W szarej wieży na pustkowiu mieszka Beddeos, człowiek, który nie wie, jak się tam znalazł, i nie pamięta, co robił i kim był, zanim trafił do tego miejsca. Wraz z Tyfonem, mechanicznym pomocnikiem, próbuje przeżyć w tych niegościnnych stronach i szuka odpowiedzi na nurtujące go pytania. Jednakże splot dziwnych wydarzeń i spotkań z niezwykłymi istotami sprawi, że tajemnice powoli same zaczną się wyjaśniać. Ale czy Beddeos rzeczywiście jest gotów zmierzyć się ze swoją przeszłością i z tym, co kryje się głębiej, w bezdennej otchłani umysłu – prawdą o jego człowieczeństwie i świecie, w którym żyje?
Anna Brzezińska o „Kamiennej Ćmie”: „Paweł Matuszek czerpie pełnymi garściami z imaginarium fantastyki, ale pozostaje twórcą całkowicie odrębnym. Bawi się akcesoriami gatunku – zaginionymi rasami, postapokalitycznymi światami, tajemniczymi artefaktami, maszynami ożywianymi mocą umysłu – mnożąc zastawione na czytelnika pułapki. Bo “Kamienna Ćma” nie jest zwykłą baśnią inicjacyjną, mimo że mamy tu zagadkowego bohatera, który wyrusza na poszukiwanie swojej tożsamości. Im bardziej bohater zanurza się w świat, oryginalny, bogaty i wielowarstwowy, tym wyraźniej odsłaniają się kolejne warstwy złudzeń. Złudzeń bohatera, który będzie musiał zakwestionować własne wyobrażenia, i złudzeń czytelnika, który przywykł do epickich konfliktów, walk i wędrówek. Tymczasem Matuszek zaciera w “Kamiennej Ćmie” granicę pomiędzy światem i bohaterem. Nie dekoduje rzeczywistości, nie wyjawia czytelnikowi rządzących nią praw, ale wciąga go w fascynującą, symboliczną opowieść o zmianie, o poznaniu i samoświadomości.”
„Kamienna Ćma” to pierwsze dzieło, które powstało zgodnie z wytycznymi autorskiej koncepcji Lopterus Press. Zakłada ona, że książka jest artefaktem przemawiającym do czytelnika nie tylko treścią, ale także wyglądem, czcionką, ilustracjami i innymi zabiegami formalnymi, które nie mają pełnić funkcji ozdobników, lecz powinny być integralną częścią wypowiedzi i pogłębiać przekaz. W przypadku „Kamiennej Ćmy” idea Lopterus Press przybrała kształt książki w książce, gdyż powieść zawiera w sobie ilustrowaną bajkę dla dzieci, niezbędną do zrozumienia związków głównego bohatera z otaczającą go rzeczywistością.
11 lipca w poniedziałek o godzinie 14:00 zapraszamy na wirtualny czat z Pawłem Matuszkiem, autorem błyskotliwego debiutu powieściowego Kamienna Ćma. Pytania można już zadawać autorowi pod adresem: http://czat.wp.pl/id_czata,3799,naszgosc.html