Literatura faktu i popularnonaukowa! 8 najciekawszych książek na luty 2025

Data: 2025-02-24 09:05:02 | Ten artykuł przeczytasz w 9 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Luty powoli się kończy, a my mamy dla Was najciekawsze publikacje z gatunku literatury non-fiction. Zawsze warto poszerzyć swoją wiedzę i dowiedzieć się czegoś więcej o otaczającym nas świecie. Sprawdźcie więc jakie reportaże oraz książki popularnonaukowe miały w tym miesiącu swoją premierę!

Fotografia ilustracyjna - literatura faktu
fot. zdjęcie ilustracyjne / Pexels

Gdynia. Pierwsza w Polsce – Aleksandra Boćkowska

Gdynia. Pierwsza w Polsce to wciągający reportaż Aleksandry Boćkowskiej wydany przez Wydawnictwo Czarne. Autorka nie pochodzi z Gdyni. Przyjechała jednak do tego nadmorskiego miasta w 2021 roku i postanowiła sprawdzić co kryje się pod modernistyczną fasadą. 

Gdynia jest symbolem polskiej niezależności i ambicji. Powstała w kontrze do niemieckości Gdańska i Sopotu. Aleksandra Boćkowska z reporterską dociekliwością prowadzi czytelnika przez historię tego młodego, lecz niezwykle dynamicznego miasta. Rozmawia z mieszkańcami, społecznikami i politykami, by uchwycić ducha Gdyni – miejsca, w którym pielęgnuje się poczucie własności, przedsiębiorczości i kapitalizmu.

Autorka przywołuje zapomniane historie, takie jak losy osiedla Pekin. Opisuje zjawiska, które ukształtowały gdyńską tożsamość – od modernistycznej architektury, po pamięć o tragicznych wydarzeniach Grudnia 1970. Analizuje, jak w latach dziewięćdziesiątych miasto odnalazło się w nowych realiach i jak kształtuje swoją przyszłość. 

Opowiedzcie mi o miłości. Jak się zakochujemy i dlaczego się rozstajemy – Susanna Abse

Opowiedzcie mi o miłości. Jak się zakochujemy i dlaczego się rozstajemy to książka stworzona przez cenioną terapeutkę – Susanna Abse. Kobieta od ponad trzydziestu lat pomaga parom w kryzysach. 

Jest to lektura obowiązkowa dla każdego, kto był, jest, lub będzie zakochany. Abse zaprasza nas do jakże ważnej rozmowy o miłości, dając tym samym niezwykle cenną lekcję empatii. Pokazuje jak mierzyć się z własnymi emocjami, a także emocjami partnera. Pisze o komunikacji, która prowadzi do lepszego zrozumienia w związku. 

Na publikację składa się trzynaście historii z terapii par. Każda pokazuje indywidualne i wyjątkowe spojrzenie na miłość i relacje. Autorka pisze także o szczęściu, lęku i niezatracaniu siebie w związku. 

Nieobecni. Milczenie wokół chorób psychicznych w rodzinie – L.J. Shen

Nieobecni. Milczenie wokół chorób psychicznych w rodzinie to ważny i niezwykle osobisty reportaż Meg Kissinger, która bada sekrety swojej własnej rodziny.

Meg miała sześć lat, gdy została wraz z siostrą zawieziona przez ojca do kuzynostwa. Nie spotkała tego ranka swojej mamy. Nie miała pojęcia co się z nią stało i była przerażona. Z czasem zrozumiała, że cała jej rodzina potrzebuje pomocy. Matka dziewczyny chorowała na ciężką depresję, co sprawiało, że "znikała". Przebywała wtedy w szpitalu psychiatrycznym. Objawy zaburzeń psychicznych pojawiały się także u rodzeństwa Meg i jej ojca. 

Ceniona reporterka zdecydowała się opowiedzieć swoją osobistą historie. Pokazuje, że zmowa milczenia wokół kryzysów psychicznych prowadzi tylko i wyłącznie do większego cierpienia. Nasila to wstyd i lęk nie tylko u osoby chorującej, ale także u jej najbliższych.

Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów – Anna Bikont

Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów to kolejna w zestawieniu książka wydana przez wydawnictwo Czarne. Autorką publikacji jest Anna Bikont.

Reporterka odkrywa mało znany, a zarazem niezwykle poruszający obraz żydowskiego życia w Polsce tuż po wojnie. Przedstawia historie ocalałych, którzy próbowali odbudować swoją codzienność na zgliszczach. Pokazuje rolników na Dolnym Śląsku nadających krowom imiona w jidysz, nauczycieli zakładających szkoły, dziennikarzy wydających gazety, polityków angażujących się w odbudowę kraju. Są też ci, którzy miesiącami szukali drogi ucieczki z Polski, żyjąc w obozach dla uchodźców, oraz ci, którzy nieustannie walczyli o sprawiedliwość – często na próżno.

To historia pełna samotności, strachu i niepewności. Opowieść o ocalałych, którzy musieli podjąć trudną decyzję: zostać w kraju, gdzie spoczywały prochy ich bliskich, czy opuścić go na zawsze? Pielęgnować żydowską tożsamość czy wyrzec się jej w obawie przed kolejnymi prześladowaniami?

Ocaleni z Drohobycza – Katarzyna Skopiec

Ocaleni z Drohobycza to opowieść o odwadze i człowieczeństwie nawet w najciemniejszych czasach wojny. Publikacja Katarzyny Skopiec została wydana przez wydawnictwo Novae Res.

W okupowanym Drohobyczu, pośród wojennego terroru, Sława i Izydor Wołosiańscy podjęli jedno z najtrudniejszych wyzwań – przez niemal dwa lata ukrywali w piwnicy swojej kamienicy 39 Żydów. Każdy dzień był walką o życie, a ich poświęcenie stało się symbolem niezłomności i nadziei.

Autorka, a zarazem wnuczka Wołosiańskich, oddaje głos zarówno swoim dziadkom, jak i Ocalonym, rekonstruując dramatyczne wydarzenia tamtych lat. W opowieści splatają się wspomnienia z przedwojennego Drohobycza, relacje z czasów Holocaustu i losy bohaterów po zakończeniu wojny. Wzbogacona o archiwalne fotografie i dokumenty, książka przywraca pamięć o ludziach, którzy w najciemniejszych czasach mieli odwagę nieść światło.

Wiele histerii na temat bakterii – Mieczysław Kazimierz Błaszczyk, Agata Gawryluk-Salmonowicz

Wiele histerii na temat bakterii to publikacja popularno-naukowa Mieczysława Kazimierza Błaszczyka i Agaty Goryluk-Salmonowicz, o mikrobach, bakteriach i grzybach, które kojarzą się głównie z chorobami i zagrożeniem. 

Okazuje się jednak w rzeczywistości większość z bakterii i mikrobów to nasi sprzymierzeńcy. Każdego dnia pomagają nam trawić jedzenie, chronią przed patogenami i wspierają zdrowie. Występują wszędzie – na naszej skórze, w jelitach, na żywności i w otoczeniu – a ich obecność jest nie tylko naturalna, ale i niezbędna.

Książka obala mity dotyczące higieny i mikroorganizmów, tłumacząc, dlaczego szczoteczka do zębów powinna być schowana w szafce, jakie materiały ubrań sprzyjają zdrowiu i co naprawdę oznacza powiedzenie "częste mycie skraca życie". Autorzy podpowiadają, jak dbać o higienę osobistą, jak bezpiecznie przechowywać żywność oraz jak unikać zakażeń w codziennym życiu. To praktyczny poradnik, który uczy życia w zgodzie z mikrobami, zamiast z nimi walczyć.

Głębia oceanu. Podróże do podwodnego świata – Susan Casey

Głębia oceanu. Podróże do podwodnego świata to fascynujący przewodnik po  podwodnym świecie. 

Susan Casey zabiera nas w podróż do najmniej poznanego zakątka naszej planety – oceanicznej otchłani. Publikacja wciąga niczym wir, zachwyca wizualną plastycznością i pozwala niemal fizycznie zanurzyć się w podwodny świat.

Choć oceany pokrywają trzy czwarte Ziemi, wciąż pozostają pełne tajemnic. Autorka odkrywa przed nami ich niezwykłą złożoność i piękno, pokazując, jak bardzo jesteśmy z nimi związani – i jak ogromna ciąży na nas odpowiedzialność za ich przyszłość.

Potęga języka. Jak kody, którymi posługujemy się w myśleniu, mówieniu i życiu, zmieniają nasze umysły – Viorica Marian

Potęga języka. Jak kody, którymi posługujemy się w myśleniu, mówieniu i życiu, zmieniają nasze umysły to wciągająca publikacja dotycząca wielojęzyczności autorstwa Viorici Marian. Badaczka stara się odpowiedzieć na pytanie: czy nauka nowego języka może zmienić sposób, w jaki myślimy i jak postrzegamy świat?

Publikacja jest fascynującą opowieścią o wpływie wielojęzyczności na nasz mózg, kreatywność i zdolności poznawcze. Autorka, bazując na badaniach psycholingwistycznych, pokazuje, że posługiwanie się kilkoma językami nie tylko rozwija koncentrację i umiejętność krytycznego myślenia, ale także może opóźnić rozwój demencji i choroby Alzheimera.

Każdy nowy język to nowa perspektywa – wpływa na nasze emocje, pamięć i sposób podejmowania decyzji. To nie tylko narzędzie komunikacji, ale także klucz do innych kultur i sposobów myślenia. Ta książka to inspirująca zachęta do nauki języków oraz dowód na to, że przekraczanie lingwistycznych granic to również poszerzanie własnych horyzontów.

To, oczywiście, nie wszystkie premiery lutego. Koniecznie podzielcie się z nami książkami, na które czekacie! Może wśród nich znajdą się niektóre spośród naszych propozycji? 

Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda Miecza. Ona
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda Miecza. Ona
Elfie, mamy problem!
Marcin Pałasz
Elfie, mamy problem!
Niepokorne
Sylwia Markiewicz
Niepokorne
Ja, diablica
Katarzyna Berenika Miszczuk ;
Ja, diablica
Kość niezgody
Monika Lech ;
Kość niezgody
Noworoczne panny
Magda Knedler
Noworoczne panny
Pokaż wszystkie recenzje