W Lublinie powstał Książkowy Azyl. W ramach akcji wolontariusze ratują stare i niepotrzebne książki, rozdając je potrzebującym.
- W Lublinie działa Książkowy Azyl, który ratuje niepotrzebne już czytelnikom książki.
- Pozyskane w ten sposób woluminy przekazywane są szkołom, szpitalom lub domom opieki.
- Więcej wiadomości ze świata literatury odnajdziesz na Granice.pl.
W Lublinie od 2021 roku działa Książkowy Azyl, który ratuje przed makulaturą niepotrzebne już książki, nadając im drugie życie. Za akcję współodpowiedzialna jest Fundacja ExLegere.
Przyjmują stare książki, nadając im drugie życie
O inicjatywie organizacji z Lublina przed kilkoma dniami poinformowało Radio Lublin. W przygotowanym materiale zaprezentowano działalność Książkowego Azylu, którego wolontariusze wspierają szpitale, szkoły, domy pomocy społecznej i inne placówki, potrzebujące książki.
Może zainteresować cię także...
- "Śmierć na Nilu" powraca. Armie Hammer na zwiastunie
- Jedzenie ze Świąt trafi do… biblioteki!
- Premiery Netflixa w styczniu 2022. Jakie nowe filmy i seriale?
Książkowy Azyl przyjmuje wszystkie książki, które zbędne są dotychczasowym właścicielom. W ten sposób książki, które mogłyby skończyć na makulaturze, trafiają do organizacji, która przekazuje je dalej.
Po książki na Facebooku i do blogerów
Tytuły, które następnie przekazywane są do potrzebujących, pochodzą z darowizn samych czytelników. Jak przyznaje wolontariuszka Książkowego Azylu, Marta Kozieł, książki zdobywają m.in. za pośrednictwem ogłoszeń na Facebooku, od blogerów piszących o książkach oraz za sprawą zbiórki w siedzibie Fundacji – Inkubatorze Technologicznym przy ul. Frezerów 3 w Lublinie.
Ludzie dobrowolnie oddają takie książki, bo mają porządki w domu i twierdzą, że te książki są już im niepotrzebne. Jeśli widzimy takie ogłoszenie, to się do nich odzywamy, jedziemy i odbieramy
– mówiła wolontariuszka Radiu Lublin.
Fundacja planuje skatalogować swoje zbiory tak, by w łatwy sposób można było wybrać konkretne książki dla potrzebujących. Obecnie w swojej biblioteczce „z odzysku” Książkowy Azyl ma około 400 książek.