Nobliści i cenieni pisarze na festiwalu we Lwowie. Wśród nich Margaret Atwood

Data: 2022-10-10 11:59:46 | Ten artykuł przeczytasz w 7 min. Autor: Agata Rejnowska
udostępnij Tweet

Za nami 29. edycja największego festiwalu literackiego w Ukrainie. W tegorocznym Lviv Book Forum udział wzięło 40 pisarzy i uczonych, którzy w 15 rozmowach poruszyli niezwykle ważne tematy obejmujące między innymi istotę sztuki w czasach konfliktu, równość płci, korupcję, imperializm, a także uczucie straty i nadziei.

Obrazek w treści Nobliści i cenieni pisarze na festiwalu we Lwowie. Wśród nich Margaret Atwood [jpg]
Fot. kadr z transmisji spotkania / Lviv Book Forum 2022

Celem festiwalu jest stworzenie przestrzeni obywatelskiej dla wolnej i tolerancyjnej wymiany myśli między pisarzami i czytelnikami na całym świecie. Wydarzenie ma również naświetlić to, co dzieje się w Ukrainie i dlaczego kultura odgrywa tak ważną rolę. Twórcy chcą pokazać ukraińskiej publiczności, jak solidarnie stoją z nimi artyści na całym świecie, a także podkreślić, że głos artystów z Ukrainy jest potrzebny bardziej niż kiedykolwiek.

Lviv Book Forum 2022 – kto wziął udział w wydarzeniu?

Wśród zaproszonych gości znalazła się między innymi podwójna laureatka Nagrody Bookera – Margaret Atwood. Jej obecność na festiwalu nie powinna dziwić. Pisarka jest znana ze swojego aktywizmu, zarówno ekologicznego, jak i społecznego, szczególnie w kontekście Ukrainy. W 2018 roku podpisała apel amerykańskiego PEN Center w obronie ukraińskiego reżysera Olega Sentsova, więźnia politycznego w Rosji. Gdy rozpoczął się najazd wojsk rosyjskich na Ukrainę, Atwood również nie milczała i umieściła na Twitterze link do funduszu pomocy państwu. Na swoich mediach społecznościowych do tej pory publikuje informacje na temat wojny w Ukrainie.

Wojna Putina to atak na demokrację i wolność, nie tylko w Ukrainie, ale na całym świecie. Przystępując do programu Lviv Book Forum i Hay Festival, wspieram ukraińskich pisarzy i czytelników, którzy dzielą się swoją pracą. Niech ten teatr pomysłów i talentów inspiruje więcej, by podnieść głos i dzielić się swoimi darami

– napisała autorka Opowieści Podręcznej.

Autorka wzięła udział w spotkaniu w formie zdalnej. Atwood połączyła się ze swojego domu, a rozmowę przeprowadzał będący na miejscu we Lwowie Jurijem Prokhasko, tłumacz i eseista, krytyk literacki. Atwood nie była jedną, która w ten sposób pojawiła się na festiwalu. W wydarzenie zaangażował się także Neil Gaiman, o którym szczególnie głośno w ostatnim czasie ze względu na serial NetflixaSandman. Produkcja powstała na podstawie komiksów Gaimana

To zaszczyt i przywilej być częścią tego wydarzenia. Nawet w mrocznych dniach wojny, która nigdy nie powinna się zdarzyć, festiwal, będący odważnym aktem oporu trwa i pozwala pisarzom takim jak ja solidaryzować się z twórcami i czytelnikami z Ukrainy. Z pomocą Hay Festiwal możemy dotrzeć do milionów ludzi na całym świecie. Przyjdź, posłuchaj i ucz się

– zachęca Neil Gaiman.

Wśród zaproszonych autorów znaleźli się ponadto turecka pisarka Elif Shafak (10 minut i 38 sekund w tym dziwnym świecie), izraelski antropolog Yuval Noah Harari (Sapiens. Od zwierząt do bogów), brytyjski powieściopisarz i laureat Literackiej Nagrody Nobla – Abdulrazak Gurnah. Autorzy rozmawiali z pochodzącymi z Ukrainy: powieściopisarką Kateryną Kalytko, dziennikarzem Sevgilem Musayevą oraz historykami Oleną Stiazhkiną, Serhiim Plokhym i Yaroslavem Hrytsakiem.

Prezydent Zełenski: Wydarzenie, które utrzymuje intelektualny front

7 października na stronie festiwalu ukazał się także list przygotowany przez prezydenta Ukrainy — Wołodymyra Zełenskiego. Prezydent życzył w nim uczestnikom festiwalu owocnych dyskusji, wskazywał także na istotę festiwalu w życiu literackim kraju:

Drodzy przyjaciele!

Serdecznie witam na BookForum w gościnnym Lwowie, ważnym wydarzeniu wydawniczym, które utrzymuje swój intelektualny front w tych trudnych czasach.

Od ponad pół roku świat jest świadkiem tego, jak rosyjska agresja niszczy nasze terytoria, ukraińską kulturę, język i książki, stanowiące symbol wolności i niezłomności naszego narodu. Dziś, kiedy Siły Zbrojne Ukrainy odważnie bronią swojego kraju przed inwazją wroga, niezwykle ważne jest dla nas zachowanie naszej kultury narodowej i tożsamości. Dlatego za sprawą różnych mediów niesiemy światu prawdę o tym, co dzieje się teraz na Ukrainie, o arbitralności Rosjan i zbrodniach przeciwko ludzkości.

Dziękuję wam, międzynarodowym przyjaciołom i partnerom, za to, że stanęliście wraz z nami w tej wojnie. Teraz zostaliście ambasadorami Ukrainy w walce o wolność i wartości demokratyczne całej Europy. Jestem pewien, że razem wygramy.

Jestem wdzięczny organizatorom Forum za wieloletnie zaangażowanie i aktywne obywatelstwo, za ich znaczący wkład w krajową sferę wydawniczą i rozwój dyplomacji kulturalnej. Doceniam Państwa wysiłek na rzecz rozwoju ukraińskiej kultury europejskiej, jej konkurencyjności jako naszego wkładu w budowanie wspólnego europejskiego domu.

Uczestnikom BookForum życzę konstruktywnej komunikacji i realizacji ambitnych planów. Dobro, zwycięstwo i pokój dla wszystkich.

Chwała Ukrainie!

Wołodymyr ZEŁENSKI

Lviv Book Forum odbywał się we Lwowie w dniach 6-9 października. Partnerem cyfrowym wydarzenia jest literacka organizacja charytatywna Hay Festival, która po raz pierwszy transmitowała spotkania z autorami za darmo online w języku angielskim, hiszpańskim i ukraińskim dla milionów odbiorców na całym świecie. Lviv Book Forum jest wspierane przez Amerykańską Agencję Rozwoju Międzynarodowego (USAID) oraz agencję medialną Zinc Network. 

Atak rakietowy na Ukrainę

Festiwal zakończył się w niedzielę, 9 października. Następnego dnia rano, w poniedziałek, 10 października 2022 roku, Rosja przystąpiła do ataku rakietowego na Ukrainę. Potężne eksplozje odnotowano najpierw w Kijowie, media szybko informowały, że zaatakowane zostały także inne miasta w Ukrainie, w tym Lwów, gdzie odbywał się festiwal.

Czytaj także: „Na Ukrainie” czy „w Ukrainie”? Rady Języka Polskiego odpowiada

Według ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, atak przyniósł śmierć co najmniej ośmiu cywilów, a 24 obywateli jest rannych. Mer Lwowa, Andrij Sadowy, przekazał poprzez aplikację Telegram, że w mieście działa obecnie system obrony przeciwlotniczej, mieszkańcy muszą zaś przebywać w schronach. W mieście brakuje obecnie ciepłej wody, nie działa także znaczna część miejskiego oświetlenia. W kilku elektrociepłowniach miały zostać uruchomiane agregaty, by móc przywrócić ogrzewanie. Zajęcia lekcyjne mają odbywać się zdalnie i dopiero godzinę po zakończeniu alarmu przeciwlotniczego.

Tagi: Ukraina, festiwale, autorzy, wojna w ukrainie,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Opowieść Podręcznej
Margaret Atwood6
Okładka książki - Opowieść Podręcznej

Orwellowskie piekło kobiet. Witamy w alternatywnej rzeczywistości rodem z najgorszego koszmaru, jaki może przyśnić się kobiecie. Oto inna wersja historii...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje