26 czerwca (piątek) 2009 r. Fundacja "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom", wraz z Wydawnictwami Literatura, Publicat S.A. i Stentor, ogłosiła rozpoczęcie II Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. II Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren odbywa się pod patronatem honorowym: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pana Bogdana Zdrojewskiego, oraz pod patronatem literackim Polskiej Sekcji IBBY.
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w warszawskim Traffic Clubie przedstawiono cele i zasady Konkursu. Organizatorzy pragną, aby nadsyłane na Konkurs książki były pisane z według najwyższych standardów literatury dla dzieci, których wzorem jest niezmiennie twórczość patronki Konkursu, wielkiej szwedzkiej pisarki, Astrid Lindgren. Książki powinny być dla dzieci ważne i ciekawe, powinny być dla nich zrozumiałe, powinny uczyć myślenia i mądrości, poruszać najlepsze struny w ich duszy, a także chronić wrażliwość dziecka, budować jego pozytywny stosunek do świata i wiarę w siebie. Nagrodzone w Konkursie książki zostaną opublikowane w roku 2010 przez partnerujące Fundacji Wydawnictwa - Literatura, Publicat i Stentor.
Konkurs adresowany jest do osób pełnoletnich, zarówno pisarzy, jak i tych wszystkich, którzy dopiero próbują swoich sił w literaturze. Forma i tematyka są dowolne - może to być bajka, opowieść, powieść lub zbiór opowiadań, wierszem lub prozą. Konkurs dotyczy utworów w trzech kategoriach wiekowych: dla dzieci w wieku do 6 lat, od 6-10 lat oraz dla dzieci w wieku 10-14 lat. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne, oddzielnie w każdej kategorii. Pierwsza nagroda wynosi 15 000 PLN, druga - 10 000 PLN, a trzecia 5 000 PLN. Najlepsza praca konkursowa zostanie dodatkowo uhonorowana Grand Prix Konkursu - rzeźbą autorstwa Doroty Dziekiewicz- Pilich przedstawiającą Pippi Pończoszankę podnoszącą konia.
"W Polsce ukazuje się coraz więcej tytułów dla dzieci, natomiast ciągle brakuje wybitnych pozycji książkowych. Uważam, że warto poszukiwać i otaczać opieką nowe talenty literackie" - podkreśliła podczas konferencji pani prof. Joanna Papuzińska. Pani profesor Papuzińska była także przewodniczącą Jury I edycji Konkursu im Astrid Lindgren, ogłoszonego w 2006 roku, na który napłynęło 978 prac. Nagrodzone wówczas książki doczekały się też szerszego uznania: "Pozłacana rybka" Barbary Kosmowskiej została wybrana przez Polską Sekcję IBBY "Książką Roku 2007", "Ala Betka" Idy Pierelotkin otrzymała w roku 2008 nagrodę za debiut - "Guliwera w krainie Olbrzymów", - przyznawaną przez kwartalnik Guliwer, zaś wyróżniona w I Konkursie książka Małgorzaty Szyszko - Kondej " Sejf z milionem w środku" została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.
fot. wikipedia.org