2020 rok zdominowany został przez pandemię koronawirusa, która zmieniła życie większości z nas. Nic więc dziwnego, że w minionym roku także i na rynku książki zaczęły ukazywać się także publikacje związane z pandemią.
- W 2020 roku na rynku ukazało się ponad 160 książek mówiących o pandemii.
- 120 tytułów bezpośrednio odnosiło się do pandemii COVID-19.
- Obecnie w kraju znosi się kolejne obostrzenia.
2020 rok wielu z nas z całą pewnością zapamięta na długo. Rok pełen obostrzeń, ale również pełen obaw na przyszłość, okazał się jednak dobrym czasem dla pisarzy, którzy o pandemii pisali m.in. w kryminałach czy powieściach obyczajowych.
Ponad 160 książek o pandemii
Okazuje się, że pandemia miała wpływ nie tylko na nasze prawdziwe życie, ale także – na literaturę. W minionym roku na polskim rynku ukazać miało się ponad 160 książek, które swoją treścią związane były z pandemią – dowiadujemy się o tym z jednego z najnowszych raportów Biblioteki Narodowej.
Czytaj także: Pandemia spowodowała wzrost czytelnictwa w Polsce?
Aż 120 książek, które powstały w minionym roku, bezpośrednio odnosiły się do pandemii COVID-19. Z kolei 40 tytułów mówiło o pandemii, jednak bez bezpośredniego nawiązania do obecnych wydarzeń na świecie.
Wśród publikacji, które ujęte zostały w badaniach Biblioteki Narodowej, znalazły się nie tylko książki z tzw. literatury fachowej czy publikacje o charakterze prawniczym, ale również – beletrystyka.
Setka książek o koronawirusie
120 książek, które dostarczonych zostało do Biblioteki Narodowej, zajmowało się tematyką COVID-19. Prawie 30 książek o COVID związanych było ze zmianami w regulacjach prawnych w czasie trwania pandemii. Powstało także 25 książek o koronawirusie, które były publikacjami naukowymi, nie tylko z zakresu medycyny, ale także socjologii czy politologii.
Czytaj także: Język polski zmienił się przez pandemię
Biblioteka Narodowa zauważa także ogromną rolę literatury faktu i reportaży, które powstały w ubiegłym roku. Część tytułów zwracała uwagę m.in. na istotną rolę medyków w walce z pandemią, chodzi m.in. o tytuły takie jak Nad-zwyczajni. Nikt ich nie pytał, czy chcą być bohaterami Marcina Wyrwała i Małgorzaty Żmudki czy Stan krytyczny. Autor „Małych bogów” za kulisami walki z zarazą Pawła Reszki.
Biblioteka Narodowa podaje, że wśród pozycji przesłanych, znalazły się również poradniki, jak żyć w czasie pandemii, reportaże z podróży, publikacje popularnonaukowe, wywiady-rzeki związane z refleksjami nad pandemią.
Szukanie przyczyn w sposób nieracjonalny
Co ciekawe, nowe zestawienie BN nie pomija także książek, które w pandemii doszukiwały się m.in. teorii spiskowych.
Twórcy zestawienia podkreślają, że publikacje takie jak Pandemia kłamstw. Szokująca prawda o skorumpowanym świecie nauki i epidemiach, których mogliśmy uniknąć Judy Mikovits i Kenta Heckenlivelya czy A nie mówiłem? Koronawirus i III wojna światowa. Czy Polska przetrwa największy globalny kryzys od 100 lat? Grzegorza Brauna to publikacje, w których pandemię analizowano w „kontekście różnych problemów społecznych, a także – w sposób mniej lub bardziej racjonalny – doszukiwano się jej przyczyn”.
Powieści o pandemii
W minionym roku powstało 39 pozycji z zakresu beletrystyki, które mówiły o epidemiach. Spośród nich 15 publikacji bezpośrednio odnosiło się do pandemii koronawirusa. Twórcy zestawienia zauważyli, że o epidemiach pisano na różny sposób i dla różnych odbiorców.
Czytaj także: Popularny serial New Amsterdam w nowym sezonie opowie o pandemii koronawirusa
Szczególne znacznie w ubiegłym roku miały zwłaszcza książki dla dzieci, które pomagały najmłodszym oswoić się ze zmianami, które przynosiła w ich życiu pandemia. Wśród wymienionych przez Bibliotekę Narodową tytułów znalazły się Bajka o wirusie w koronie. Opowieść na czas epidemii Ewy Molendy czy Nie chcemy cię, koronawirusie!, Zuzia w czasie pandemii Liane Schneider.
Dorośli czytelnicy mogli przeczytać natomiast m.in. wiersze w ramach antologii poezji pandemicznej, powieść obyczajową Chiński wirus Krzysztofa Koziołka czy kryminały, jak np. Lockdown Roberta Ziębińskiego.