Kolejne księgarnie zlikwidowane! Zniknęło ich aż czterdzieści!

Data: 2022-04-29 11:17:07 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

W ciągu ostatnich miesięcy w Polsce zniknęło kolejnych 40 księgarń. Takie dane w ostatnim raporcie podała Ogólnopolska Baza Księgarń prowadzona przez PIK. Najwięcej zamknięć książnic miało miejsce w województwie mazowieckim. 

Obrazek w treści Kolejne księgarnie zlikwidowane! Zniknęło ich aż czterdzieści! [jpg]
Fotografia ilustracyjna

43 księgarnie zostały zlikwidowane w okresie od 15 grudnia 2021 do 25 kwietnia 2022 roku. Takie informacje opublikowano w Ogólnopolską Bazie Księgarń prowadzonej przez Polską Izbę Książki.

Księgarnie najczęściej zamykano w mazowieckim 

W ciągu ostatnich miesięcy z bazy księgarskiej prowadzonej przez PIK wykreślonych zostało 43 księgarnie z czternastu województw. Najwięcej księgarń zlikwidowano w województwie mazowieckim, gdzie od grudnia ubiegłego roku zamknięto 9 księgarń. 

Może zainteresować cię także...

W województwie podlaskim od ubiegłego roku działa dziś o 6 księgarń mniej. Spore spadki zanotowały także województwo łódzkie i lubuskie (po 4 księgarnie) oraz opolskie, warmińsko-mazurskie i zachodniopomorskie (po trzy księgarnie).  Księgarnie zamknięto także na terenie województwa śląskiego, dolnośląskiego, pomorskiego, podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego oraz lubuskiego.

Wpływ pandemii na działalność księgarń

Warto zauważyć, że większe spadki odnotowano tuż po pierwszym roku zmagania z pandemią i „twardymi” lockdownami. Od marca 2020 do marca 2021 roku baza księgarń prowadzona przez Polską Izbę Książki odnotowała zamknięcie aż 95 księgarń. 

Może zainteresować cię także...

Według danych pochodzących z najnowszej analizy czytelnictwa przygotowanej przez Bibliotekę Narodową – wciąż najczęściej wybieraną formą pozyskiwania książek jest jej zakup. Zdaniem autorów analizy, w trakcie pandemii „wzrosło znaczenie sprzedaży online”.

Dlatego też część księgarń tradycyjnych zmuszona została do rozpoczęcia sprzedaży internetowej lub telesprzedaży wysyłkowej. Popularna stała się akcja „Książka na telefon”, której celem było zamawianie poszczególnych książek w lokalnych książnicach i odbieranie ich w księgarniach lub za pośrednictwem firm pocztowych. Mimo tych inicjatyw niektórym książnicom nie udało się przetrwać. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje