Literacko liczy się tylko... Gdynia!

Data: 2009-06-14 00:31:38 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Literacko liczy się tylko... Gdynia!
Znamy już laureatów Nagrody Literackiej Gdynia. Marcin Świetlicki w kategorii prozy, eseistka Maria Poprzęcka i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, poeta to autorzy najlepszych książek minionego roku. 
- Staraliśmy się nagradzać przede wszystkim dobrą literaturę, a nie zasługi, nie moralitety, nie politykę – podsumował tegoroczną edycję nagrody prof. Piotr Śliwiński, przewodniczący Kapituły. Książki w tym roku oceniali również dr hab. Agata Bielik-Robson z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN; dr hab. Marek Bieńczyk, pisarz i historyk; dr hab. Jerzy Jarniewicz, tłumacz, poeta i krytyk; prozaik i tłumacz Zbigniew Kruszyński, tłumaczka i eseistka Małgorzata Łukasiewicz; prof. dr hab Aleksander Nawarecki, teoretyk i historyk literatury oraz sekretarz Violetta Trella.

Marcina Świetlickiego wyróżniono w kategorii „Proza” za powieść „Jedenaście”, zwieńczenie cyklu o przygodach mistrza. Jak deklarował wydawca: „do strony 160 jest to książka niemal metafizyczna. A później kryminał. Dwa w jednym za tę samą cenę”. 
 
Ile wspaniałych wierszy! Ileż odkrywających się stopniowo przed czytelnikiem splotów i ściegów! Jaki wspaniały wzór  i zapierająca dech ironia tego wzoru! Wiersze do czytania w podróży, do pożyczania na przerwach, do błogosławionego gmatwania prostych losów i plecenia losów pajęczych – tak podsumować można nagrodzony w kategorii „Poezja” tomik Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego „Piosenka o zależnościach i uzależnieniach”. „Powracanie tych samych fraz nie czyni przesłania wierszy wyraźniejszymi czy bardziej oczywistymi. Wręcz przeciwnie: kolejne nawroty słów i zdań (…) zaciemniają i tak już niejasną literę wierszy. Jednak powtarzalność frazy staje się znakiem rozpoznawczym poety, śladem jego obecności” – pisał w „Tygodniku Powszechnym” krytyk i poeta Jacek Gutorow. Warto podkreślić, że tomik Tkaczyszyna-Dyckiego nominowany jest również do innej spośród polskich nagród literackich – do przyznawanej pod egidą „Gazety Wyborczej” Nagrody Nike. 

Nie można jednak zapomnieć i o kategorii, która mimo wszystko mniej interesuje większość czytelników. „Esej” i książka Marii Poprzęckiej „Inne obrazy. Oko, widzenie, sztuka”. Podzielając pogląd wyrażony przez Rudolfa Arnheima o tym, że nasze oczy zostały zdegradowane do roli instrumentów pomiarowych i rozpoznających, autorka tropi i wskazuje te elementy w naszym postrzeganiu świata, które na przestrzeni wieków zostały wyeliminowane lub zignorowane przez konwencje kulturowe. W książce obraz jest nie tylko punktem wyjścia nowych sposobów widzenia i interpretacji świata, ale staje się też narzędziem do poznania mechanizmów naszej kultury i przyjętych przez nią nawyków percepcyjnych. (…) Oko jest nie tylko 'oknem na świat', jest też 'zwierciadłem duszy'. Okiem się widzi, ale także, w sposób zamierzony lub bezwiednie, wyraża siebie. Bogactwo języka daje pojęcie o możliwościach tej ekspresji. Można dawać znak wzrokiem, patrzeć porozumiewawczo, przeszywać lub miażdżyć spojrzeniem, spoglądać otwarcie, ale i uciekać wzrokiem, wstydliwie lub obłudnie spuszczać oczy. Nawet ruchy powiek są pełne znaczeń. Jakże wymowne jest 'puszczenie oka', zaledwie jedno mrugnięcie. Spojrzenie może mieć wielką siłę - błogosławioną lub przeklętą. Jest wspaniałym darem, bo wzrok to najbardziej poznawczy ze zmysłów. Ale patrząc, można sprowadzić na siebie najsroższe kary - jak żona Lota, za mieniona w słup soli za złamanie boskiego zakazu – pisze Poprzęcka.

Każdy z tegorocznych laureatów otrzymał statuetkę oraz nagrodę pieniężną. Do czwartej edycji Nagrody Literackiej Gdynia – jednego z najmłodszych wyróżnień na rynku księgarskim wydawcy zgłosili ponad 200 tytułów, z których wyłoniono czternastkę nominowanych. Kolejna edycja nagrody – za rok. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje