Lewicowy Harry Potter

Data: 2007-10-27 20:43:31 | Ten artykuł przeczytasz w 2 min. Autor: mrówka
udostępnij Tweet
News - Lewicowy Harry Potter

Harry Potter lewicowym bohaterem intelektualnej arystokracji przeciwko materialistycznej klasie średniej? Tak przynajmniej wynika z lektury piątkowego wydania francuskiego lewicowego dziennika "Liberation", który bohaterowi powieści J.K.Rowling poświęcił okładkę i dwie strony analizy.
W piątek we Francji ukazało się tłumaczenie ostatniego tomu powieści. Sprzedaż jego francuskiej wersji rozpoczęła się o północy.
Gazeta, która jak inne francuskie media nigdy nie obawiała się posądzenia o intelektualny arystokratyzm, zaprosiła do analizy powieści filozofa Jean-Claude'a Milnera.
Doszukuje się on w niej reakcji na wolnorynkową rewolucję zapoczątkowaną w Wielkiej Brytanii przez Margaret Thatcher.
Czytając Harry'ego Pottera ma się według niego wrażenie, że J.K.Rowling "czuje, podobnie jak wielu kulturalnych Anglików, że była prawdziwa, katastrofalna rewolucja thatcherowska i że jedyną szansą na przetrwanie kultury jest wiedza okultystyczna".
Milner utożsamia "mugoli" - mieszkańców zwykłego świata - z burżuazją, której brakuje wykształcenia i której materialnie nieźle wiodło się w latach władzy pani Tatcher i później za czasów Tony'ego Blaira.
"W świecie opisywanym przez J.K. Rowling są mugole, którzy reprezentują thatcherowsko-blairowską klasę średnią (obejmującą dolną i górną klasę średnią), i dopiero potem inni: ludzie, ludzie kulturalni i arystokracja bez grosza przy duszy, ci, z którymi spotkania można spodziewać się w [brytyjskich] szkołach publicznych i na uniwersytecie w Cambridge" - powiedział Milner.
Jego zdaniem bezstronny świat kultury, na którego straży stoi Harry Potter ze swymi przyjaciółmi z elitarnej akademii Hogwarts, reprezentuje formę opozycji wobec wartości lansowanych przez nastawioną na zysk gospodarkę rynkową.
"Jako taki, Harry Potter jest machiną wojenną przeciwko thatcherowsko-blairowskiemu światu i American Way of Life (amerykańskiej kulturze i stylowi życia)" - twierdzi Milner.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje