Jak pozbyć się cukrzycy i otyłości?

Data: 2013-06-19 13:10:44 | Ten artykuł przeczytasz w 8 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Jak pozbyć się cukrzycy i otyłości?

Książka Koniec z cukrzycą i otyłością zawiera nowy, rewelacyjny program utraty wagi, zapobiegania chorobom i utrzymywania znakomitego samopoczucia!

 

■ Czy masz nadwagę?

■ Czy lekarz powiedział Ci, że Twoje stężenie cukru na czczo jest trochę za wysokie?

■ Czy masz niepohamowany apetyt na słodycze i  węglowodany wysokoprzetworzone?  

■ Czy masz wysokie ciśnienie tętnicze?                      

■ Czy w Twojej rodzinie ktoś cierpiał na cukrzycę, choroby serca lub otyłość?                     

 

Jeśli Twoja odpowiedź na którekolwiek z tych pytań jest twierdząca, to znaczy, że ta książka jest Ci potrzebna. 

 

Tłumaczka książki doktora Hymana jako osoba z ponad dwudziestoletnią zdiagnozowaną cukrzycą typu 2 postanowiła sprawdzić jej skuteczność na sobie. Oto, jakie były efekty stosowania się - przynajmniej częściowo - do zaleceń autora przez Joannę Figlewską.

 

W programie doktora Hymana chodzi o znacznie więcej niż o sam poziom cukru we krwi. Książka opowiada o dotarciu do samych korzeni problemu i zaradzeniu mu na różnych poziomach – biologicznym, osobistym, społecznym i ekonomicznym. Książka rozprawia się z mitami, które każą nam wierzyć, że cukrzyca jest chorobą wrodzoną. Znaleźć w niej można argumenty i wyniki badań świadczące o tym, że z cukrzycy można się wyleczyć lub złagodzić ją. A mój krótki lecz udany dwumiesięczny okres stosowania „Sześciotygodniowego planu działania”, o którym piszę poniżej, przyniósł dowody na to, że program działa!

 

Dzięki publikacji Koniec z cukrzycą i otyłością można nauczyć się, jak przygotować umysł, ciało i własną kuchnię do sześciotygodniowego planu; jak zdrowieć razem dzięki tworzeniu lub przyłączaniu się do grup wsparcia i w końcu, jak dokonać oceny stanu własnego zdrowia dzięki testom z tej książki i badaniom laboratoryjnym, które pomogą zrozumieć przyczyny i zaawansowanie swojej cukrzyco-otyłości. Mamy w niej również gotowy do zastosowania „Sześciotygodniowy plan działania”. Jest to praktyczny sześciotygodniowy program w sześciu krokach, który można zastosować samodzielnie lub pod opieką lekarza prowadzącego. Stosowanie się do sześciotygodniowego planu działania może drastycznie obniżyć stężenie glukozy we krwi i spowodować niedocukrzenie, jeśli przyjmuje się leki przeciwcukrzycowe. 

 

Początkowo do przekładu książki Marka Hymana Koniec z cukrzycą i otyłością przystępowałam z ogromnym zaciekawieniem i entuzjazmem, choć również ze sporą dozą sceptycyzmu. Wiedząc dość dużo o swojej chorobie, trudno mi było przyjąć do wiadomości - co więcej: uwierzyć - że cukrzycę można cofnąć, a nawet wyleczyć! Postanowiłam mimo to spróbować. Od razu szczerze przyznaję, że nie zastosowałam się w pełni do sześciotygodniowego programu doktora Hymana. 

 

Plan przewiduje wyeliminowanie CAŁKOWITE! z diety następujących produktów:

1. Cukru pod jakąkolwiek postacią. Na przykład sok z agawy, syrop klonowy, stewia oraz „najnowsze i najlepsze” słodziki na rynku to cukier.

2. Wszystkich produktów mącznych (nawet bezglutenowych). Dotyczy to precli, chleba, bułek, naleśników, makaronów, itd. To produkty, które są szybko wchłaniane i wywołują wysoki skok poziomu insuliny. 

3. Całej żywności przetworzonej. Dotyczy to wszystkich tłuszczów trans i syropu glukozowego z wysoką zawartością fruktozy. 

4. Wszystkich produktów mlecznych i zawierających gluten. Stanowią one główne źródło procesów zapalnych w organizmie. 

5. Jeśli przystępuje się do planu zaawansowanego, wyeliminować należy z jadłospisu wszystkie ziarna, warzywa zawierające skrobię, a także owoce. Wykreślić trzeba z jadłospisu kabaczki, groszek, ziemniaki, kukurydzę, a także warzywa korzeniowe takie jak brukiew, pasternak i rzepa, oraz wszystkie owoce, poza połową filiżanki owoców jagodowych dziennie.

 

Przede wszystkim nie zrezygnowałam całkowicie z pieczywa (choć znacznie zmniejszyłam jego dzienne spożycie, ograniczając się, zgodnie z dietą cukrzycową, wyłącznie do chleba razowego, 2 kromek na dzień). Nie wykluczyłam także z diety produktów mlecznych ani kawy, chociaż zmniejszyłam jej ilość na szklankę, zabielając ją mlekiem o zawartości 0% tłuszczu. Podobnie postąpiłam z twarogiem i jogurtami – zero tłuszczu. Rzecz jasna, zrezygnowałam również z cukru pod wszelką postacią, ale nie ze słodzika, a także nie wyrzekłam się porcji owoców jagodowych czy migdałów raz na jakiś czas. Ponadto nie wykluczyłam z diety napojów gazowanych słodzonych aspartamem, pomimo usilnych zaleceń autora.

 

Wychodząc z założenia, że lepiej zastosować choć trochę założeń programu Koniec z cukrzycą i otyłością niż trzymać się kurczowo zasady „wszystko albo nic”, stopniowo wcielałam w życie zalecenia dr. Hymana. Z racji pracy nad przekładem, ćwiczenia fizyczne z braku czasu ograniczyłam do krótkich spacerów w dość szybkim tempie. Przyznam, że byłam bardzo ciekawa, czy to wszystko da jakieś efekty.

 

Zaopatrzyłam się w niemalże pełen zestaw niezbędnych suplementów dostępnych na naszym rynku (większość z nich podałam w swoich przypisach do książki). Po konsultacji z lekarzem odstawiłam na próbę statyny i fibraty. Regularnie mierzyłam stężenie glukozy we krwi, co najmniej 3 razy dziennie.

 

Już po trzech tygodniach dawka 18 jednostek analogu insuliny długodziałającej okazała się za wysoka, prowadząc do niskich stężeń glukozy na czczo (poniżej 70, a czasem nawet 60). Zeszłam więc na 15 jednostek. Po następnych 3 tygodniach ponownie zmniejszyłam dawkę, dostosowując ją jednak do pomiarów cukru we krwi – raz było to 13 jednostek, raz 11, a czasem nawet 9, zależnie od stężenia cukru przed snem.

 

W ciągu dwóch miesięcy schudłam 4,8 kg, tracąc po kilka centymetrów w obwodach, a więc nie był to jedynie skutek pozbycia się wody z organizmu. Trójglicerydy wróciły do granic normy, ale cholesterol niestety, wzrósł powyżej normy. W tym przypadku sama zmiana (częściowa) diety i stylu życia okazała się niewystarczająca, lekarz zatem zadecydował, że powinnam wrócić do zażywania statyn.

 

Reasumując – jeśli tylko niektóre wskazówki z książki Koniec z cukrzycą i otyłością dały efekt w postaci znacznego ograniczenia dawek analogu insuliny oraz doprowadziły do ubytku masy ciała, a przy okazji poprawy samopoczucia, to można wysnuć logiczny wniosek, że ścisłe przestrzeganie planu doktora Hymana przyniosłoby jeszcze bardziej spektakularne korzyści. 

 

Jestem głęboko przekonana, że przy pewnej dawce samozaparcia i poddaniu się w pełni zaleceniom Marka Hymana mogłabym, choćby na jakiś czas, w pełni odstawić insulinę. Cud? Nie wierzę w cuda. Wierzę w to, co dzięki osiągnięciom współczesnej nauki można wcielić w życie i co naprawdę działa!

 

Na początku książki zamieszczony jest prosty test, który będzie pomocny w sprawdzeniu, czy cierpisz na cukrzyco-otyłość. Ponieważ ten problem dotyka co drugiego Europejczyka, to Twoja odpowiedź będzie najprawdopodobniej twierdząca. Nie jest tak, że każda szczupła osoba jest wolna od problemu cukrzyco-otyłości. Nawet szczupłe osoby mogą być podatne na cukrzycę. Dzięki prostemu testowi z książki dowiedzieć się można, czy lekka nawet otyłość w okolicach pasa jest pierwszym z objawów podatności na zachorowanie na cukrzycę. 

 

W książce Koniec z cukrzycą i otyłością znajduje się wiele przepisów nadających się dla dzieci. Natomiast jeśli chodzi o suplementy, to są one przeznaczone dla wszystkich, nawet dla dzieci najmłodszych. Właściwe odżywianie jest fundamentem sześciotygodniowego planu działania. Do tego tygodnia przygotowujemy się, rozpoczynając fazę przygotowawczą. Jak napisałam wyżej, nie zastosowałam się do wszystkich punktów i zaleceń Dr Hymana. Ale mimo to, stosowanie się do pozostałych wskazówek planu przyniosło spektakularne efekty! 

 

Joanna Figlewska

Cukrzyca typu 2 od 20 lat

Metformina 850 g 3 x dziennie

Onglyza 5 mg rano

Lantus 18 jednostek wieczorem

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje