Małgorzata Szejnert i Navid Kermani z Nagrodą Literacką Torunia i Getyngi im. Lindego

Data: 2018-07-02 13:33:46 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Małgorzata Szejnert i Navid Kermani z Nagrodą Literacką Torunia i Getyngi im. Lindego

3. czerwca w Getyndze wręczona została Nagroda Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Otrzymali ją: Małgorzata Szejnert oraz niemiecki orientalista i powieściopisarz Navid Kermani.

Jak informowuje PAP, wręczenie nagród odbywa się naprzemiennie w miastach partnerskich. W tym roku odbyło się w Teatrze Niemieckim w Getyndze. Mowy poświęcone wyróżnionym wygłosili były prezydent Niemiec Joachim Gauck i redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik. Laureaci otrzymali nagrody w wysokości 5 tys. euro. O przyznaniu nagród decyduje kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele obu miast partnerskich. Toruń w Niemczech reprezentowali m.in. prezydent miasta Michał Zaleski, przewodniczący Rady Miasta Marcin Czyżniewski, członkowie kapituły nagrody prof. Leszek Żyliński, Adam Marszałek i dr hab. Radosław Sioma. Wizyta była szczególna, bo wypada w 40. rocznicę nawiązania współpracy między tymi miastami.

Małgorzata Szejnert (ur. 1936 w Warszawie) pracowała przez 15 lat w dziale reportażu „Gazety Wyborczej”, którą współtworzyła. Jej debiut książkowy miał miejsce w 1972 roku, gdy wydano reporterskie dzieło Borowiki przy ternpajku (LSW), w którym autorka opowiada o amerykańskiej Polonii. Jej losy autorka poznała w trakcie dwumiesięcznego pobytu w USA. W 1980 roku pomagała w Szczecinie redagować biuletyn strajkowy, który stał się podwaliną pisma NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego. Dwukrotnie była finalistką Nagrody Literackiej Nike – w 2008 roku za Czarny ogród (Znak) i w 2012 roku za Dom żółwia. Zanzibar (Znak). W 2015 roku została wydana książka Usypać góry. Historie z Polesia (Znak), w tym roku zaś Wyspa węży (Znak).

Navid Kermani (ur. 1967 w Niemczech) pochodzi z rodziny perskich imigrantów. Jest habilitowanym orientalistą, ale studiował także filozofię i teatrologię. Wykład na uczelniach niemieckich i amerykańskich, jest także publicystą, reportażystą i powieściopisarzem. W 2007 roku został wybrany do Niemieckiej Akademii Języka i Literatury, a cztery lata później otrzymał nagrodę im. Hanny Arendt. W 2015 roku został nagrodzony Pokojową Nagrodą Księgarzy Niemieckich.

Laureatami pierwszej edycji nagrody im. Lindego w 1996 roku była Wisława Szymborska wraz z Guenterem Grassem, a w kolejnych latach m.in.: Zbigniew Herbert i Karl Dedecius, Tadeusz Różewicz i Siegfried Lenz, Ryszard Kapuściński i Christa Wolf, Hanna Krall i Marcel Reich-Ranicki, Sławomir Mrożek i Tankred Dorst, Olga Tokarczuk i Ingo Schulze, Wiesław Myśliwski i Herta Mueller, Stefan Chwin i Marie-Luise Scherer. W zeszłym roku uhonorowano Magdalenę Tulli i Julię Zeh. Patron nagrody, urodzony w Toruniu Samuel Bogumił Linde (1771-1847), był językoznawcą, bibliografem i pedagogiem. Najsłynniejszym jego dziełem jest 6-tomowy Słownik języka polskiego, wydany po raz pierwszy w latach 1807-14.

fot. By Mariusz Kubik - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38757545

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Wyspa Węży
Małgorzata Szejnert0
Okładka książki - Wyspa Węży

Porządkując stare listy, Małgorzata Szejnert trafia na rodzinną zagadkę. W maju 1943 roku wuj Ignacy Raczkowski został pochowany na cmentarzu w Rothesay...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje