Ilustracja z pierwszej okładki Harry'ego Pottera sprzedana za prawie 2 miliony dolarów!

Data: 2024-07-07 10:06:01 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Właśnie wylicytowana została oryginalna ilustracja z pierwszej wersji książki o Harrym Potterze. Jest to najdroższy przedmiot związany z uniwersum stworzonym przez J.K. Rowling. 

Zdjęcie poglądowe
fot. WYdawnictwo Bloomsbury Publishing/Thomas Taylor

Książkowy cykl opowiadający o Harrym Potterze niezmiennie jest jedną z najpopularniejszych serii na całym świecie. J.K. Rowling stworzyła uniwersum, które z roku na rok zyskuje nowych fanów. Wszystko to potwierdzają ostatnie wydarzenia. Okazuje się, że oryginalna akwarela znajdująca się na okładce pierwszej wersji książki sprzedała się za kilka milionów dolarów!

Pierwsza wersja okładki Harry'ego Pottera sprzedana na aukcji!

Pierwszy tom serii J.K. Rowling, czyli Harry Potter i kamień filozoficzny ukazał się oryginalnie w 1996 roku. Ilustrację z okładki namalował Thomas Taylor. Był on wtedy młodym absolwentem szkoły artystycznej z Wielkiej Brytanii. Stworzenie okładki do powieści stało się jego pierwszym zleceniem. 

Oryginalna akwarela namalowana przez Taylora została właśnie sprzedana na aukcji w Sotheby's w Nowym Jorku. Anonimowy kupujący zapłacił za nią aż 1,92 miliony dolarów, chociaż szacowało się, że jej koszt wyniesie od 400 do 600 tysięcy dolarów. Dotychczas znajdowała się ona w prywatnej bibliotece amerykańskiego kolekcjonera książek i chirurga, dr. Rodneya P. Swantko. O niedawnej sprzedaży swojego dzieła autor mówi tak: 

To naprawdę oszałamiające. Jest to ekscytujące, że o niego walczą.

Finalna wersja ilustracji z okładki powstawała dwa dni. Najpierw została naszkicowana ołówkiem, następnie pokolorowana farbami akwarelowymi. Na sam koniec zyskała czarny obrys. Co ciekawe zawiera ona szczegóły, które nie znalazły się na finalnej okładce. 

Thomas Taylor zdecydował się wystawić na aukcję swoją ilustrację. Stało się to w 2001 roku, kiedy to wyszła adaptacja filmowa. Mężczyzna bał się, że u niego rysunek nie będzie właściwie przechowywany, zwłaszcza, że jego wartość może cały czas wzrastać. Wtedy dzieło to zostało sprzedane za około 100 tysięcy dolarów. Wydawałoby się więc, że rysownik będzie zły, że sprzedał swój rysunek za taką kwotę, skoro dziś mógłby na nim zarobić prawie dwa miliony dolarów. On jednak stwierdził tylko: 

Ostatecznie zarobiłem całkiem sporo pieniędzy. Jestem po prostu zadowolony, że go sprzedałem w swoim czasie.

Słynna akwarela

Thomas Taylor został zatrudniony do namalowania okładki zaraz po ukończeniu szkoły artystycznej. I chociaż już do zilustrowania kolejnej części został wynajęty bardziej doświadczony ilustrator, to jednak Taylor i tak miał ogromny wpływ na cykl J.K. Rowling. Bez wątpienia jego okładka stanowiła pierwowzór w późniejszym przedstawianiu wizerunku młodego czarodzieja. 

W ramach przygotowań do stworzenia okładki musiał on przeczytać niekompletny rękopis pisarki. Po lekturze stworzył kilka prototypowych wersji okładki, a następnie wspólnie z redaktorem pracował nad finalnym wynikiem projektu. Mężczyzna otrzymał wtedy za to zlecenie zaledwie 500 funtów brytyjskich. Na swoim blogu wspomina, że najprawdopodobniej kupił za to nowe długopisy i butelkę belgijskiego piwa. 

Aktualnie Thomas Taylor pracuje właśnie jako grafik oraz autor powieści dla dzieci i młodzieży. Jest on jednak wdzięczny za to, że mógł być częścią magicznego świata Hary'ego Pottera. 

źródło: www.nytimes.com

Tagi: literatura, zabytki literackie,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Szpital św. Judy
M.M. Perr
Szpital św. Judy
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Krypta trzech mistrzów
Marcin Przewoźniak
Krypta trzech mistrzów
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Pokaż wszystkie recenzje