Konkurs Literacko-Plastyczny o Kryształowe Pióro

Data: 2021-03-09 10:21:56 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Rusza I edycja Międzynarodowego Konkursu Literacko-Plastycznego Harper i zagubiona wiedza, w którym głównymi nagrodami są Kryształowe Pióra oraz publikacja prac 15 finalistów w specjalnym, ilustrowanym wydaniu książki autorstwa Kingi Langley.

Obrazek w treści Konkurs Literacko-Plastyczny o Kryształowe Pióro [jpg]

Konkurs jest skierowany do dzieci w wieku 6–14 lat mieszkających w Polsce oraz za granicą. Celem przedsięwzięcia jest propagowanie rodzimej literatury wśród dzieci i młodzieży, kształtowanie nawyku czytania, rozwój wyobraźni i umiejętności artystycznych oraz wprowadzanie młodego czytelnika w świat wartości moralnych i ich zastosowania w codziennym życiu. Dzięki organizacji konkursu plastycznego, opartego na wartościowej literaturze z gatunku fantasy, organizatorzy chcą zachęcić dzieci do obcowania ze sztuką, która nieprawdopodobnie wpływa na rozwój inteligencji. Neurobiolodzy wykazali, że uprawianie sztuki aktywuje uwagę poznawczą, która odgrywa istotną rolę w codziennym życiu. Jest ona szczególnie istotna w rozwoju dziecka, wpływając na kontrolę myśli, uczuć i zachowania, a tym samym na jego rozwój i edukację.

Prace konkursowe będą oceniać światowej sławy portrecistka Barbara Kaczmarowska-Hamilton (Wielka Brytania), Justyna Kisielewicz, malarka młodego pokolenia (Stany Zjednoczone), Matylda Konecka, polska ilustratorka (Wielka Brytania), Beata Drzazga, właścicielka BetaMed S.A. największej firmy medycznej w Polsce, oraz Ryszard Matecki, artysta i dyrektor Muzeum Regionalnego w Cedyni.

Prace zgłoszone do konkursu będą podlegać ocenie w trzech kategoriach wiekowych: 6–8 lat, 9–11 lat i 12–14 lat. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają statuetki Kryształowe Pióro, a 15 finalistów (po pięciu z każdej kategorii) otrzyma nagrody rzeczowe, książki, dyplomy oraz publikację swojej pracy w specjalnym, ilustrowanym wydaniu książki Harper i zagubiona wiedza autorstwa Kingi Langley.

Co należy zrobić, aby wziąć udział w konkursie?

1. Należy przeczytać książkę Harper i zagubiona wiedza lub wysłuchać darmowych fragmentów audiobooka dostępnych na stronie www.harperpolska.com w zakładce Konkurs.

2. Wybrać ulubiony fragment powieści i wykonać pracę plastyczną dowolną techniką (malarstwo, rysunek, tradycyjne techniki graficzne – bez grafiki komputerowej) w formacie A4 lub A3.

3. Zrobić zdjęcie swojej pracy i wysłać zgłoszenie za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie harperpolska.com najpóźniej do dnia 31 maja 2021 r.

Kapituła konkursowa wybierze 5 najlepszych prac w każdej z kategorii wiekowej – razem będzie to 15 finalistów. Zwycięskie prace wraz z informacją o ich autorach zostaną opublikowane na stronie internetowej organizatora w dniu 9 września 2021 r. w rocznicę urodzin Aleksandra Doby, polskiego podróżnika, który niespodziewanie odszedł po zdobyciu Kilimandżaro. Aleksander przed wyprawą do Afryki z entuzjazmem przyjął zaproszenie zajęcia miejsca jurora w kapitule Międzynarodowego Konkursu Literacko-Plastycznego o Kryształowe Pióro. W ten sposób organizatorzy chcą uhonorować pamięć tego wspaniałego człowieka, który zarażał wszystkich swoją niespożytą energią i wielką pasją odkrywcy.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Harper i zagubiona wiedza
Kinga Langley2
Okładka książki - Harper i zagubiona wiedza

Harper i zagubiona wiedza to pełna przygód opowieść o trzynastoletniej dziewczynie, która za sprawą zagadkowego wehikułu zostaje przemieniona w złotego...

dodaj do biblioteczki
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje