Lato i jesień z Josephem Conradem

Data: 2007-07-12 15:08:26 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - Lato i jesień z Josephem Conradem Imprezy organizowane w ramach "2007 Rok Josepha Conrada-Korzeniowskiego":
•  4-7 sierpnia 2007r. - Szczecin, 6. Międzynarodowa Konferencja Towarzystwa Hermana Melville'a (The Melville Society) "Hearts of Darkness: Melville and Conrad in the Space of World Culture" ["Z jądra ciemności: Melville i Conrad w przestrzeni kultury światowej"]
- Organizatorzy konferencji:
- [The Melville Society, The Joseph Conrad Society - UK i USA, Polskie Towarzystwo Conradowskie; we współpracy z Instytutem Kultury i Literatury Brytyjskiej i Amerykanskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Centre College, Danville, Kentucky, USA] chcą stworzyć badaczom twórczości Melville'a i Conrada możliwość wykroczenia poza granice wytyczone przez pojęcie studiów nad "kanonem narodowym i zaangażowania się w poważną humanistyczną debatę nad kulturowym dziedzictwem obu znakomitych twórców.
Rola takiej wymiany myśli jest tym istotniejsza, że wkład Melville'a i Conrada w kulturę światową rzadko rozpatrywany był w kategoriach wspólnych. Takie niepowtarzalne spotkanie międzynarodowej społeczności literaturoznawców, których debata dotyczyć będzie wspólnej dla obu pisarzy - lub indywidualnie ich charakteryzującej - problematyki z pewnością przyczyni się do nawiązania i intensyfikacji indywidualnej i instytucjonalnej współpracy między melvillistami i conradystami na całym świecie
- z oficjalnej strony konferencji
www.melville.us.edu.pl
•  Wrzesień 2007r. - Warszawa, festiwal "Warszawska Jesień".
Z okazji 150. rocznicy urodzin Conrada Związek Kompozytorów Polskich zamówiło utwory, których prawykonanie odbędzie się na festiwalu "Warszawska Jesień" 2007r.
- Organizator: Związek Kompozytorów Polskich.
•  22-26 września 2007r. - Kraków,
międzynarodowa sesja naukowa conradystów w Polsce.
"The reception of the work of Joseph Conrad - readers real and implied" ["Recepcja Conrada: czytelnicy rzeczywiści i implikowani"]
- Miejsce: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, sesja w języku angielskim.

W konferencji udział wezmą:

- Andrzej Busza, University of British Columbia, Kanada
- Terry Collits, Latrobe University, Australia
- Anthony Fothergill, University of Essex, Wielka Brytania
- Jakob Lothe, Oslo University, Norwegia
- Peter Mallios, University of Maryland, USA
- Josiane Paccaud-Huguet, Université de Lyon, Francja
- Allan Simmons, St. Mary's College, London, Wielka Brytania.

- Organizatorzy: IAM, Uniwersytet Jagielloński oraz Polskie Towarzystwo Conradowskie.

Jest to już czwarta z kolei międzynarodowa konferencja pod przewodnictwem prof. Zdzisława Najdera, organizowana przez Polskie Towarzystwo Conradowskie.
Poprzednie miały miejsce w roku 1997 - "Conrad widziany oczyma różnych narodów" (Gdańsk 1997, razem z Wojewódzką i Miejską Bibioteką Publiczną w Gdańsku), 1999 - "Conrad a historia" (Kraków, organizowana wspólnie z Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie w ramach Programu Kraków 2000) oraz 2004 - "Europa Conrada" (Opole-Kraków, razem z Uniwersytetem Opolskim).
•  październik 2007r. - Genewa, konferencja naukowa "W oczach Zachodu" po stu latach

Druga Conradowska powieść o historii ma tło bynajmniej nie fikcyjne a jej temat, bardziej szczegółowy i konkretny - przyszłość Rosji, z perspektywy lat okazał się nie mniej doniosły.
"W oczach Zachodu"(1911) było przez kilkadziesiąt lat w Polsce praktycznie niedostępne - zakazane jako utwór jednocześnie antyrewolucyjny i antyrosyjski. Bohaterem jest petersburski student Kirył Razumow, zainteresowany wyłącznie własną karierą akademicką, któremu okazuje nieoczekiwane zaufanie ukrywający się konspirator Wiktor Haldin, zabójca okrutnego ministra, zwierzchnika carskiej policji politycznej. Razumow wydaje kolegę, uzasadniając swój czyn wymogami logiki dziejów i interesami państwa, które nakazują utrzymanie systemu autokratycznego.

"W oczach Zachodu" mówi o śmiertelnym konflikcie między tłumiącym wszelką swobodę samodzierżawiem a rewolucją; konflikcie, w którym cyniczny i sprawny aparat władzy zderza się z naiwnym idealizmem dążących do wyzwolenia jednostek, ale także z awanturnictwem, samowolą i megalomanią buntowników. O Rosji, która nie może znaleźć wyjścia z dylematu: czy martwy porządek, oparty na bezprawiu i przemocy - czy swoboda, zdobywana drogą buntu i zniszczenia, chaosu i rewolucyjnej dowolności. Conrad napisał tę powieść pod wpływem refleksji, wywołanych przez wybuch i klęskę rewolucji 1905 roku. W roku 1920, znając już przebieg kolejnej rewolucji, która na siedemdziesiąt lat zmieniła losy Europy i świata, Conrad komentował:
Okrucieństwo i głupota rządów autokratycznych, odrzucając wszelką praworządność i opierając się w gruncie rzeczy na zupełnej anarchii moralnej, wywołują nie mniej głupią i dziką reakcję całkiem utopijnego rewolucjonizmu, który oddaje się niszczeniu, nie przebierając w środkach - w tej dziwacznej wierze, iż w ślad za upadkiem istniejącego porządku musi przyjść zasadnicza zmiana w sercach. Owa "dziwaczna wiara" pojawia się i dzisiaj. A pytanie o przyszłość Rosji pozostaje nadal otwarte.
•  listopad 2007r. - konferencja naukowa w Paryżu. Polsko-francusko-brytyjska konferencja przygotowana przez UNESCO

150. rocznica urodzin Josepha Conrada-Korzeniowskiego - na wniosek Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgłoszony w styczniu 2005 roku przez Polski Komitet do spraw UNESCO i poparty przez Komitet do spraw UNESCO Wielkiej Brytanii - została wpisana (20 października 2005) do kalendarza rocznic UNESCO na rok 2007.
•  15 listopada - 2 grudnia 2007r. - Gdańsk, Kraków, Warszawa, Zielona Góra, "Pakiet urodzinowy".
Na zakończenie obchodów "Roku Conrada", na uczelniach zaangażowanych w obchody Jubileuszu w Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Zielonej Górze odbędzie się cykl wykładów uniwersyteckich z udziałem wybitnych zagranicznych badaczy Conrada, którzy wezmą również udział w sesji w Krakowie. Jednocześnie (przede wszystkim dla studentów i uczniów) odbędzie się przegląd filmów dokumentalnych o Conradzie i ekranizacji jego powieści.

W programie "pakietu urodzinowego":

- wykłady uniwersyteckie znawców o Conradzie
- przegląd filmów dokumentalnych o Conradzie
- przegląd filmów fabularnych na podstawie powieści Conrada.
- Organizator: IAM, PTC i Stowarzyszenie Integracji Humanistycznej POMOST.

Ponadto, niezależnie od powyższych wydarzeń, przewidywane jest uruchomienie dwujęzycznej (polskiej i angielskiej) witryny edukacyjnej na stronach portalu culture.pl prowadzonego przez Instytut Adama Mickiewicza, na której znajdą się m.in.:
- Kalendarium życia i twórczości
- Zdjęcia (wybór zdjęć archiwalnych dotyczących miejsc ważnych w życiu i twórczości Conrada)
- Dokumenty (wybór z tomu "Polskie zaplecze Conrada"), w tym obszerny wybór listów pisarza
- "Amy Foster" Conrada w nowym tłumaczeniu Michała Filipczuka
- Bibliografia filmów fabularnych opartych na twórczości Conrada oraz bibliografia filmów dokumentalnych o Conradzie
•  Konferencje naukowe w Lublinie i Gdyni.
•  Pokaz nowego filmu dokumentalnego o Conradzie w reżyserii Piotra Załuskiego (TVP)

Źródło: www.culture.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
W jedną noc dookoła świata
Małgorzata Starosta
W jedną noc dookoła świata
Piekło
Katarzyna Wolwowicz
Piekło
Pokaż wszystkie recenzje