Katowice Non - fiction

Data: 2011-10-18 10:17:45 | Ten artykuł przeczytasz w 7 min. Autor: kwojcik
udostępnij Tweet
News - Katowice Non - fiction

Zapraszamy na katowickie spotkania z reportażem - 23 października 2011, godz. 12.00 - 20.00




Program:


Godz. 12.00


Wojna w obrazie. Fotoreporterzy na frontach. Spotkanie + pokaz projektów:
Goście: Krzysztof Miller, Wojciech Grzędziński, Andrzej Meller
Prowadzenie: Jakub Śwircz



Krzysztof Miller - od 1989 fotoreporter "Gazety Wyborczej". Autor zdjęć z czechosłowackiej Aksamitnej Rewolucji, przewrotu w Rumunii, wojen (m.in. w Bośni i Chorwacji). W 1999 juror konkursu World Press Photo.


 
Wojciech Grzędziński – pracował jako fotoreporter dla takich tytułów jak „Super Express”, „Rzeczpospolita”, „Dziennik” i współpracował jako freelancer z agencjami prasowymi (Reuters, AFP). Jego prace były nagradzane w licznych konkursach fotograficznych takich jak Grand Press Photo, Newsreportage, BZWBK Press Photo. W 2009 roku jego zdjęcie z konfliktu w Gruzji zostało nagrodzone na World Press Photo.



Andrzej Meller - jest dziennikarzem - reportażystą, specjalizuje się w tematyce blisko- i środkowowschodniej. Stale współpracuje z "Tygodnikiem Powszechnym".


Godz. 14.00


Fotoreportaż. Co dalej? Spotkanie:
Goście: Filip Ćwik, Przemysław Pokrycki, Jan Brykczyński, Rafał Masłow
Prowadzenie:  Joanna Kinowska


 
Filip Ćwik – fotoreporter tygodnika „Newsweek Polska”, wcześniej związany z „Gazetą Wyborczą”. T Pomysłodawca i juror konkursu „Newsreportaż". Kilkukrotny laureat konkursu Grand Press Photo oraz zdobywca III miejsca w konkursie World Press Photo.


Przemysław Pokrycki - Fotoreporter, przez dwa lata pracował dla Super Expressu, współpracuje z Agencją Fotograficzną Reporter, publikuje w prasie m.in. Przekroju, Newsweeku.Absolwent Szkoły Filmowej w Łodzi (fotografia na Wydziale Operatorskim).Członek Stowarzyszenie Fotografów 'poniekąd'.



Jan Brykczyński – absolwent fotografii łódzkiej PWSFTViT i praskiej szkoły filmowej FAMU, fotograf regularnie współpracujący z Polityką i Przekrojem, Newsweekiem i National Geographic, publikował również w prasie zagranicznej- Der Spiegel, Die Welt, The Chicago Tribune.


 
Rafał Masłow- absolwent fotografii poznańskiej ASP, zajmuje się fotografią komercyjną (okładki magazynów, płyt, reklamy), znany portrecista polskich polityków, aktorów, artystów, muzyków.



Joanna Kinowska - historyk sztuki specjalizująca się w fotografii, pracuje w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki (dział edukacji); autorka programu edukacyjnego nt. fotografii, cyklu spotkań „Fotografia polska po 1945 roku” (2005–2008) i „Pytania o fotografię” (2009) w Zachęcie; założycielka bloga www.miejscefotografii.blogspot.com; autorka tekstów o fotografii; kuratorka wystaw fotograficznych, wykładowca Akademii Fotografii („Historia fotografii” i „Konteksty fotografii”); prowadzi warsztaty fotograficzne dla dzieci i młodzieży (Służewski Dom Kultury w Warszawie).



Godz. 16.00


Reportaż. Mozaika świata. Spotkanie:
Goście: Katarzyna Kwiatkowska, Wojciech Górecki, Marcin Michalski
Prowadzenie: Agnieszka Wójcińska


Katarzyna Kwiatkowska – redaktor kwartalnika Res Publica Nowa, ekspert Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego. Publikowała w „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „Dużym Formacie”, „Gazecie Wyborczej”, „Nowej Europie Wschodniej”. Nominowana do nagrody Amnesty International „Pióro nadziei 2011” za najlepszy artykuł o prawach człowieka w polskiej prasie.



Wojciech Górecki – historyk, dziennikarz, reporter, analityk, współautor filmu dokumentalnego „Boskość Stalina w świetle najnowszych badań”. Autor dwóch książek reporterskich: „Planeta Kaukaz” i „Toast za przodków”. W 2011 roku był finalistą nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz został nominowany do nagrody Nike 2011.



Marcin Michalski – pracował jako pedagog, szuflowy, patroszyciel ryb i dziennikarz. Od lata 2008 roku prowadzi grupy wsparcia dla młodzieży. Wspólnie z Maciejem Wasielewskim napisał książkę „81:1. Opowieści z Wysp Owczych”, która została wyróżniona nominacją do nagrody im. Beaty Pawlak.



Agnieszka Wójcińska – z wykształcenia psycholożka. Ukończyła podyplomowe studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim i Polską Szkołę Reportażu. Publikowała w „Polityce”, „Przekroju”, „Gazecie Wyborczej”, „Zwierciadle”, „Midraszu”. W 2011 roku nakładem wydawnictwa Czarne ukazała się jej książka pt. „Reporterzy bez fikcji. Rozmowy z polskimi reporterami”.



Godz. 18.00
Reportaż. Świadectwo historii. Spotkanie:
Goście: Joanna Szczęsna, Ewa Winnicka, Piotr Lipiński
Prowadzenie: Remigiusz Grzela


Joanna Szczęsna – dziennikarka, reporterka i pisarka. Od 1989 roku związana z „Gazetą Wyborczą”. Wraz z Anną Bikont napisała biografię Wisławy Szymborskiej „Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny” oraz reportaż historycznoliteracki „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu”, za który autorki otrzymały Nagrodę Wielkiej Fundacji Kultury. W 1999 roku została uhonorowana odznaką Zasłużony Działacz Kultury, a w 2006 Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.



Ewa Winnicka – reporterka. Od 1999 roku pracuje w „Polityce”. Jest współautorką kilku scenariuszy filmów dokumentalnych. Dwukrotna laureatka (2005 i 2009) nagrody Grand Press za teksty o tematyce społecznej. Autorka książki „Londyńczycy” – opowieści o polskich emigrantach w Wielkiej Brytanii.



Remigiusz Grzela – poeta, dramaturg, pisarz, dziennikarz. Publikował m.in. w paryskiej „Kulturze”, w „Gazecie Wyborczej”, „Zwierciadle”. Autor książek m.in. „Rozum spokorniał. Rozmowy z twórcami kultury”, „Bagaże Franza K. czyli podróż, której nigdy nie było”, „Bądź moim Bogiem” dedykowanej postaci Wiery Gran, „Hotel Europa. Rozmowy”, „Spełniony” – wywiadu-rzeki z Marianem Kociniakiem.



Piotr Lipiński – z wykształcenia prawnik, z zawodu reporter. Przez prawie dwadzieścia lat związany z „Gazetą Wyborczą”, w której publikował głównie reportaże historyczne. Autor książek: „Humer i inni”, „Bolesław Niejasny”, „Towarzysze Niejasnego”, „Raport Rzepeckiego”. Wielokrotnie wyróżniany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich za reportaże i oraz nominowany do nagrody „Press” w kategoriach reportaż i wywiad.



Organizatorzy: Instytut Reportażu, Rondo Sztuki
Partnerzy: Fundacja.doc


 
Wydarzenie towarzyszące Targom Ksiązki, które odbedą się w dniach 20-23 października br. w katowickim „Spodku”. Organizator Targów: Silesia Expo.

Wstęp wolny.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje