Likwidują biblioteki. W 2022 roku zniknęło ich niemal 60 

Data: 2023-06-20 12:49:31 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Mirosław Kalinowski
udostępnij Tweet

Główny Urząd Statystyczny kolejny raz policzył, ile bibliotek funkcjonuje na terenie naszego kraju. Jak wynika z najnowszych danych, do końca 2022 roku działało w Polsce 7638 bibliotek publicznych oraz filii. To o niemal 60 placówek mniej w porównaniu z danymi sprzed roku. 

Półki na książki w bibliotece
 

Główny Urząd Statystyczny w ramach swoich informacji sygnalnych opublikował wyliczenia związane z funkcjonowaniem bibliotek w Polsce. Zgodnie z najnowszymi danymi, pod koniec 2022 r. działało mniej bibliotek, niż miało to miejsce w 2021 roku. 

Coraz mniej bibliotek w Polsce. Wyniki analizy GUS 

Z informacji upublicznionych przez GUS wynika, że pod koniec zeszłego roku na terenie naszego kraju funkcjonowało 7 638 bibliotek publicznych oraz filii. Najwięcej bibliotek funkcjonowało na obszarach wiejskich – aż 64,8% książnic działało na wsi.

Czytaj także: Literatura nie dla idiotów? Jak wygląda czytelnictwo w Polsce?

Tymczasem jeżeli chodzi o podział na poszczególne województwa, największą liczbą bibliotek publicznych pochwalić mogą się mieszkańcy województwa mazowieckiego, gdzie działa 946 książnic, z kolei na drugim krańcu zestawienia jest województwo podlaskie, gdzie pod koniec minionego roku funkcjonowało 225 bibliotek.

Liczba bibliotek w Polscefot. informacje sygnalne GUS

Co interesujące, porównując najnowsze dane z komunikatem sprzed roku, można zauważyć, że bibliotek wcale nie przybywa – wręcz przeciwnie, jest ich coraz mniej. Pod koniec 2021 roku w Polsce działało bowiem 7693 bibliotek, a zatem o 55 miejsc więcej niż w grudniu 2022 roku. Biblioteki zamknięto w niemal każdym województwie – jedynym wyjątkiem jest województwo mazowieckie, gdzie liczba bibliotek wzrosła o pięć. Największe straty w liczbie książnic odnotowano w województwie pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, podkarpackim i łódzkim. 

Mniej bibliotek, więcej czytelników

Co ciekawe, mniejsza dostępność bibliotek wcale nie sprawiła, że z oferty bibliotek publicznych korzystano mniej chętnie. Wręcz przeciwnie, okazuje się, że w 2022 roku w bibliotekach publicznych zarejestrowanych było więcej czytelników niż przed rokiem. W grudniu 2022 roku liczba czytelników w publicznych książnicach wynosiła 5,1 miliona osób, z kolei w 2021 roku – 4,08 miliona czytelników. 

Może zainteresować cię także...

W 2022 roku więcej także wypożyczano. W ubiegłym roku dokonano 94,5 miliona wypożyczeń „na zewnątrz”, a zatem do domów czytelników; w roku poprzedzającym liczba wypożyczeń wynosiła 89,1 miliona. W najnowszej informacji sygnalnej nie ma informacji na temat wypożyczeń elektronicznych, za to poznaliśmy wiek czytelników korzystających z usług bibliotek. Największą grupę czytelników bibliotek publicznych stanowiły osoby w wieku 25-44 lata (25,3%), zaraz później plasowała się grupa czytelników w wieku 45-60 lat (17,1%), a na trzecim miejscu znaleźli się seniorzy powyżej 60 roku życia (17,5%). Najmniej czytelników odnotowano w grupach wiekowych do 5 lat (4,8%) oraz 20-24 lata (5,3%). 38,8% czytelników odwiedzających w minionym roku biblioteki było osobami aktywnymi zawodowo,  z kolei 34,3% czytelników to uczniowie i studenci. 

 

Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje