Jastrun kontrowersyjny

Data: 2008-12-02 20:59:07 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Jastrun kontrowersyjny

"Do tej pory Miejska Biblioteka Publiczna w Piekarach Śląskich nie miała swego patrona" - pisała w listopadzie Katarzyna Nylec w "Dzienniku Zachodnim": "Pracownicy, by podnieść rangę piekarskiej książnicy zdecydowali o nadaniu imienia Mieczysława Jastruna - poety i tłumacza.

Na tę propozycję nie przystali jednak radni. Członkowie komisji do spraw społecznych, jak i komisji budżetowo-gospodarczej byli zgodni. Poddali w wątpliwość kandydaturę zaproponowaną przez bibliotekarzy. Z takiego obrotu sprawy nie był zadowolony prezydent Stanisław Korfanty. Podczas sesji rady miasta musiał wnioskować o zdjęcie projektu uchwały z porządku obrad. Prezydent nie krył zdziwienia odrzuceniem projektu, tym bardziej, że sprawa była omawiana na komisjach.

Co sprawiło, że kwestia nadania imienia stała się kością niezgody? Ireneusz Ko-moszyński z Koalicji Piekarskiej Prawicy złożył wniosek, w którym wyjaśnia, że uzasadnienie przedstawione przez pracowników MBP nie jest przekonywujące. Ich argumentowanie, zdaniem radnych, było zbyt lapidarne. We wniosku czytamy, że kwestia nadania imienia bibliotece wymaga dyskusji środowiska kulturalnego w mieście.

 Merytorycznie do sprawy odnieśli się również radni komisji ds. społecznych. - Uznaliśmy, że odgrywająca tak istotną rolę placówka w mieście powinna nosić imię człowieka zasłużonego przede wszystkim dla Piekar Śląskich. Osoby, której nazwisko będzie można bez trudu skojarzyć z miastem. Ponadto nie sposób przymknąć oko na niechlubną przeszłość Mieczysława Jastruna - wyjaśniał nam Leszek Podzimski, członek komisji. - Naszym zdaniem patronem biblioteki powinna zostać osoba o nieposzlakowanej opinii - dodaje. Rozgorzała dyskusja o ewentualnej kandydaturze.

Padła propozycja, by uhonorować postać Teodora Heneczka, jednego z pierwszych polskich drukarzy. To właśnie Heneczkowi piekarzanie zawdzięczali wpływ na krzewienie kultury na Śląsk, a założona przez niego drukarnia w Piekarach była jedną z pierwszych w regionie.

Wątpliwości piekarskich radnych podziela także pochodzący z Bytomia filolog, redaktor podejmującego tematykę współczesnego rynku literackiego portalu Granice.pl Sławomir Krempa. - Kandydatura tego właśnie poety jest dosyć ryzykowna. O ile nie można zarzucić mu braku kunsztu literackiego i erudycji, o tyle niektóre fakty biograficzne stanowią ciemniejszą stronę sylwetki Jastruna - mówi. - Poeta ten nie jest człowiekiem kryształowo czystym. O tym, że sympatyzuje z komunistami, dał wyraz, wstępując w 1940 roku do Związku Sowieckich Pisarzy Ukrainy, dokładnie w rok po wkroczeniu Rosjan na teren Polski. Był tak służalczo oddany komunistom, że podjął się napisania podręcznika dla klasy dziesiątej, w którym zawarto niemal wyłącznie propagandowe wiersze o wątpliwej klasie literackiej - wylicza skazy na życiorysie twórcy Krempa. Na tym jednak nie koniec.

Propagandzie Jastrun ulegał jeszcze przez wiele lat. - W "Balladzie zimowej" ostro krytykuje żołnierzy Armii Krajowej, ukazując ich jako morderców polskiego narodu. Obnosił się z sympatią do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Wystąpił z partii dopiero wtedy, gdy jej represje dotknęły go osobiście. Jastrun nie opuszczał żadnych uroczystości na cześć komunizmu - wyjaśnia publicysta. - Doskonały warsztat pisarski niestety nie wystarcza, by móc zrobić z poety patrona publicznej instytucji kultury. Musiałby on jeszcze dokonywać w życiu właściwych wyborów moralnych.

Od pracowników biblioteki otrzymaliśmy oficjalną odpowiedź, w której zaznaczają, że ich propozycja pokierowana jest chęcią podniesienia rangi i prestiżu placówki. Przyznają, że ich praca skupia się na kulturze, a nie polityce.

"Jeśli nasza propozycja nie zyskała poparcia, to zgodnie odchodzimy od pomysłu nadania imienia w ogóle. Dla nas - ludzi kultury, nie ma tematu do dyskusji, ani do rozważań na temat stanowiska innych osób w tej przykrej dla nas sprawie" - napisali."

za: http://piekaryslaskie.naszemiasto.pl/wydarzenia/919429.html

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje