Jak poinformował Instytut Historii Współczesnej w Monachium po wygaśnięciu w 2015 r. praw autorskich do wydania Mein Kampf, wydana zostanie naukowa publikacja opatrzona krytycznym komentarzem.
Inicjatywę przygotowania pierwszej historyczno-krytycznej edycji Mein Kampf wspiera bawarski minister nauki Wolfgang Heubisch, który oświadczył, istnieje ryzyko, że po wygaśnięciu praw należących do landu Bawaria, szarlatani i neonaziści przywłaszczą sobie to haniebne dzieło. Po 30 kwietnia 2015 r., czyli 70 lat po śmierci Hitlera, Mein Kampf stanie się częścią domeny publicznej, Publikacja była podstawą nazistowskiej ideologii oraz propagandy w III Rzeszy.
Wydawca polskiej wersji Mein Kampf Adolfa Hitlera został skazany na 3 miesiące w zawieszeniu na 2 lata oraz 10 tys. zł. grzywny za wydanie książki, do której nie posiadał praw autorskich. Podczas pierwszego procesu sąd umorzył warunkowo postępowanie. Obrońca wydawcy wnosił o uniewinnienie swojego klienta, twierdząc, że wydawca nie miał pojęcia, kto ma prawa autorskie do tego utworu. Adwokat przytaczał przykłady innych krajów Europy, gdzie Mein Kampf jest wydawane, a Bawaria nie wnosi żadnych roszczeń wobec tamtych wydawców.
Polecamy książkę Wydawnictwa Bellona - Norman Mailer „Widmo Hitlera” - w naszej księgarni tylko 44,90 zł
Powieść światowej sławy klasyka literatury amerykańskiej. Członek grupy wywiadowczej do zadań specjalnych, kierowanej przez samego Himmlera, otrzymuje polecenie zbadania pochodzenia Adolfa Hitlera. W tym celu udaje się do Spital, wioski w Austrii, gdzie kiedyś biedna dziewczyna urodziła nieślubne dziecko. Dzieckiem tym był Alois Schicklgruber, który w dojrzałym wieku przybrał nazwisko Hitler. On też stał się w przyszłości ojcem Adolfa.