Jan Kochanowski w gościnie u Szekspira. Pomnik twórcy „Trenów” w Stratford

Data: 2022-06-29 13:03:39 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Pomnik Jana Kochanowskiego, jednego z najważniejszych twórców dojrzałego renesansu w Polsce, stanął w Stratford. Posąg umieszczony został w ogrodzie domu, który przed wiekami należał do żony dramaturga. 

Obrazek w treści Jan Kochanowski w gościnie u Szekspira. Pomnik twórcy „Trenów” w Stratford  [jpg]
Rycina Jana Kochanowskiego / domena publiczna / Józef Buchbinder, Aleksander Regulski

W ostatnim czasie w Stratford, rodzinnej miejscowości Williama Szekspira, odbywał się festiwal literacki przybliżający Brytyjczyk postać Jana Kochanowskiego. Zwieńczeniem wydarzenia współorganizowaneągo przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie było odsłonięcie posągu Jana Kochanowskiego. 

Pomnik Jana Kochanowskiego w domu Szekspira 

Nieduży pomnik Jana Kochanowskiego stworzony został przez rzeźbiarza Andrew Lilleya na zamówienie Instytutu Kultury Polskiej oraz Polonii z Warwickshire w ramach organizowanego przed kilkoma dniami festiwalu literackiego promującego na obczyźnie postać polskiego twórcy. W ramach festiwalu zorganizowane zostały warsztaty dla dzieci, spotkania z badaczami oraz koncerty muzyczne. 

Może zainteresować cię także...

W ramach projekty ShakesPEERS Polacy przekazali wykonany z brązu pomnik twórcy Trenów organizacji Shakespeare Birthplace Trust, która na Wyspach dba o zachowanie dziedzictwa autora Makbeta. Odsłonięcie niezwykłego pomniku dokonano przy udziale ambasadora Polski w Wielkiej Brytanii Piotra Wilczka i dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Londynie Marty de Zuniga oraz przedstawicieli strony brytyjskiej: przewodniczącego organizacji Shakespeare Birthplace Trust Petera Kyle’a oraz burmistrzyni Stratford – Gill Cleeve. Pomnik postawiono w ogrodzie domu, który w przeszłości należał do żony słynnego angielskiego dramaturga, Anny Hathaway. 

Co łączy Szekspira i Kochanowskiego 

Jak zauważone zostaje w opublikowanej przez Instytut Książki notatce PAP, angielski dramaturg i Jan Kochanowski działali w dość bliskim sobie okresie. Między nimi było jednak ponad 30 lat różnicy – Szekspir urodził się w 1564 roku, z kolei Kochanowski w okolicach roku 1530. Zarówno angielski dramaturg, jak i polski poeta odegrali jednak znaczną rolę w kształtowaniu kultury w swoich krajach. 

Może zainteresować cię także...

Nie bez przyczyny Kochanowskiego nazywa się do dziś ojcem polskiej wersyfikacji. Na dorobek Jana z Czarnolasu składają się bowiem nie tylko znane uczniom z lekcji polskiego Treny. Teksty te – pisane po stracie córki – często uznaje się za załamanie światopoglądowe polskiego twórcy. Wcześniej Kochanowski tworzy Pieśni, znacznie różniące się tonem, o optymistycznym wydźwięku, które opublikowane zostają dopiero po śmierci autora.  Wraz z wydanymi w 1586 roku Pieśniami, ukazuje się także Pieśń świętojańska o Sobótce oraz pieśń Czego chcesz od nas, Panie. Dekadę wcześniej – w 1579 roku – ukazał się Psałterz Dawidów, jedno z monumentalnych dzieł doby polskiego renesansu. Kochanowski przełożył 150 psalmów, stosując w przekładach przymiotniki (niewystępujące w oryginale) oraz rymy.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Fraszki, pieśni, treny. Wydanie z opracowaniem
Jan Kochanowski0
Okładka książki - Fraszki, pieśni, treny. Wydanie z opracowaniem

Notatki na marginesie. Cytaty, które warto znać. Streszczenie....

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Pokaż wszystkie recenzje