Księgarnie niezbędne dla zdrowia – nawet w czasie pandemii

Data: 2020-03-25 21:47:45 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Adrianna Michalewska
udostępnij Tweet

W czasie pandemii chronimy nasze zdrowie, ograniczając aktywność, unikając spotkań i wychodzenia z domu poza sytuacjami, w których realizujemy niezbędne potrzeby życiowe. Te jednak można rozumieć bardzo różnie. Ostatnio dyskusję wzbudziła możliwość ograniczenia w Polsce możliwości uprawiania sportu na świeżym powietrzu (ostatecznie uznano to za jedną z niezbędnych potrzeb życiowych i samotne bieganie czy spacerowanie po lesie nadal jest dozwolone), lista punktów, które muszą być otwarte w czasie epidemii obejmuje także szpitale, przychodnie, ośrodki kultu, apteki, sklepy spożywcze i drogerie. Jak podaje agencja prasowo-informacyjna DPA, francuski rząd planuje dodanie do tej listy także księgarń. Naszym zdaniem – bardzo słusznie.

Obrazek w treści Księgarnie niezbędne dla zdrowia – nawet w czasie pandemii [jpg]

- Sądzę, że księgarnie to usługi niezbędne. Jestem o tym głęboko przekonany i zamierzam się temu przyjrzeć.

- powiedział francuski minister gospodarki, Bruno Le Maire.

Le Maire wcześniej dał się poznać jako zdecydowany obrońca praw obywateli francuskich zatrudnionych w Amazonie. W ubiegłym tygodniu potępił presję, jaką koncern wywiera na ludziach, którzy nie chcą pracować w przepełnionych halach. Nawiązując do poniedziałkowego orędzia prezydenta Francji Emmanuela Macrona, potwierdził, że dalsze zamykanie księgarń to osłabianie francuskiego rynku wydawniczego, które będzie korzystne wyłącznie dla amerykańskiego giganta. Amazon w dalszym ciągu zapewnia sprzedaż i dostawę książek w całej Francji, podczas gdy mniejsi księgarze nie mają możliwości zarabiania.

Czytaj także: Książki o epidemii, pandemii, zarazie. Co warto przeczytać?

Otwarcie francuskich księgarń na pewno pomogłoby uratować francuski rynek wydawniczy, ale także pomogłoby wielu Francuzom, którzy już dzisiaj odczuwają dyskomfort spowodowany brakiem dostępu do kultury. Naturalnie, zakupy w księgarniach musiałyby się odbywać na ściśle określonych zasadach, związanych z ograniczeniami na czas walki z pandemią.

Tymczasem w Belgii niektóre księgarnie są otwarte. Jak podaje sieć Euronews, są traktowane jak trafiki, w których sprzedaje się także prasę, zatem ich zamknięcie byłoby nieuzasadnione. Jedna z brukselskich księgarni zbiera zamówienia od klientów i przygotowuje dla nich książki, które można odebrać przy ladzie. Prowadzi też sprzedaż z dostawą do domu.

Jeśli będziemy musieli zamknąć księgarnię, zamkniemy ją – zapewnia właściciel. Ale ludzie zawsze będą czytali, epidemia w końcu minie.

Księgarnia wspiera także lokalny szpital, przeznaczając część swoich dochodów na jego potrzeby.

Czytaj także: Co czytać dzieciom w czasie pandemii?

Z kolei w Polsce mimo stanu epidemii i daleko idących obostrzeń w funkcjonowaniu placówek handlowych, księgarnie znajdujące się poza centrami handlowymi pozostają otwarte. Nadal można kupić książki w kilkudziesięciu wolnostojących salonach Empik czy w wielu księgarniach niezależnych. Szczególnie w tych małych placówkach warto zrobić zakupy, bo – jak podkreślają inicjatorzy akcji „Książka na telefon" – jeśli epidemia potrwa do połowy kwietnia, nawet 40% księgarń niezależnych może zostać zamkniętych. Jeśli nie pracujecie w pobliżu jednej z nich i – zgodnie z zaleceniami rządu – nie chcecie wychodzić z mieszkań, książki możecie zamówić w nich przez telefon – z dostawą do domu (więcej informacji na stronie http://ksiazkanatelefon.pl/). Nawet w czasie pandemii warto zaopatrzyć się w zapas nowych lektur, trzeba bowiem dbać nie tylko o zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. A tu książki są po prostu niezastąpione.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka
Z okruchów nadziei
Pokaż wszystkie recenzje