James Paterson wyróżnia „inny rodzaj rasizmu” dotyczący białych pisarzy

Data: 2022-06-15 10:08:05 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

James Patterson, popularny autor kryminałów i thrillerów, w ostatnim wydaniu brytyjskiej gazety „The Sunday Times” powiedzieć miał, że biali starsi pisarze płci męskiej doświadczają dziś innego rodzaju rasizmu. Po fali krytyki w mediach, pisarz przeprosił za sprawą mediów społecznościowych i dodał, że nie wierzy, by mężczyzn spotykała dyskryminacja w sferze zawodowej. 

Obrazek w treści James Paterson wyróżnia „inny rodzaj rasizmu” dotyczący białych pisarzy [jpg]
Fotografia ilustracyjna/Pexels

W ostatni weekend na łamach brytyjskiej gazety „The Sunday Times” pojawił się artykuł poświęcony popularnemu pisarzowi Jamesowi Pattersonowi. Twórca thrillerów takich jak Kolekcjoner opowiadał w nim m.in. o współpracy z Dolly Parton, która angażuje się w liczne działania związane z promocją literatury, a także roli pisarza-mężczyzny we współczesnym świecie. To właśnie opinie na temat rasizmu, jakiego doświadczają dziś starsi biali mężczyźni piszący książki, wzbudziły najwięcej uwagi czytelników i internautów.

James Patterson a dyskryminacja białych mężczyzn 

W artykule, który ukazał się na łamach  „The Sunday Times” Patterson stwierdzić miał, że biali mężczyźni po 50. roku życia, którzy zajmują się pisaniem, doświadczają innego rodzaju rasizmu, który uwidacznia się w momencie chęci współpracy z wydawcami lub przebicia się do świata telewizji i kina. 

O co w tym wszystkim chodzi? Czy możesz znaleźć pracę? Tak. Czy jest to trudniejsze? Tak. Dla starszych pisarzy jest jeszcze trudniej. Nie spotkasz wielu 52-letnich białych mężczyzn [którym się to udało – przyp. red.]

– powiedzieć miał pisarz. 

Dodatkowo pisarz odniósł się w rozmowie do decyzji jego wydawcy o wycofaniu się z publikacji wspomnień Woody’ego Allena w 2020 roku, gdy pracownicy wydawnictwa zbojkotowali prace nad publikacją z powodu zarzutów wobec reżysera. Zdaniem popularnego autora Allen miał „prawo opowiedzieć swoją historię”.

James Patterson odpowiada na krytykę 

Po publikacji wywiadu z pisarzem na łamach angielskiego czasopisma, w sieci pojawiło się mnóstwo komentarzy odnoszących się do wypowiedzi popularnego autora. Treść wywiadu za sprawą mediów społecznościowych skomentowała m.in. Roxane Gay, amerykańska pisarka i feministka, autorka esejów Zła feministka, opowiadań Histeryczki oraz powieści autobiograficznej Głód. Pamiętnik (mojego) ciała

Jamesie Pattersonie spośród wszystkich ludzi. Przede wszystkim pisz własne książki, kolego

– napisała na Twitterze.

We wtorkowe popołudnie pisarz za sprawą swojego konta na Twitterze oświadczył, że nie wierzy, by biali pisarze byli dyskryminowani na polu zawodowym: 

Przepraszam za stwierdzenie, że problemy ze znalezieniem pracy dla białych pisarzy płci męskiej są formą rasizmu. Absolutnie nie wierzę, że rasizm jest praktykowany wobec białych pisarzy. Proszę, wiedz, że mocno popieram różnorodność głosów – w literaturze, w Hollywood, wszędzie

– napisał na Twitterze. 

James Patterson urodził się w 1947 roku w Newburgh w Stanach Zjednoczonych. Jako pisarz zadebiutował w wieku 45 lat powieścią W sieci pająka, która w Stanach Zjednoczonych wydana została w 1992 roku. Łącznie na swoim koncie ma kilkadziesiąt książek; część z nich wchodzi w skład serii literackich, jak cykl z Aleksem Crossem czy seria NYPD Red, niektóre wydane zostały we współautorstwie z innymi pisarzami.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Cross
James Patterson1
Okładka książki - Cross

W początkach swojej kariery w waszyngtońskiej policji Alex Cross przeżył wielką osobliwą tragedię - na oczach detektywa niezidentyfikowany snajper zastrzelił...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje