Jan Kochanowski w gościnie u Szekspira. Pomnik twórcy „Trenów” w Stratford

Data: 2022-06-29 13:03:39 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Pomnik Jana Kochanowskiego, jednego z najważniejszych twórców dojrzałego renesansu w Polsce, stanął w Stratford. Posąg umieszczony został w ogrodzie domu, który przed wiekami należał do żony dramaturga. 

Obrazek w treści Jan Kochanowski w gościnie u Szekspira. Pomnik twórcy „Trenów” w Stratford  [jpg]
Rycina Jana Kochanowskiego / domena publiczna / Józef Buchbinder, Aleksander Regulski

W ostatnim czasie w Stratford, rodzinnej miejscowości Williama Szekspira, odbywał się festiwal literacki przybliżający Brytyjczyk postać Jana Kochanowskiego. Zwieńczeniem wydarzenia współorganizowaneągo przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie było odsłonięcie posągu Jana Kochanowskiego. 

Pomnik Jana Kochanowskiego w domu Szekspira 

Nieduży pomnik Jana Kochanowskiego stworzony został przez rzeźbiarza Andrew Lilleya na zamówienie Instytutu Kultury Polskiej oraz Polonii z Warwickshire w ramach organizowanego przed kilkoma dniami festiwalu literackiego promującego na obczyźnie postać polskiego twórcy. W ramach festiwalu zorganizowane zostały warsztaty dla dzieci, spotkania z badaczami oraz koncerty muzyczne. 

Może zainteresować cię także...

W ramach projekty ShakesPEERS Polacy przekazali wykonany z brązu pomnik twórcy Trenów organizacji Shakespeare Birthplace Trust, która na Wyspach dba o zachowanie dziedzictwa autora Makbeta. Odsłonięcie niezwykłego pomniku dokonano przy udziale ambasadora Polski w Wielkiej Brytanii Piotra Wilczka i dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Londynie Marty de Zuniga oraz przedstawicieli strony brytyjskiej: przewodniczącego organizacji Shakespeare Birthplace Trust Petera Kyle’a oraz burmistrzyni Stratford – Gill Cleeve. Pomnik postawiono w ogrodzie domu, który w przeszłości należał do żony słynnego angielskiego dramaturga, Anny Hathaway. 

Co łączy Szekspira i Kochanowskiego 

Jak zauważone zostaje w opublikowanej przez Instytut Książki notatce PAP, angielski dramaturg i Jan Kochanowski działali w dość bliskim sobie okresie. Między nimi było jednak ponad 30 lat różnicy – Szekspir urodził się w 1564 roku, z kolei Kochanowski w okolicach roku 1530. Zarówno angielski dramaturg, jak i polski poeta odegrali jednak znaczną rolę w kształtowaniu kultury w swoich krajach. 

Może zainteresować cię także...

Nie bez przyczyny Kochanowskiego nazywa się do dziś ojcem polskiej wersyfikacji. Na dorobek Jana z Czarnolasu składają się bowiem nie tylko znane uczniom z lekcji polskiego Treny. Teksty te – pisane po stracie córki – często uznaje się za załamanie światopoglądowe polskiego twórcy. Wcześniej Kochanowski tworzy Pieśni, znacznie różniące się tonem, o optymistycznym wydźwięku, które opublikowane zostają dopiero po śmierci autora.  Wraz z wydanymi w 1586 roku Pieśniami, ukazuje się także Pieśń świętojańska o Sobótce oraz pieśń Czego chcesz od nas, Panie. Dekadę wcześniej – w 1579 roku – ukazał się Psałterz Dawidów, jedno z monumentalnych dzieł doby polskiego renesansu. Kochanowski przełożył 150 psalmów, stosując w przekładach przymiotniki (niewystępujące w oryginale) oraz rymy.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Fraszki, pieśni, treny. Wydanie z opracowaniem
Jan Kochanowski0
Okładka książki - Fraszki, pieśni, treny. Wydanie z opracowaniem

Notatki na marginesie. Cytaty, które warto znać. Streszczenie....

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje