Główny Urząd Statystyczny kolejny raz policzył, ile bibliotek funkcjonuje na terenie naszego kraju. Jak wynika z najnowszych danych, do końca 2022 roku działało w Polsce 7638 bibliotek publicznych oraz filii. To o niemal 60 placówek mniej w porównaniu z danymi sprzed roku.
Główny Urząd Statystyczny w ramach swoich informacji sygnalnych opublikował wyliczenia związane z funkcjonowaniem bibliotek w Polsce. Zgodnie z najnowszymi danymi, pod koniec 2022 r. działało mniej bibliotek, niż miało to miejsce w 2021 roku.
Coraz mniej bibliotek w Polsce. Wyniki analizy GUS
Z informacji upublicznionych przez GUS wynika, że pod koniec zeszłego roku na terenie naszego kraju funkcjonowało 7 638 bibliotek publicznych oraz filii. Najwięcej bibliotek funkcjonowało na obszarach wiejskich – aż 64,8% książnic działało na wsi.
Czytaj także: Literatura nie dla idiotów? Jak wygląda czytelnictwo w Polsce?
Tymczasem jeżeli chodzi o podział na poszczególne województwa, największą liczbą bibliotek publicznych pochwalić mogą się mieszkańcy województwa mazowieckiego, gdzie działa 946 książnic, z kolei na drugim krańcu zestawienia jest województwo podlaskie, gdzie pod koniec minionego roku funkcjonowało 225 bibliotek.
Co interesujące, porównując najnowsze dane z komunikatem sprzed roku, można zauważyć, że bibliotek wcale nie przybywa – wręcz przeciwnie, jest ich coraz mniej. Pod koniec 2021 roku w Polsce działało bowiem 7693 bibliotek, a zatem o 55 miejsc więcej niż w grudniu 2022 roku. Biblioteki zamknięto w niemal każdym województwie – jedynym wyjątkiem jest województwo mazowieckie, gdzie liczba bibliotek wzrosła o pięć. Największe straty w liczbie książnic odnotowano w województwie pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, podkarpackim i łódzkim.
Mniej bibliotek, więcej czytelników
Co ciekawe, mniejsza dostępność bibliotek wcale nie sprawiła, że z oferty bibliotek publicznych korzystano mniej chętnie. Wręcz przeciwnie, okazuje się, że w 2022 roku w bibliotekach publicznych zarejestrowanych było więcej czytelników niż przed rokiem. W grudniu 2022 roku liczba czytelników w publicznych książnicach wynosiła 5,1 miliona osób, z kolei w 2021 roku – 4,08 miliona czytelników.
Może zainteresować cię także...
- Wiemy, co wydarzy się w pierwszych scenach nowego sezonu „Heartstoppera”
- „Outlander” powrócił. 7 sezon już na Netfliksie
- Co dalej z ceną książki? Stała cena książki – za i przeciw
W 2022 roku więcej także wypożyczano. W ubiegłym roku dokonano 94,5 miliona wypożyczeń „na zewnątrz”, a zatem do domów czytelników; w roku poprzedzającym liczba wypożyczeń wynosiła 89,1 miliona. W najnowszej informacji sygnalnej nie ma informacji na temat wypożyczeń elektronicznych, za to poznaliśmy wiek czytelników korzystających z usług bibliotek. Największą grupę czytelników bibliotek publicznych stanowiły osoby w wieku 25-44 lata (25,3%), zaraz później plasowała się grupa czytelników w wieku 45-60 lat (17,1%), a na trzecim miejscu znaleźli się seniorzy powyżej 60 roku życia (17,5%). Najmniej czytelników odnotowano w grupach wiekowych do 5 lat (4,8%) oraz 20-24 lata (5,3%). 38,8% czytelników odwiedzających w minionym roku biblioteki było osobami aktywnymi zawodowo, z kolei 34,3% czytelników to uczniowie i studenci.
Tagi: literatura,