Publikacja "Płaszcz Ajewskiego" w nowatorski sposób przedstawia jeden z epizodów Powstania Warszawskiego.
Bohaterem komiksu jest Eugeniusz Ajewski, ps. "Kotwa", dowódca II plutonu w 3. kompanii szturmowej 4. Rejonu Obwodu Mokotów, walczący w Powstaniu Warszawskim na Mokotowie w Pułku "Baszta". Tytułowy płaszcz, zamówiony przez Ajewskiego u pewnego żydowskiego krawca jeszcze przed wybuchem powstania, kilkakrotnie ratuje mu życie w czasie walk.
Historia płaszcza Ajewskiego przeplata się z innymi epizodami powstańczymi, tworząc obraz życia młodych powstańców, widziany oczami jednego z nich.
Eugeniusz Ajewski, (konspiracyjne nazwisko Andrzej Morski), zastępca dowódcy kompani 0 - 2 „Witala” z pułku „baszta”, który toczył boje w okolicy ulicy Belwederskiej. W czasie II wojny światowej należał do Grupy Operacyjnej „Narew”, jego próby podjęcia studiów we Lwowie przerwało aresztowanie przez NKWD. Po powrocie do Warszawy przyłączył się do podziemia niepodległościowego i w ramach walki z wrogiem prowadził szeroko zakrojone akcje sabotażowe, wykolejał pociągi i zajmował się szkoleniem, pracował jako robotnik budowlany i kontynuował edukację na tajnej Politechnice Warszawskiej. W czasie trwania Powstania walczył na Mokotowie w pułku „Baszta”, a po zakończeniu walk trafił do niewoli, z której udało mu się zbiec. Dalszą walkę kontynuował zaś w partyzantce. Po wojnie poświecił się harcerstwu i boksowi, będąc przez 45 lat sędzią bokserskim. Był jednym z orędowników powstania Muzeum Powstania Warszawskiego, członkiem Światowego Związku Żołnierzy AK, przewodniczącym Komisji Historycznej i autorem siedmiotomowej monografii „Mokotów walczy 44”.
Źródło: www.czytelnia.onet.pl