, oszczędnym rysunku. Efekt okazał się więcej niż zadowalający.

Nic dziwnego, że gdy po latach Haldeman powrócił do swej najsłynniejszej historii, pisząc jej kontynuację, "Wieczną wolność" (wyd. w 1999 r.), także i nią zainteresował się Marvano. Powieść powstała niejako przez przypadek pierwotnie miała być opowiadaniem, napisanym dla potrzeb antologii SF Roberta Silverberga "Odległe horyzonty". Jednak fabuła rozrosła się pod piórem autora do rozmiarów pełnowymiarowego dzieła. Zamiast niej Haldeman napisał do antologii opowiadanie Inna wojna, które stanowi rodzaj łącznika między obydwiema powieściami. Marvano włączył je do swojej adaptacji jako pierwszy tom nowej trylogii. Wieczna wolność opowiada o dalszych losach pary bohaterów "Wiecznej wojny" – Williama Mandelli oraz jego żony i towarzyszki broni, Marygay Potter – weteranów wojny kosmicznej przeciw zabójczym Bykarianom. Ludziom, którzy za sprawą paradoksu czasowego, będącego skutkiem ubocznym dalekich podróży kosmicznych, przeżyli swoją epokę o kilkaset lat, trudno odnaleźć się w nowej rzeczywistości, gdzie nie ma już ludzi rodzących się w sposób naturalny. Ludzkość jest obecnie gatunkiem sklonowanym z idealnego wzorca genetycznego zwanego Człowiekiem. William i jego żona zaczynają podejrzewać, że kierunki działań owej nowej, lepszej ludzkości wcale nie prowadzą ku wiecznemu szczęściu...
Akcja "Wiecznej wolności" (Egmont, 2003 i 2004) rozwija tematykę Wiecznej wojny, pokazując paradoksy ultranowoczesnej cywilizacji i problemy, jakie dotykają w niej człowieka naszych czasów, a takimi właśnie ludźmi są bohaterowie cyklu. Podobnie jak poprzednia, także i ta adaptacja komiksowa miała formę trylogii. Marvano znalazł dla materii pierwowzoru literackiego niezwykle skuteczną i efektowną formę narracji, która pozwala połączyć epickie obrazy z bardzo istotną dla tego komiksu warstwą psychologiczną.

Źródło: www.ksiazka.net.pl 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje