Dziś koronacja Karola III. Co należy wiedzieć na temat uroczystości?

Data: 2023-05-06 09:36:48 | Ten artykuł przeczytasz w 7 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W sobotę, 6 maja, odbędzie się planowana od miesięcy koronacja króla Karola III. Uroczystość z udziałem brytyjskiej rodziny królewskiej i zaproszonych gości rozpocznie się o godzinie 11:00, a obserwowana będzie przez fanów monarchii na całym świecie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje związane z dzisiejszą koronacją.

Obrazek w treści Dziś koronacja Karola III. Co należy wiedzieć na temat uroczystości? [jpg]
Fot. Dan Marsh / CC BY-SA 2.0. / Flickr.com

Dzisiejsza koronacja Karola III była jednym ze stałych tematów nie tylko w brytyjskich, ale i międzynarodowych mediach. Nic dziwnego — to pierwsza tak duża uroczystość w Wielkiej Brytanii od czasu koronacji królowej Elżbiety II w 1952 roku. Na dzisiejszą uroczystość składa się kilka etapów. Poniżej przedstawiamy, co wydarzy się w ciągu nadchodzących kilku godzin w Londynie. Wszystkie godziny podane zostały dla czasu polskiego.

Koronacja Karola III — jak będzie wyglądała?

Procesja z Pałacu Buckingham

Chociaż uroczysta ceremonia rozpocznie się o godzinie 11, to pierwsze oficjalne procesje rozpoczęły się już wcześnie rano o godzinie 7:00. Na cele procesji otwarta została specjalna trasa między Opactwem Westminsterskim a Pałacem Buckingham. O godzinie 8:30 otwarto bramy Opactwa Westminsterskiego, do którego zaproszeni zostali oficjele z całego świata.

Może zainteresować cię także:

Procesja królewskiego orszaku rozpocznie się około godz. 11:20 i zmierzać będzie od Pałacu Buckingham, przez centrum — The Mall i Trafalgar Square, przemierzy także ulice Whitehall i Parliament Street, Parliament Square i Broad Sanctuary, a zakończy się w Opactwie Westminsterskim około godz. 11:50.

Ceremonia koronacyjna Króla Karola III

Ceremonia koronacyjna rozpocznie się około godziny 12:00. W trakcie koronacji przyniesione zostaną regalia królewskie, stanowiące istotny element uroczystości. Ceremonia koronacyjna składa się z kilku elementów. Na początku Biskup Canterbury ogłosi Karola jako króla, następnie zostanie oddany hołd królowi poprzez wypowiedzenie słów: „Boże, chroń Króla!”. W kolejnej części uroczystości Karol III — powtarzając słowa biskupa — złoży swoją przysięgę. W jej trakcie potwierdzi, że będzie stał na straży prawa i Kościoła anglikańskiego podczas swojego panowania.

Czytaj także: Rozbity kryształ. Jak będzie wyglądała przyszłość rodziny królewskiej? 

W trzeciej części ceremonii nastąpi etap namaszczenia, w trakcie którego nowy król zostanie pobłogosławiony i wyświęcony przez biskupa. Wówczas także Karol III zasiądzie na tronie koronacyjnym, a arcybiskup namaści króla specjalnym olejkiem na bazie sezamu i oliwy z oliwek, tworząc znak w postaci krzyża na jego głowie, piersi i dłoniach. Będzie to jedna z najważniejszych części koronacji — wówczas wokół Karola zostanie ustawiony specjalny ekran zasłaniający króla.

Czytaj także: Dodi Al-Fayed - wielka miłość czy wakacyjny romans księżnej Diany?

Część czwarta składać się będzie z inwestytury. Król pierwszy raz założy królewskie regalia: złoty płaszcz, Pierścień Koronacyjny, Berło Suwerena z Krzyżem oraz Berło Suwerena z Gołębicą. Około godziny 13:01 na głowę Karola III nałożona zostanie korona św. Edwarda. Wówczas także w Opactwie Westminsterskim zaczną bić dzwony, a na terenie całego Królestwa Wielkiej Brytanii obywatele usłyszą trąby i salwy armatnie.

Czytaj także: Kolejne skandale wokół rodziny królewskiej? Nowa biografia ujawnia sekrety relacji Windsorów z księżną Meghan

W ostatniej, piątej części, nastąpi intronizacja króla. Wówczas Karol III zasiądzie na tronie i — zgodnie z tradycją — zostanie złożony mu hołd. Tradycyjnie mają to robić wszyscy książęta, jednak w ceremonii Karola hołd złoży jedynie jego najstarszy syn — książę William. Arcybiskup zaprosi wszystkich obecnych do złożenia przysięgi wierności królowi Karolowi III.

Po zakończeniu koronacji Karola III, namaszczona i koronowana zostanie także jego żona - Camilla, która jako żona króla, nosi tytuł królowej małżonki. Camilla nie będzie, jak jej mąż, składać uroczystej przysięgi. Na jej głowie pojawi się prostsza Korona Królowej Marii.

Procesja powrotna i pojawienie się na balkonie pałacu

Po zakończeniu ceremonii w Opactwie Westminsterskim, król wraz z królową rozpoczną powrotną procesję do Pałacu Buckingham. Poddani będą mogli zobaczyć nowego monarchę wraz z jego małżonką, którzy trasę przemierzą ponad dwustuletnim pojazdem. Do Pałacu Buckingham dotrą około godziny 14:30.

Czytaj także: Księżna Diana. Kim była naprawdę? Przeczytaj fragment poruszającej biografii 

Podobnie jak poprzednicy Karola, także i nowy król wraz z królową małżonką mają pojawić się na balkonie Pałacu Buckingham, by pozdrowić tłum. Wówczas na niebie przelatywać mają wojskowe samoloty — planuje się, że przelot ma potrwać około sześciu minut i zostanie zakończony pokazem Czerwonych Strzał. Na balkonie zobaczymy — oprócz Karola i Camilli — prawdopodobnie także innych, najważniejszych członków rodziny królewskiej: księcia Williama wraz z żoną i dziećmi, księżniczkę Annę czy księcia Edwarda.

Czy książę Harry będzie na koronacji króla?

Na balkonie Pałacu Buckingham nie zobaczymy prawdopodobnie księcia Harry’ego. Według medialnych doniesień książę pojawić ma się jedynie na oficjalnej części w Opactwie Westminsterskim. Jego dalszy udział w świętowaniu z rodziną królewską nie jest znany.

Czytaj także: „The Crown”: Netflix szykuje się na 6 sezon. Pokaże poznanie Williama i Kate

Na tym zakończy się publiczna uroczystość koronacyjna z udziałem króla, choć zabawa w Wielkiej Brytanii potrwa jeszcze do niedzieli. 7 maja na zamku w Windsorze odbędzie się wyjątkowy koronacyjny koncert, w którym udział wezmą nie tylko oficjele, ale także zwykli obywatele Zjednoczonego Królestwa. Rejestracja na wydarzenie odbywała się przed kilkoma miesiącami online. Natomiast na terenie całego kraju odbędą się wydarzenia nazwa Coronation Big Launches, czyli uroczyste i pełne radości spotkania dla lokalnych społeczności związane z koronacją króla.

Koronacja króla Karola III — gdzie obejrzeć? 

Koronację Króla Karola III będzie można oglądać na żywo zarówno w telewizji, jak i w Internecie. W telewizji transmisja z koronacji prezentowana będzie na antenach stacji TVP, TVN 24 oraz w Telewizji Republika. Poniżej prezentujemy informacje na temat emisji na antenie poszczególnych telewizji: 

  • TVP 1 — transmisja rozpocznie się o godz. 11:15. 
  • TVP Kobieta — transmisja rozpocznie się o godz. 11:15. 
  • TV Republika — transmisja rozpocznie się o godz. 11:30. 
  • TVN 24 — relacja z koronacji transmitowana od ok. godz. 11:00. 

Można spodziewać się, że na antenie popularnych stacji informacyjnych — poza relacją z Londynu — usłyszymy także komentarze polskich ekspertów zajmujących się tematyką brytyjskiej monarchii, polityki, historii czy etykiety. Po transmisji koronacji, na antenie TVP 1 zobaczymy natomiast film dokumentalny poświęcony królowi. Od samego rana najważniejsze informacje na temat koronacji podaje także brytyjskie BBC News. 

Koronacja króla Karola III — gdzie na żywo w Internecie? 

W sieci koronację króla Karola III będzie można oglądać między innymi na oficjalnych platformach typu catch-up kablówek. Oprócz tego transmisję relacjonować będą również amerykańskie media — część z nich tego typu relacje nierzadko udostępnia m.in. na platformie YouTube. 

Tagi: windsorowie, windsor,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Windsorowie. Celebryci, nudziarze, skandaliści
Iwona Kienzler1
Okładka książki - Windsorowie. Celebryci, nudziarze, skandaliści

Skąd się wzięli Windsorowie? Dla kogo Edward VIII zrezygnował z korony? Czy Harry i Meghan to idealna para, przykładni rodzice czy może jednak celebryckie...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje