Jak założyć własny Klub Książki?

Data: 2019-05-10 10:00:21 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Jak założyć własny Klub Książki?

Kluby książki to organizowane systematycznie spotkania, podczas których – często przy pysznej kawie czy herbacie – rozmawia się o literaturze. Ale Kluby książki nie muszą mieć formalnego charakteru. Jak założyć własny klub książki?

Kluby książki często powstają z inicjatywy istniejących już organizacji, takich jak biblioteki, szkoły, domy kultury, stowarzyszenia czy fundacje. Warto zatem na początku sprawdzić, czy w Waszej okolicy nie istnieją już kluby, do których wystarczy się zapisać.

Informacje o tym, jakie kluby książki znajdują się w Waszym mieście łatwo znaleźć w Internecie czy na stronach bibliotek. Często także kluby te należą do sieci Dyskusyjnych Klubów Książki, prowadzonych pod egidą Instytutu Książki.

Jak założyć własny klub książki?

Jeśli jednak w Waszej okolicy nie istnieją żadne kluby, które Was interesują, możecie sami założyć własny klub książki.

Na początku warto przemyśleć, gdzie zorganizujecie klub książki i w jakiej formie. Czy miejsce na spotkanie udostępni Wam lokalna biblioteka, szkoła, księgarnia lub dom kultury, czy może spotykać będziecie się cyklicznie w domu kolejnych uczestników klubu?

Jeśli zamierzasz prowadzić klub tylko dla przyjaciół, warto odwiedzać się nawzajem. Nie musicie wówczas martwić się też o dobrą promocję czy formalizowanie własnego klubu. Jeśli zaś zamierzasz otworzyć klub dla siebie, swoich znajomych i innych czytelników z okolicy, koniecznie musisz przemyśleć współpracę z innymi podmiotami.

Gdy wybrałeś już miejsce i rodzaj swojego klubu, pomyśl o jego promocji. Stwórz profil i wydarzenie na Facebooku, poproś o jego udostępnienie na profilach lokalnych mediów. Wydrukuj, nawet na domowej drukarce, drobne ulotki i ogłoszenia, które rozdasz i umieścisz w bibliotece czy innym często odwiedzanym miejscu w Twojej okolicy.

Ustal także, kiedy odbędzie się pierwsze spotkanie i na jaki temat. Ważne, by pierwsi klubowicze wiedzieli już, jakich tematów będzie dotyczyło spotkanie klubu książki.

Dość duże wsparcie daje moderatorom.współpraca ze wspomnianym Instytutem Książki. Jeśli zgłosisz swój klub do wojewódzkiego koordynatora Dyskusyjnych Klub Książki, Twój klub otrzymywać może plakaty i inne materiały promocyjne. Zostaniecie także uwzględnieni na oficjalnych stronach Dyskusyjnych Klubów Książki. O tym, jak to zrobić, przeczytasz m.in. na stronie Instytutu Książki.

Pamiętaj jednak, że ten krok nie jest obowiązkowy – możesz prowadzić klub książki, jednocześnie nie należąc do sieci DKK.

Podczas pierwszego spotkania pamiętaj, by zapewnić komfortową atmosferę, przedstawić się i pozwolić na swobodną prezentację innych uczestników. Możecie razem ustalić zasady i formę prowadzenia Waszego klubu.

Należycie już do klubów książki w swojej okolicy? Lubicie takie spotkania? Jeśli nie, koniecznie spróbujcie – to naprawdę świetny sposób spędzania wolnego czasu, a przy okazji i poznawania ludzi o podobnych zainteresowaniach! 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje