Burza o Alice Munro i Neila Gaimana oraz niższy VAT na książki. Literackie podsumowanie tygodnia

Data: 2024-07-12 19:00:02 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Literackie podsumowanie tygodnia - burza wokół Alice Munro i Neila Gaimana

Drodzy Czytelnicy, 
z ogromną przyjemnością zapraszamy Was do odkrycia naszego  artykułu, otwierającego zupełnie nowy cykl, „Literackie podsumowanie tygodnia”, który od dziś co tydzień pojawiać się będzie na łamach naszego serwisu. W przygotowywanych przez nas artykułach odnajdziecie streszczenia najważniejszych zdarzeń, które wydarzyły się w świecie literatury w kończącym się właśnie tygodniu. Pod koniec każdej ze wzmianek odnajdziecie także link do pełnego artykułu przygotowanego przez nasz zespół redaktorski, dzięki czemu w całości będziecie mogli zapoznać się z interesującą Was sprawą ze świata książki. 

Życzę przyjemnej lektury!
Patryk Obarski 
zastępca redaktora naczelnego serwisu Granice.pl.

Mroczne sekrety rodziny noblistki. Alice Munro ukrywała drapieżcę seksualnego

Alice Munro, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, przez lata żyła z mężczyzną, który skrzywdził seksualnie jedno z jej dzieci. Szokujący esej stworzony przez córkę zmarłej noblistki opublikował w poprzednią niedzielę jeden z kanadyjskich portali. Mąż Munro po raz pierwszy skrzywdzić miał dziewczynkę w latach 70., a na początku lat dwutysięcznych sprawa trafiła na policję. Do teraz sprawa pozostawała w ukryciu. Więcej na temat tej bulwersującej sprawy przeczytacie w artykule „Córka Alice Munro ujawnia, że była ofiarą przemocy seksualnej ze strony ojczyma”. 

Zerowy VAT na książki – inicjatywa powraca

Polska Izba Książki spotkała się z przedstawicielami rządu, by porozmawiać o tym, jak politycy wspomóc mogą rynek literacki. Chociaż przez ostatnie lata głośno było o projekcie stałej ceny książki (więcej o tym pomyśle przeczytacie tutaj), to na razie na horyzoncie wyraźniej rysuje się zmiana stawki podatku VAT. Od kiedy potencjalnie nie zapłacimy podatku od zakupu książki? Wyjaśnia to Martyna Kozieł we wtorkowym artykule „Książki będą tańsze? Powraca pomysł zerowej stawki VAT na literaturę”.

Neil Gaiman oskarżony o przemoc seksualną

Dawna opiekunka do dziecka Neila Gaimana złożyła zawiadomienie na policję, w którym oskarżyła autora Sandmana o to, że doprowadził do kontaktów seksualnych mimo braku jej zgody. Jednocześnie o nadużycia na tle seksualnym pisarza oskarża czytelniczka, z którą w przeszłości Gaiman miał nawiązać romans. Więcej na ten temat pisaliśmy w środę w artykule „Neil Gaiman oskarżony o napaść na tle seksualnym”.

Kraków otwiera Gabinet Sławomira Mrożka

W Krakowie otwarte dla zwiedzających zostało nietypowe muzeum – gabinet jednego z najważniejszych pisarzy polskiej literatury XX wieku, Sławomira Mrożka. Liczne pamiątki i dokumenty, ale także oryginalne meble pochodzące z mieszkania pisarza, przekazała do muzeum wdowa po artyście, Susana Osorio-Mrożek. Dokładną lokalizację „gabinetu Mrożka” oraz godziny otwarcia tej wyjątkowej turystycznej atrakcji przeczytacie w naszym artykule: „Gabinet Sławomira Mrożka otwarty dla zwiedzających!”.

Zmarł Edward Redliński, autor Konopielki

11 lipca 2024 r. zmarł Edward Redliński, autor słynnej Konopielki. Pisarz urodził się 1 maja 1940 roku we Frampolu koło Białegostoku. Zadebiutował w połowie lat 60. zbiorem opowiadań „Listy z rabarbaru”. Odejście pisarza potwierdziło Stowarzyszenie Pisarzy Polskich oraz jego najbliżsi. Sylwetkę pisarza przeczytać można na artykule: „Edward Redliński nie żyje. Zmarł wybitny dramatopisarz, scenarzysta i prozaik”. 

Wydawnictwo reklamuje swoją książkę, pisząc o groomingu

Na platformie X rozpętała się prawdziwa burza tuż po tym, gdy Wydawnictwo Niezwykłe – oficyna szczególnie popularna wśród czytelniczek i czytelników powieści Young Adult – w jednym ze swoich wpisów w sieci napisała o groomingu. Była to część akcji promocyjnej wokół jednego z tytułów wydawcy. Więcej na ten temat możecie przeczytać w tekście „Burza wokół wpisu popularnego wydawnictwa wśród młodzieży. W tle promowanie groomingu”. 

A na dokładkę…

Książka Tillie Cole Tysiąc pocałunków, która w 2022 roku ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Filia, doczeka się ekranizacji! To opowieść o chłopaku, który po latach powraca do miasta z dzieciństwa. Wracając, ma nadzieję, że czeka tam na niego przyjaciółka sprzed lat. Film stworzony zostanie dla platformy Netflix, a więcej o ekranizacji tytułu dowiecie się z artykułu „Powieść Tillie Cole »Tysiąc pocałunków« zostanie zekranizowana! Znamy reżysera!”. 

Z kolei w minioną niedzielę na naszych łamach przeczytać mogliście o Harrym Potterze, a właściwie – pochodzącej z niego ilustracji. Jak się okazuje, oryginalna akwarela, prezentująca młodego czarodzieja, którą później przedrukowywano na setkach tysięcy egzemplarzy Kamienia filozoficznego, trafiła na licytację. Nabywca kupił ją za niebagatelną kwotę. O tym, do kogo trafiła ilustracja i za jaką kwotę, przeczytacie w artykule „Ilustracja z pierwszej okładki Harry'ego Pottera sprzedana za prawie 2 miliony dolarów!”. 

 

Która z wiadomości tygodnia okazała się dla Was najważniejsza? Co Was zdziwiło, zaskoczyło lub zainteresowało? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

 

Tagi: literatura, literackie podsumowanie tygodnia, aktualności literackie,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Mój brat Feliks
Regina Golińska-Barancewicz
Mój brat Feliks
Pies
Anna Wasiak
Pies
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Dori
Andrzej Kwiecień ;
Dori
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung
Odpowiedź Hiobowi
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Pokaż wszystkie recenzje