Lipcowe propozycje książkowe dla fanów romansów i kryminałów

Data: 2024-07-09 07:20:01 | artykuł sponsorowany | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Mirosław Kalinowski
udostępnij Tweet

Czas wakacji to dobry moment, by nadrobić książkowe zaległości. Zanim jednak oddamy się na wyczekany urlop, często wielu z nas zadaje sobie wcześniej pytanie: „Co przeczytać?”. W tym artykule zaprezentujemy Wam TOP 3 nowości, po które warto sięgnąć w nadchodzących tygodniach. 

Kobieta czytająca książkę

Wakacje, a wraz z nimi – dłuższe dni i krótsze noce – sprawiają, że wiele osób postanawia przeczytać dobrą powieść. Nie zawsze jednak, leżąc na plażowym leżaku, mamy ochotę na zapoznawanie się z dziełami noblistów czy klasykami literatury. Jeśli potrzebujecie książkowych propozycji literackich z zakresu ostatnich nowości – trafiliście w dobre miejsce! 

Katarzyna Bonda – polski kryminał w dobrym stylu 

Kryminały to jeden z tych gatunków, które szczególnie podobają się Polakom. I chociaż jeszcze kilka lat temu największym zainteresowaniem cieszyły się tytuły spod pióra skandynawskich pisarek i pisarzy – takich jak Jo Nesbø, Camilla Läckberg czy Liza Marklund – to równie świetne okazują się także i kryminały polskich twórców. 

Do grona najlepszych twórców tego gatunku z całą pewnością zaliczyć można Katarzynę Bondę, o której twórczości słyszeli niemal wszyscy fani powieści kryminalnego nurtu. Niedawno na rynku wydawniczym ukazała się jej najnowsza książka – „Efekt morza”. Powieść stanowi kolejną część kultowego już cyklu o psychologu śledczym, Hubercie Meyerze. 

W nowej książce Bonda opowiada sprawę zaginięcia Marty Berg, dziewiętnastolatki, która pewnego wieczoru znika bez śladu. Chociaż w poszukiwania młodej kobiety angażują się zarówno policja, prywatni detektywi, jak nawet i jasnowidze – tropy urywają się, a Berg nigdy nie udaje się odnaleźć. 

Po kilkunastu latach w tym samym mieście, z którego pochodziła dziewczyna, w tajemniczych okolicznościach ginie mężczyzna. Twarz denata jest zmasakrowana, a policja nie jest pewna, czy jego śmierć to samobójstwo, czy może morderstwo. W mieście natomiast zaczynają krążyć plotki, zgodnie z którymi mężczyzna miał mieć coś wspólnego z zaginięciem sprzed lat. Kiedy wszyscy rozkładają ręce, jedyną osobą, która może rozwiązać tę sprawę, jest właśnie Hubert Meyer. 

Nowa powieść Katarzyny Bondy „Efekt morza” liczy 352 strony i miała swoją premierę 5 czerwca 2024 r. To 10 tom serii o Hubercie Meyerze, wcześniej w ramach cyklu ukazały się powieści: Sprawa Niny Frank, Tylko martwi nie kłamią, Florystka, Nikt nie musi wiedzieć, Klatka dla niewinnych, Balwierz, Zimna sprawa, Kobieta w walizce oraz Urodzony morderca.

Remigiusz Mróz z nowym pomysłem 

Remigiusz Mróz to kolejne nazwisko, którego raczej nie trzeba przedstawiać czytelnikom. Autor, który dobrze zapisał się w naszej pamięci jako twórca cykli kryminałów i thrillerów prawniczych – o mecenas Joannie Chyłce, patomorfologu Sewerynie Zorskim czy komisarzu Wiktorze Forście – od niedawna realizuje interesujący literacko projekt. 

Chodzi o serię książek „Aspen i Joyce”, która zapoczątkowana została powieścią „Inne tonacje ciszy”, będącą na pograniczu romansu, kryminału i thrillera, a także powieści z nurtu literatury New Adult. Na początku lipca 2024 r. na wydawniczym rynku ukazała się druga część serii zatytułowana „Kadry niedogaszonych wspomnień”. 

O czym jest nowa książka autora „Kasacji”? W powieści powracamy do znanych już bohaterów. Mija pół roku od momentu, w którym Grayson znika z życia Aspen. Problem w tym, że dziewczyna wciąż nie może zapomnieć o relacji, która ich łączyła. Zwłaszcza, że natrafia na zdjęcie, które to udowadnia. Joyce ma jednak sekrety, których nie zdradza, dlatego Aspen sama planuje znaleźć odpowiedzi na nurtujące ją pytania. 

Kiedy więc tylko na Trinity College rozpoczyna się przerwa międzysemestralna, Aspen pakuje rzeczy i wyrusza w podróż do Prescott, gdzie zrobione zostało zdjęcie polaroidem. Ma nadzieję, że jeśli miejsce nie odtworzy jej wspomnień, to znajdzie kogoś, kto odpowie jej na wszystkie pytania. Wkrótce okazuje się, że jedyną osobą, która może wiedzieć, jak wyglądało jej poprzednie życie, jest jej dawna przyjaciółka. Sęk w tym, że zniknęła bez śladu. 

Katarzyna Grochola powraca

Lipiec to także powrót niekwestionowanej królowej polskiej literatury obyczajowej – Katarzyny Grocholi! Tę pisarkę dobrze znają wszyscy fani polskiej prozy za sprawą bestsellerowej powieści „Nigdy w życiu!”, która 20 lat temu zaadaptowana została do równie kultowego filmu z udziałem Danuty Stenki. Po popularnym cyklu „Żaby i anioły”, po zbiorku opowiadań „Podanie o miłość” i powieści quasi-kryminalnej „Zranić marionetkę”, pisarka powraca z nową historią zatytułowaną „Wyluzuj, kobieto!”. 

W nowej powieści poznajemy Wiktorię, której dorosły syn właśnie poznaje życiową partnerkę. I chociaż samo w sobie nie robi to na matce wrażenia, to fakt, że Agata staje się jego narzeczoną przyprawia Wiki o ból głowy. Bo czy jej ukochany Piotruś nie popełnia właśnie największego życiowego błędu? Kto zadba o niego lepiej, jeśli nie własna matka? I dlaczego Wiki po prostu nie potrafi powiedzieć sobie: „Wyluzuj, kobieto!”? 

Odpowiedzi na te pytanie odnajdziecie w nowej powieści Katarzyny Grocholi. „Wyluzuj, kobieto” to słodko-gorzka opowieść o konwenansach i ich łamaniu, o panicznej obawie przed utratą kontroli, ale przede wszystkim – o uczeniu się życia na nowo. Podczas lektur nie zabraknie więc śmiechu, ale będzie również okazja do wzruszeń i współczucia. 

Powieść obyczajowa „Wyluzuj, kobieto” na księgarskich półkach pojawiła się 3 lipca 2024 r. Książka liczy 256 stron, a czytać można ją niezależnie od znajomości innych powieści spod pióra autorki. 

 

Tagi: sponsorowany,

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje