Jelly Frucik: od list bestsellerów do prokuratury – kontrowersje wokół młodego influencera

Data: 2024-11-22 11:46:59 | aktualizacja: 2024-11-22 11:48:56 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Filip N., znany w internecie jako Jelly Frucik, to 19-letni influencer z Tczewa, który zdobył ogromną popularność dzięki swoim transmisjom na żywo na TikToku. Jego konto obserwuje ponad 700 tysięcy osób, a każda transmisja przyciąga tysiące widzów. Niedawno do księgarń trafiła jego książka Jelly Frucik i szalony live, która szybko trafiła na szczyty list bestsellerów. Jednak działalność Jelly Frucika wzbudza liczne kontrowersje, które ostatnio doprowadziły do interwencji prokuratury. 

Jelly Frucik i szalony live - fragment okładki
  • Jelly Frucik, 19-letni influencer z Tczewa, zyskał ogromną popularność na TikToku, ale jego kontrowersyjne zachowania wzbudzają liczne zastrzeżenia.
  • Książka Jelly Frucika, Jelly Frucik i szalony live, skierowana do młodych fanów, szybko trafiła na listy bestsellerów.
  • Podczas promocji książki w Warszawie tłumy fanów doprowadziły do odwołania spotkania ze względów bezpieczeństwa.
  • Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych zarzucił influencerowi deprawowanie dzieci i złożył zawiadomienie do prokuratury.
  • Filipowi N. grozi do trzech lat więzienia za publiczne promowanie agresywnych i nieodpowiednich treści skierowanych do nieletnich.

Kontrowersyjne treści i zachowania

Jelly Frucik zyskał popularność głównie dzięki nietypowym i często szokującym zachowaniom podczas transmisji. Wśród jego najbardziej krytykowanych działań znalazły się obrażanie widzów, używanie wulgaryzmów, a nawet próby spożywania przedmiotów, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia – między innymi tabletek do zmywarki. Jednym z przykładów jest sytuacja, w której influencer zwrócił się do swoich widzów w sposób, który wielu uznało za agresywny:

Jak jesteś biedakiem, to nie oglądaj moich live’ów, bo mnie to irytuje. Nie mam czasu na żebraków

Innym razem zachęcał dzieci do przesyłania mu pieniędzy podczas transmisji, mówiąc:

Jak nie wysyłacie prezentów, to możecie spadać. Na takich widzów nie mam ochoty

Te słowa spotkały się z ostrą reakcją zarówno ze strony opinii publicznej, jak i organizacji monitorujących treści w internecie.

Sukces książkowy i problemy podczas promocji

Niedawno Jelly Frucik wydał książkę Jelly Frucik i szalony live, skierowaną przede wszystkim do jego młodych fanów. Książka zawiera quizy na temat autora, łamigłówki oraz inne interaktywne elementy, które mają przyciągnąć jego społeczność. Publikacja natychmiast trafiła na listy bestsellerów, stając się jednym z najlepiej sprzedających się tytułów w krótkim czasie.

Podczas jednego ze spotkań promujących książkę, które odbyło się w warszawskim centrum handlowym Westfield Arkadia, doszło jednak do chaosu. Tłumy młodych fanów, które przybyły na wydarzenie, przekroczyły wszelkie oczekiwania organizatorów. Ze względu na brak możliwości zapewnienia bezpieczeństwa spotkanie zostało odwołane.

Reakcja Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych

Działalność Jelly Frucika zwróciła uwagę Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. W oficjalnym komunikacie organizacja stwierdziła:

Filip N., znany jako Jelly Frucik, propaguje w internecie treści deprawujące dzieci i młodzież. Sposób, w jaki komunikuje się z młodymi widzami, jest nie tylko agresywny, ale także zawiera treści mogące mieć negatywny wpływ na ich rozwój psychiczny.

W związku z tym Ośrodek złożył zawiadomienie do prokuratury, zarzucając influencerowi publiczne deprawowanie dzieci oraz promowanie nieodpowiednich treści. Prokuratura Rejonowa w Tczewie wszczęła dochodzenie w tej sprawie, a za zarzucane czyny Filipowi N. grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności.

Dyskusja na temat odpowiedzialności influencerów

Sprawa Jelly Frucika wywołała szeroką dyskusję na temat wpływu influencerów na młodych odbiorców. Eksperci podkreślają, że media społecznościowe, choć oferują wiele możliwości, mogą również stanowić zagrożenie, jeśli treści nie są odpowiednio moderowane. W przypadku młodych widzów, którzy łatwo ulegają wpływom, odpowiedzialność twórców treści staje się szczególnie ważna.

Rodzice, pedagodzy i psycholodzy zwracają uwagę, że rosnąca popularność takich postaci jak Jelly Frucik jest sygnałem do większej kontroli nad treściami w internecie oraz edukacji dzieci w zakresie korzystania z mediów społecznościowych. Dyskusja wokół tej sprawy może mieć istotny wpływ na regulacje dotyczące działalności influencerów w Polsce.

Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Jelly Frucik i szalony live
szaliny.filip (Filip Nowak, Jelly Frucik)0
Okładka książki - Jelly Frucik i szalony live

Ta pozycja nie jest zwykłą książką "do czytania". Zamiast nudnych, obszernych tekstów znajdziesz tam ogromne pole do popisu, na którym będziesz mógł uwolnić...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje